Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Nejsilnější tornádo v moderní historii Česka. Mimořádné, říká meteorolog

  14:03
Silné bouřky se nad oblastí střední Evropy vyskytovaly už několik dní. Proč z jedné z nich vzniklo tornádo, případně kolik jich bylo a jak přesně vypadala jejich trasa, meteorologové zatím nevědí. Jak podotýká Martin Setvák z Českého hydrometeorologického ústavu, poznatky zatím ukazují, že se na vlastním tornádu, které mělo průměr několik set metrů, vyskytly podružné savé víry.

Na jihu Moravy se podle meteorologů s největší pravděpodobností objevilo tornádo. Nejzávažnější škody způsobilo na Hodonínsku a Břeclavsku. (24. června 2021) | foto: ČTK

Co všechno o tornádu, které se prohnalo jižní Moravou, zatím víme?
Jednoznačně je to zatím nejvýraznější tornádový jev v moderních dějinách České republiky i Československa. Tornád u nás ročně evidujeme zhruba několik, s tím, že někdy máme třeba jen jedno, někdy jich máme více. Jev, který se vyskytl včera, je ale naprosto mimořádný. Co se týká velikosti zasaženého území i způsobených škod.

Tornáda se klasifikují takzvanou Fujitovou stupnicí od F0 do F5, s tím, že F5 je ta nejsilnější. Toto tornádo zatím klasifikujeme jako horní část F3, ale spíš to vypadá, že se jedná o F4. Pro to, abychom to byli schopni přesněji klasifikovat, je nutné, aby naši specialisté, kteří se na tornáda zaměřovali již v minulosti, ohledali škody. Právě proto tam po dohodě s hasičským sborem vyráží náš tým. Pak budeme schopni upřesnit, o jaký stupeň se přesně jednalo.

Takže se v současné době přesně neví trajektorie, kde přesně tornádo vzniklo nebo kde zaniklo?
Zatím ani nevíme, jestli to bylo jedno nebo více tornád za sebou, případně jestli to bylo jedno tornádo, které zeslabovalo a zesilovalo. Více by měl napovědět dnešní den. Kromě pozemní dokumentace budou kolegové zajišťovat také leteckou, která více napoví, zda se jednalo o jednu souvislou stopu nebo dílčí zasažené oblasti. Každopádně je to pro naše území naprosto mimořádný jev.

Fujitova stupnice

 • F0 (64-116 km/h): Lehké škody, shozené komíny, vyvrácené stromy s mělkými kořeny
 • F1 (117-180 km/h): Mírné škody, strhává střešní krytiny, může vytlačit jedoucí auta ze silnic
 • F2 (181-253 km/h): Značné škody, strhává střehy, převrací automobily, z lehkých předmětů dělá nebezpečné projektily
 • F3 (254–332 km/h): Vážné škody, strhává střechy i zdi, může převrátit i vlakové vagony, zvedá a odvrhuje i těžké automobily, vyvrací stromy z kořenů.
 • F4 (333–418 km/h): Zničující škody, srovnává domy se zemí, pohazuje auty i těžkými předměty
 • F5 (419–512 km/h): Ohromující škody, rve ze základů postavené domy, trosky odnáší na větší vzdálenosti, projektily o velikosti automobilu mohou letět až 100 metrů, poškozuje i železobetonové konstrukce.

Nejsilnější dosud zaznamenané tornádo v Česku dosáhlo F3 (250 až 330 km/h).

2016: Červená Hora (F1)
2013: Krnov (F1)
2011: Pardubice (F2)
2010: Vratimov (F1)
2008: Chrudimsko (F2)
2007: Deštná (F1)
2007: Zbytiny (F1)
2005: Krušné hory (F2)
2004: Litovel (F3)

Zdroj: ČHMÚ

Někde se mluví i o nejsilnějším tornádu ve střední Evropě za poslední desetiletí. Lze to potvrdit?
Radši bych nemluvil za ostatní státy. Podobně silná tornáda byla v minulosti třeba v Rakousku nebo Německu. U nás je to ale určitě mimořádný jev. 

Nelze také vyloučit, že se něco takového nemohlo vyskytnout v předchozích stoletích, kdy by to uniklo pozornosti. Přece jenom nyní víme o každém tornádu, protože je dostupná foto- a videotechnika pro dokumentaci všech jevů, k tomu máme sociální sítě a internet, kde se informace dají rychle rozšířit.

Mrtví, zavalení, všude trosky. Sedm obcí na Moravě zpustošilo tornádo

Do značné míry můžeme říct, že za posledních 25 let je to jednoznačně nejsilnější jev. V 19. a 20. století si nejsme jistí, ačkoli existuje podezření na srovnatelnou událost v západních Čechách, ale daleko méně zdokumentované. V předchozích stoletích by musela být náhoda, aby tornádo zasáhlo nějakou obec, kde by to někdo zaznamenal.

Na tornádu vznikaly savé víry

Na sociálních sítích lidé sdíleli nespočet fotografií a videí tornáda. Jak užitečné pro vás nyní tyto materiály jsou?
Hlavně pro to, abychom pochopili, co se tam vlastně stalo – jestli to bylo jedno nebo více, jaká byla struktura. Zatím z těch všech záběrů, které jsem měl možnost vidět, vyplynula jedna důležitá věc. A to, že se na vlastním, mateřském tornádu, které mělo průměr několik set metrů, vyskytly podružné savé víry. 

Ty si můžete představit jako choboty daleko menšího měřítka než samotné tornádo. Vyskytují se na periferii mateřského tornáda a mají daleko silnější cirkulaci vzduchu a tedy mohou lokálně způsobit daleko větší škody. Tudíž část škod na místě může jít na vrub právě těmto savým vírům.

