Kompromitující dopis ležel dosud v jeho personálním spisu na Policejním prezidiu. Odtud ho kdosi před časem okopíroval a začal anonymně rozesílat médiím.
Únik materiálu, jehož pravost Komorous potvrzuje, nyní vyšetřuje Inspekce ministra vnitra. Po bývalému premiérovi Josefu Tošovském je tak dalším významným činitelem, který veřejnosti tajil část informací o svém předlistopadovém působení.
Kádrový profil byl dokonalý
Byl rok 1987. Šestadvacetiletý absolvent práv Jiří Komorous sloužil na městské správě Veřejné bezpečnosti v Praze. Nedávno se oženil. A rozhodl se splnit si svůj celoživotní cíl – dostat se k StB.
Jeho kádrový profil byl dokonalý. Pro represivní složky dlouho a dobře pracovali jeho otec i strýc. On sám sbíral politické funkce a vyznamenání už od pionýra. V KSČ byl od třiadvaceti let.
Kvůli zvýšení svých šancí na přijetí k StB sepsal v roce 1987 šestistránkový životopis. "Zcela souhlasím se vstupem spojeneckých vojsk. Jsem přesvědčený internacionalista, plně oddaný marxismu- leninismu," mimo jiné dokazoval svou politickou spolehlivost.
Komorous: Bylo to normální
Dnes své tehdejší zapálení zlehčuje. "Churchill řekl, že ten, kdo nebyl v mládí levičák a nestal se později pravicovým konzervativcem, není normální," řekl MF DNES v pondělí.
Jeho levičáctví - skutečné, či předstírané - zabralo. V říjnu 1988 nastoupil na prestižní důstojnický kurz pro operativní pracovníky na Odborné škole I. správy SNB (bývalá komunistická rozvědka spadající pod StB).
"Bylo to jako v každém špionážním románu, klasická přípravka pro zahraniční rozvědku. Učili jsme se základy zpravodajského řemesla a cizí jazyky," říká jeden z bývalých spolužáků, který si nepřál být jmenován.
Komorous ho později, už po revoluci, opakovaně označil za pouhý jazykový kurz. Slibnou špionskou kariéru ale přerušila změna režimu v roce 1989. Nikdy tak pro StB nestihl aktivně pracovat.
Langer: Nemám s tím problém
Nadřízení šéfa Národní protidrogové centrály se zlehčováním minulosti nemají žádný problém.
"Vím, že Jiří Komorous před rokem 1989 u bývalé komunistické rozvědky pracoval. Podle výsledku lustrace ve smyslu malého lustračního zákona podmínky předepsané pro funkci ředitele Národní protidrogové centrály splňuje," uvedl Langer. A téměř totožně se vyjádřil policejní prezident Husák.
Přitom po skandálu s falešným lustračním osvědčením bývalého šéfa Interpolu (více zde) ministerstvo vnitra nyní znovu prověřuje téměř devět set vysoce postavených policejních důstojníků. Včetně Komorouse.
Hlouběji se tématu věnuje dnešní MF DNES.