Česká rádia budou Jacksona hrát dál. Další postup zvažuje jen Český rozhlas

  20:09aktualizováno  20:09
Snímek Leaving Neverland, který podrobně popisuje jak zesnulý král popu Michael Jackson sexuálně zneužíval nezletilé chlapce, rozpoutal v zahraničí velký rozruch. Česká rádia na rozdíl od světových žádné zákazy hitů popového zpěváka neplánují. Většina tuzemských rozhlasových stanic navíc jeho skladby v pravidelných rotacích nehraje.

Zpěvák Michael Jackson | foto: AP

„Žádný zákaz jsme nevydali a neplánujeme žádné další kroky. Evropa 2 téměř žádné songy Michaela Jacksona v playlistu stejně nemá, jelikož naši posluchači v rámci hudebních průzkumů dávají přednost jinému druhu hudby,“ řekl iDNES zástupce rádia Evropa 2 Jiří Tayerle.

Podobně se ke kauze staví i rádio Frekvence 1, rádio Bonton a rádio Dance. „Aktuální kauza kolem zesnulého zpěváka Michaela Jacksona má na běžný chod minimální vliv,“ uvedla zástupkyně rádií. Rozhlasová stanice Rádio Impuls reagovala stejně. 

Jediný Český rozhlas nejprve prohlásil, že se věcí bude zabývat. „Musíme se s tématem více seznámit a prodiskutovat ho,“ napsal iDNES ředitel komunikace, marketingu a obchodu Jiří Hošna. V dalším vyjádření pak ředitel pokračoval podrobněji:

„Je třeba podotknout, že Michael Jackson nebyl nikdy za zmíněný trestný čin odsouzen. Chceme tedy především zvážit na jedné straně etický a morální aspekt celého případu, na druhé straně to, že tvorba Michaela Jacksona neoddiskutovatelně patří k odkazu popkultury a postava Michaela Jacksona jako autora a zpěváka – ať už byla jeho osobnost jakákoli – ovlivnila významně dějiny světové hudby,“ řekl Hošna.

Podle něj má nejposlouchanější stanice ČRo Radiožurnál v playlistu aktivně zařazeny v současné době asi tři až čtyři skladby Michaela Jacksona.

Jackson už v Česku netáhne

Podle hudebního publicisty Josefa Vlčka na rozdíl od devadesátých let už dnes v českých rádiích moc Jacksonových písní nenajdeme. 

„Důvody jsou tři. Za prvé ohranost. Podobně jako v případě Queen a Abby se před patnácti nebo dvaceti roky jeho hity až příliš ohrály. U Queen už došlo ke comebacku, Jacksonovi se ho ještě nedostalo. 

Za druhé – černá hudba není až tak úplně většinový český vkus, i když podle účastníků televizních soutěží se to možná nezdá. 

A do třetice – černá hudba šla jiným směrem, než jakým směřoval na přelomu osmdesátých a devadesátých let Jackson,“ říká Vlček. „To ale nevylučuje fakt, že se tu a tam nějaká Jacksonova písnička objeví. Vím, že např. Radiožurnál občas hrál jeho „protestsong“ They Don´t Care About Us.“

Co o zpěvákovi odhalila HBO

Čtyřhodinový dokument televize HBO obsahuje šokující výpovědi dvou dnes již třicetiletých mužů, Jamese Safechucka a Wada Robsona, kteří údajně v dětství trávili se zpěvákem čas na jeho ranči Neverland a byli jím opakovaně zneužíváni.

Fotogalerie

Snímek dopodrobna vypráví, jak se tehdy nezletilí chlapci s králem popu seznámili a jak následně probíhal jejich sexuální vztah. Michael Jackson byl poprvé nařknut ze sexuálního zneužívání už v roce 1993. Během své kariéry čelil ještě několika dalším obviněním, která vždy popíral. Až do smrti v roce 2009 mu žádná vina prokázána nebyla.

Jako reakci na vážná obvinění, které dokument přinesl, přestala Jacksonovy hity vysílat nejprve britská stanice BBC Radio 2, poté ho ze svých playlistů odstranily přední kanadské, australské a novozélandské rozhlasové stanice. 

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

„Nerozhodujeme o tom, jestli je Michael Jackson vinný z pedofilie, musíme si být ale jisti, že hrajeme to, co lidé chtějí slyšet,“ řekl Leon Wratt, programový ředitel novozélandské mediální společnosti MediaWorks. 

Okamžitě po odvysílání dokumentu svá stanoviska zveřejnili také zástupci kanadských médií. „Jsme velmi citliví ke komentářům našich posluchačů a dokument odvysílaný v sobotu tyto reakce vzbudil,“ oznámila agentuře AFP Christine Dicaire ze společnosti Cogeco, která provozuje rozhlasové stanice v kanadském Québeku a Ontariu.

Epizoda populárního amerického animovaného seriálu Simpsonovi, která obsahuje zpěvákovu postavu, bude rovněž stažena. Dlouholetý vedoucí výkonný producent seriálu James L. Brooks řekl, že ve světle nových informací, které přinesl dokument televize HBO, stažení epizody „se jasně jeví jako jediná možná volba“. 

03.března 2019 v 17:20, příspěvek archivován: 12.března 2019 v 10:28

Michael Jackson ‘dropped from BBC Radio 2’s playlist’ ahead of Leaving Neverland documentary https://t.co/iq74ieLKMH

Brooks oznámil, že podniká nutné kroky k tomu, aby byl inkriminovaný díl stažen jak z televizního vysílání a streamování, tak i vydání na Blu-ray discích nebo DVD.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Přirovnání bylo asi přepjaté, uznal Klaus. Zvažuje založení nové strany

Václav Klaus ml. v Poslanecké sněmovně PČR (14. března 2019)

Na sobotní ideové konferenci měla ODS představit své další plány. Vše ale přebilo vyloučení Václava Klause mladšího ze...

Za napadení číšníka půjdou Nizozemci před soud. Hrozí jim až 18 let vězení

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Státní zástupkyně obžalovala dva Nizozemce z pokusu o vraždu číšníka v Praze. Uvedla to Česká televize. Původně policie...

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

Najdete na iDNES.cz