Tornádo se nedá předpovědět, to nejhorší už se přehnalo, říká meteoroložka

Bylo hodonínské tornádo náhodné, nebo k jeho vzniku napomohly jevy předchozích dnů či týdnů?
Silné bouřky se v oblasti Česka, Bavorska, Rakouska, Polska či severovýchodní Francie se vyskytovaly už několik dní. K tomu, proč jedna ze supercel na jižní Moravě způsobila tornádo, informace zatím nemáme. Bude to předmětem dalších rozborů.

I u nás se může vyskytnout tornádo síly F5

Tornádo se tedy skutečně nedalo nijak předvídat?
Je to skutečně v podstatě nemožné. Dá se předpovědět, že část bouřek, které vzniknou v určité oblasti, budou takzvané supercely, tedy bouře, které výrazněji rotují kolem své osy a jejich cirkulace může způsobit vygenerování tornáda. Takže dokážeme předpovědět podmínky pro vznik supercel, v jakém kraji či okresu vznikne, ale nedokážeme říct, která z těch supercel případně tornádo způsobí nebo ne.

Napadá mě, že i například v USA, kde jsou tornáda častější, funguje varování jen na několik minut dopředu.
V USA to funguje trochu jinak, Američané mají jiné radary s parametry, které umožňují efektivnější detekci supercel. U nás, a tím myslím víceméně celou Evropu, máme trochu jiné radary. Také je z nich možné vytáhnout informace, že daná bouřka může být supercelou, ale nedokážeme říct, jestli v jejich rámci vzniká tornádo nebo ne. 

V USA je navíc situace specifická tím, že když detekují supercelu, která splňuje určité parametry, začnou vydávat výstrahu, že na ní může vzniknout tornádo a přes které oblasti bude zhruba postupovat. Navíc mají výrazný systém místních pozorovatelů a kamer, takže v momentně, kdy už je tornádo detekované a spouští se z bouře, vydává se na něj daleko větší upřesnění a varování.

Nicméně v Americe jsou tornáda silnější. S čím to souvisí?
S celkovou cirkulací vzduchu nad danou oblastí: teplotními podmínkami, podmínkami proudění vzduchu, vlhkostí vzduchu, do jisté míry i terénem, ale hlavně obecně meteorologickými podmínkami.

Průměrně jsou v Americe tornáda silnější, ale zase to neznamená, že ani u nás v Evropě se nemůže vyskytnout tornádo o síle F5. Pouze jsou méně častá. 

Tornáda v Americe a u nás jsou fyzikálně jedno a to samé, princip je stejný. Jediné, čím se Amerika vymyká, je, že mají příznivější podmínky pro vznikání supercel než u nás v Evropě. Nicméně i u nás tyto supercely jsou. O dané problematice se mnohem víc začalo mluvit až kolem roku 2000, 2001.

Co tedy začalo způsobovat větší vznik supercel nad Evropou?
To je právě chybná interpretace. Nezačalo se jich vyskytovat více, ale máme daleko lepší možnosti jejich detekce. Takže se vyskytlo více detekovaných supercel i tornád, ale to neznamená, že by v minulosti nebyly. Pouze se o nich tolik nevědělo.

To souvisí s přelomem tisíciletí a výrazně dostupnějším internetem a rostoucími možnostmi komunikace. Zároveň se mezi lidi dostaly první digitální fotoaparáty, byť s dnešními naprosto nesrovnatelné. Takže roste možnost, jak dát meteorologům vědět, co se kde stalo. Výrazně tak vzrostlo povědomí veřejnosti o těchto jevech a lidé vědí, čeho si všímat. 

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

 • Nejčtenější

Buď tu bude Rusko, nebo jaderná poušť. Rusové elektrárnu zaminovali a odpojují

Ruští vojáci podminovali elektrické bloky Záporožské jaderné elektrárny, uvedl podle ukrajinské jaderné společnosti...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ne elitní skupina, ale potrava pro děla. Vagnerovci vystupují ze stínů

Ruská žoldnéřská skupina vagnerovci pozvolna vystupuje na světlo, ač dříve se kolem ní vznášel opar tajemství. Státní...

Na leteckém dni v Chebu spadlo letadlo na rodinný dům. Pilot nepřežil

Na leteckém dni v Chebu v neděli odpoledne havaroval letoun Hawker Hurricane Mk. IV. Podle svědka z řad diváků letoun...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kreml má důvod, proč neobviňovat Ukrajinu z úderů na panikařící Krym

Pro Kreml nemusí být výhodné obvinit Ukrajinu z úterního útoku na ruskou leteckou základnu na Krymu. Pokud by totiž za...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

 • Další z rubriky

Vnitro chystá vylepšenou lustraci cizinců. Současná kontrola není stoprocentní

Ministerstvo vnitra chystá vylepšený systém na kontrolu nově příchozích cizinců. Podle resortu by digitalizace měla...

Leteckých nehod nad Českem přibylo. Je jich však méně než před pandemií

Počet nehod v českém vzdušném prostoru loni vzrostl, a to o více než desetinu. Přišlo při nich o život deset lidí....

Takovou katastrofu žádné metro nezažilo, vzpomíná na rok 2002 exnáměstek DPP

Osmnáct stanic metra a celkem 19,6 kilometru kolejí zatopily v srpnu 2002 v Praze ničivé povodně. Škody se tehdy...

Na leteckém dni v Chebu spadlo letadlo na rodinný dům. Pilot nepřežil

Na leteckém dni v Chebu v neděli odpoledne havaroval letoun Hawker Hurricane Mk. IV. Podle svědka z řad diváků letoun...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...