Česká rádia budou Jacksona hrát dál. Další postup zvažuje jen Český rozhlas

  20:09aktualizováno  20:09
Snímek Leaving Neverland, který podrobně popisuje jak zesnulý král popu Michael Jackson sexuálně zneužíval nezletilé chlapce, rozpoutal v zahraničí velký rozruch. Česká rádia na rozdíl od světových žádné zákazy hitů popového zpěváka neplánují. Většina tuzemských rozhlasových stanic navíc jeho skladby v pravidelných rotacích nehraje.

Zpěvák Michael Jackson | foto: AP

„Žádný zákaz jsme nevydali a neplánujeme žádné další kroky. Evropa 2 téměř žádné songy Michaela Jacksona v playlistu stejně nemá, jelikož naši posluchači v rámci hudebních průzkumů dávají přednost jinému druhu hudby,“ řekl iDNES zástupce rádia Evropa 2 Jiří Tayerle.

Podobně se ke kauze staví i rádio Frekvence 1, rádio Bonton a rádio Dance. „Aktuální kauza kolem zesnulého zpěváka Michaela Jacksona má na běžný chod minimální vliv,“ uvedla zástupkyně rádií. Rozhlasová stanice Rádio Impuls reagovala stejně. 

Jediný Český rozhlas nejprve prohlásil, že se věcí bude zabývat. „Musíme se s tématem více seznámit a prodiskutovat ho,“ napsal iDNES ředitel komunikace, marketingu a obchodu Jiří Hošna. V dalším vyjádření pak ředitel pokračoval podrobněji:

„Je třeba podotknout, že Michael Jackson nebyl nikdy za zmíněný trestný čin odsouzen. Chceme tedy především zvážit na jedné straně etický a morální aspekt celého případu, na druhé straně to, že tvorba Michaela Jacksona neoddiskutovatelně patří k odkazu popkultury a postava Michaela Jacksona jako autora a zpěváka – ať už byla jeho osobnost jakákoli – ovlivnila významně dějiny světové hudby,“ řekl Hošna.

Podle něj má nejposlouchanější stanice ČRo Radiožurnál v playlistu aktivně zařazeny v současné době asi tři až čtyři skladby Michaela Jacksona.

Jackson už v Česku netáhne

Podle hudebního publicisty Josefa Vlčka na rozdíl od devadesátých let už dnes v českých rádiích moc Jacksonových písní nenajdeme. 

„Důvody jsou tři. Za prvé ohranost. Podobně jako v případě Queen a Abby se před patnácti nebo dvaceti roky jeho hity až příliš ohrály. U Queen už došlo ke comebacku, Jacksonovi se ho ještě nedostalo. 

Za druhé – černá hudba není až tak úplně většinový český vkus, i když podle účastníků televizních soutěží se to možná nezdá. 

A do třetice – černá hudba šla jiným směrem, než jakým směřoval na přelomu osmdesátých a devadesátých let Jackson,“ říká Vlček. „To ale nevylučuje fakt, že se tu a tam nějaká Jacksonova písnička objeví. Vím, že např. Radiožurnál občas hrál jeho „protestsong“ They Don´t Care About Us.“

Co o zpěvákovi odhalila HBO

Čtyřhodinový dokument televize HBO obsahuje šokující výpovědi dvou dnes již třicetiletých mužů, Jamese Safechucka a Wada Robsona, kteří údajně v dětství trávili se zpěvákem čas na jeho ranči Neverland a byli jím opakovaně zneužíváni.

Fotogalerie

Snímek dopodrobna vypráví, jak se tehdy nezletilí chlapci s králem popu seznámili a jak následně probíhal jejich sexuální vztah. Michael Jackson byl poprvé nařknut ze sexuálního zneužívání už v roce 1993. Během své kariéry čelil ještě několika dalším obviněním, která vždy popíral. Až do smrti v roce 2009 mu žádná vina prokázána nebyla.

Jako reakci na vážná obvinění, které dokument přinesl, přestala Jacksonovy hity vysílat nejprve britská stanice BBC Radio 2, poté ho ze svých playlistů odstranily přední kanadské, australské a novozélandské rozhlasové stanice. 

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

„Nerozhodujeme o tom, jestli je Michael Jackson vinný z pedofilie, musíme si být ale jisti, že hrajeme to, co lidé chtějí slyšet,“ řekl Leon Wratt, programový ředitel novozélandské mediální společnosti MediaWorks. 

Okamžitě po odvysílání dokumentu svá stanoviska zveřejnili také zástupci kanadských médií. „Jsme velmi citliví ke komentářům našich posluchačů a dokument odvysílaný v sobotu tyto reakce vzbudil,“ oznámila agentuře AFP Christine Dicaire ze společnosti Cogeco, která provozuje rozhlasové stanice v kanadském Québeku a Ontariu.

Epizoda populárního amerického animovaného seriálu Simpsonovi, která obsahuje zpěvákovu postavu, bude rovněž stažena. Dlouholetý vedoucí výkonný producent seriálu James L. Brooks řekl, že ve světle nových informací, které přinesl dokument televize HBO, stažení epizody „se jasně jeví jako jediná možná volba“. 

03.března 2019 v 17:20, příspěvek archivován: 12.března 2019 v 10:28

Michael Jackson ‘dropped from BBC Radio 2’s playlist’ ahead of Leaving Neverland documentary https://t.co/iq74ieLKMH

Brooks oznámil, že podniká nutné kroky k tomu, aby byl inkriminovaný díl stažen jak z televizního vysílání a streamování, tak i vydání na Blu-ray discích nebo DVD.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

Hostem Rozstřelu bude Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL do eurovoleb

Lídr lidovců do eurovoleb Pavel Svoboda

Hostem středečního pořadu Rozstřel na iDNES.tv bude Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu. Z...

Astroláb opraveného pražského orloje se musí domalovat, není vidět soumrak

Astronomická deska byla v minulosti zmodernizovaná a neodpovídala původní době...

Pražský magistrát opět nechá upravit podobu ciferníku orloje na Staroměstské radnici. Část zobrazující soumrak nebyla...

Radní za ANO šířil pomluvy o šéfovi STAN. Teď tvrdí, že o ničem neví

První místopředseda STAN Vít Rakušan

Středočeský radní za hnutí ANO Martin Herman se před loňskými komunálními volbami pokusil neobvyklým způsobem zaútočit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz