Česká rádia budou Jacksona hrát dál. Další postup zvažuje jen Český rozhlas

  20:09aktualizováno  20:09
Snímek Leaving Neverland, který podrobně popisuje jak zesnulý král popu Michael Jackson sexuálně zneužíval nezletilé chlapce, rozpoutal v zahraničí velký rozruch. Česká rádia na rozdíl od světových žádné zákazy hitů popového zpěváka neplánují. Většina tuzemských rozhlasových stanic navíc jeho skladby v pravidelných rotacích nehraje.

Zpěvák Michael Jackson | foto: AP

„Žádný zákaz jsme nevydali a neplánujeme žádné další kroky. Evropa 2 téměř žádné songy Michaela Jacksona v playlistu stejně nemá, jelikož naši posluchači v rámci hudebních průzkumů dávají přednost jinému druhu hudby,“ řekl iDNES zástupce rádia Evropa 2 Jiří Tayerle.

Podobně se ke kauze staví i rádio Frekvence 1, rádio Bonton a rádio Dance. „Aktuální kauza kolem zesnulého zpěváka Michaela Jacksona má na běžný chod minimální vliv,“ uvedla zástupkyně rádií. Rozhlasová stanice Rádio Impuls reagovala stejně. 

Jediný Český rozhlas nejprve prohlásil, že se věcí bude zabývat. „Musíme se s tématem více seznámit a prodiskutovat ho,“ napsal iDNES ředitel komunikace, marketingu a obchodu Jiří Hošna. V dalším vyjádření pak ředitel pokračoval podrobněji:

„Je třeba podotknout, že Michael Jackson nebyl nikdy za zmíněný trestný čin odsouzen. Chceme tedy především zvážit na jedné straně etický a morální aspekt celého případu, na druhé straně to, že tvorba Michaela Jacksona neoddiskutovatelně patří k odkazu popkultury a postava Michaela Jacksona jako autora a zpěváka – ať už byla jeho osobnost jakákoli – ovlivnila významně dějiny světové hudby,“ řekl Hošna.

Podle něj má nejposlouchanější stanice ČRo Radiožurnál v playlistu aktivně zařazeny v současné době asi tři až čtyři skladby Michaela Jacksona.

Jackson už v Česku netáhne

Podle hudebního publicisty Josefa Vlčka na rozdíl od devadesátých let už dnes v českých rádiích moc Jacksonových písní nenajdeme. 

„Důvody jsou tři. Za prvé ohranost. Podobně jako v případě Queen a Abby se před patnácti nebo dvaceti roky jeho hity až příliš ohrály. U Queen už došlo ke comebacku, Jacksonovi se ho ještě nedostalo. 

Za druhé – černá hudba není až tak úplně většinový český vkus, i když podle účastníků televizních soutěží se to možná nezdá. 

A do třetice – černá hudba šla jiným směrem, než jakým směřoval na přelomu osmdesátých a devadesátých let Jackson,“ říká Vlček. „To ale nevylučuje fakt, že se tu a tam nějaká Jacksonova písnička objeví. Vím, že např. Radiožurnál občas hrál jeho „protestsong“ They Don´t Care About Us.“

Co o zpěvákovi odhalila HBO

Čtyřhodinový dokument televize HBO obsahuje šokující výpovědi dvou dnes již třicetiletých mužů, Jamese Safechucka a Wada Robsona, kteří údajně v dětství trávili se zpěvákem čas na jeho ranči Neverland a byli jím opakovaně zneužíváni.

Fotogalerie

Snímek dopodrobna vypráví, jak se tehdy nezletilí chlapci s králem popu seznámili a jak následně probíhal jejich sexuální vztah. Michael Jackson byl poprvé nařknut ze sexuálního zneužívání už v roce 1993. Během své kariéry čelil ještě několika dalším obviněním, která vždy popíral. Až do smrti v roce 2009 mu žádná vina prokázána nebyla.

Jako reakci na vážná obvinění, které dokument přinesl, přestala Jacksonovy hity vysílat nejprve britská stanice BBC Radio 2, poté ho ze svých playlistů odstranily přední kanadské, australské a novozélandské rozhlasové stanice. 

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

„Nerozhodujeme o tom, jestli je Michael Jackson vinný z pedofilie, musíme si být ale jisti, že hrajeme to, co lidé chtějí slyšet,“ řekl Leon Wratt, programový ředitel novozélandské mediální společnosti MediaWorks. 

Okamžitě po odvysílání dokumentu svá stanoviska zveřejnili také zástupci kanadských médií. „Jsme velmi citliví ke komentářům našich posluchačů a dokument odvysílaný v sobotu tyto reakce vzbudil,“ oznámila agentuře AFP Christine Dicaire ze společnosti Cogeco, která provozuje rozhlasové stanice v kanadském Québeku a Ontariu.

Epizoda populárního amerického animovaného seriálu Simpsonovi, která obsahuje zpěvákovu postavu, bude rovněž stažena. Dlouholetý vedoucí výkonný producent seriálu James L. Brooks řekl, že ve světle nových informací, které přinesl dokument televize HBO, stažení epizody „se jasně jeví jako jediná možná volba“. 

03.března 2019 v 17:20, příspěvek archivován: 12.března 2019 v 10:28

Michael Jackson ‘dropped from BBC Radio 2’s playlist’ ahead of Leaving Neverland documentary https://t.co/iq74ieLKMH

Brooks oznámil, že podniká nutné kroky k tomu, aby byl inkriminovaný díl stažen jak z televizního vysílání a streamování, tak i vydání na Blu-ray discích nebo DVD.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Vytuneloval půl miliardy, teď nabízí v Emirátech pomoc Čechům a okrádá je

U obviněných podnikatelů kriminalisté zajistili miliony korun v české měně i v

Uprchlý Miloš Skořepa, odsouzený v roce 2010 za vytunelování půl miliardy korun z České konsolidační agentury, nyní...

Facebook blokuje Opráski. O extremismus nejde, je to jen humor, říká expert

Opráski sčeskí historje - brněnská autogramiáda autora Jaze

Facebook na tři dny zablokoval populární stránku Opráski sčeskí historje. Závadný měl být obsah s Jozefem Tisem a...

Středočeský úřad zrušil verdikt Černošic v kauze údajného střetu zájmů Babiše

Premiér ČR Andrej Babiš vystoupil 18. března 2019 v Kosmonosech na...

Středočeský krajský úřad zrušil rozhodnutí černošické radnice v kauze podezření ze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše...

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na iDNES.cz