Metnar rezignaci nepodá. Posudky potvrdily, že jsem nepodváděl, řekl

  • 1109
Ministr obrany Lubomír Metnar se veřejně omluvil, že ve své diplomové práci dostatečně neuvedl všechny zdroje. Odmítl však, že by se jednalo o plagiát. Za pravdu mu daly také nezávislé posudky, i antiplagiátorský systém Theses.cz. Rezignovat na svou funkci Metnar nehodlá, o čemž už informoval i premiéra.

„Rád bych se omluvil veřejnosti i autorovi publikace, ze které jsem při své diplomové práci vycházel, že jsem jej neuvedl ve svých zdrojích. Mým úmyslem rozhodně nebylo podvádět. Před více jak čtrnácti lety jsem udělal chybu, nyní se za ní omlouvám,“ řekl Metnar na úvod svého vystoupení.

„Nezávislý posudek policejní akademie i Ostravské univerzity shodně tvrdí, že má práce není plagiátem. Proto jsem se rozhodl, že rezignaci na svou funkci nepodám. Premiéra už jsem informoval telefonicky,“ dodal.

„Pan Metnar má posudky, že jeho práce není plagiát. Potvrdily mu to dvě vysoké školy včetně té, kde svou práci psal. Zároveň se k jeho práci vyjádřil autor, z jehož knihy čerpal. Ano, pan Metnar měl lépe pracovat s citacemi, ale odborníci se shodují, že diplomová práce plagiátem není. Mně to stačí. Jsem přesvědčen, že ze svého postu odcházet nemá,“ napsal iDNES.cz Babiš.

Ministra obrany se Ostravská univerzita zastala

Metnara se ještě před jeho tiskovou konferencí zastala Ostravská univerzita. „Výsledkem posouzení textu je závěr, že se autor práce Lubomír Metnar nedopustil vědomého plagiátorství,“ uvedl mluvčí Adam Soustružník. „Na některých stránkách z této knihy diplomant evidentně čerpá, aniž by odkázal na zdroj. Nicméně práce je řádně uvedena v seznamu použité literatury,“ citoval mluvčí ze závěrů Ostravské univerzity.

Kontrola v systému Theses.cz identifikovala 45 případů shody, ze kterých ve 39 případech byla nalezena shoda méně než pět procent. Analýzy se zaměřily na shody s hodnotou 11 procent, které se vyskytly dvakrát, osm procent a šest procent. V každém z uvedených případů se jedná o nekorektní citování zákonů, případně podzákonných norem.  

Když v úterý Česká televize upozornila, že ve své práci necitoval, jak měl, Metnar v první reakci řekl, že když analýza ukáže jeho pochybení, zváží i rezignaci. 

Nejméně osm stran je podle ČT úplně převzatých z knihy Petra Musílka „Trhy cenných papírů“ z roku 2002, nebo je text jen mírně upraven, aniž by bylo jasně vyznačeno, že jde o převzatý text.

„Co jsem četl, jeho diplomka i podle expertů plagiát není, protože použitou literaturu uvedl ve zdrojích. Ano, měl uvést citace. Pan Metnar si sám nechal vypracovat analýzu své práce. Počkáme si ještě na její výsledky,“ uvedl již ve středu pro iDNES.cz předseda vlády Andrej Babiš.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce premiér vyzval členy vlády, aby si sami prověřili své závěrečné práce z vysokých škol.

Dana Forišková, vedoucí Metnarovy diplomové práce, byla v hodnocení počínání ministra obrany tento týden ještě před zveřejněním posudku Ostravské univerzity přísnější než Babiš. „Když odešla paní Malá, tak si myslím, že by mělo být měřeno stejný metrem a měl by na tuto pozici rezignovat,“ řekla iDNES.cz Forišková. Vedla Metnarovu diplomovou práci „Kolektivní investování“ v roce 2004 na Ostravské univerzitě na katedře technické a pracovní výchovy Pedagogické fakulty. Nyní je Forišková místostarostkou Příbora za KDU-ČSL.

Oponent ministrovy diplomové práce Svatopluk Slovák napsal už před čtrnácti lety, že Metnar měl „častěji uvádět odkazy na prameny a použitou literaturu“.

Kvůli problémům s opisováním diplomové práce už rezignovala ministryně spravedlnosti Taťána Malá z ANO a kvůli stejnému problému s bakalářskou prací skončil také ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál z ČSSD. Malou nahradil Jan Kněžínek a místo Krčála bude příští týden do vlády jmenována Jana Maláčová.

Kvůli skandálu s opsanou diplomovou prací skončil ve vládě i Petr Krčál:

28. ledna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video