Extrémní deště skropí celou zemi, hladiny řek opět stoupají

  11:57aktualizováno  19:17
Silný déšť zasáhl většinu krajů. Na Českomoravské vrchovině a na horách na severu Česka do středy naprší až 120 milimetrů. Na třech místech v Jihomoravském kraji platí první povodňový stupeň, hladiny řek stoupají i v dalších oblastech. V pondělí vpodvečer zasedla Ústřední povodňová komise.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Ježek, MF DNES

"Aktivizovali jsme krajské povodňové komise. Doporučujeme odklidit z blízkosti řek automobily a také techniku, která odklízí následky povodní," uvedl v pondělí před 19. hodinou předseda komise a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Nebezpečí povodní podle něj hrozí v následujících 48 hodinách.

První (tedy nejnižší) povodňový stupeň zatím platí na třech místech v Jihomoravském kraji: na Dyji v Ladné a na Vranově-Hamrech a na Svratce v Brně-Poříčí.

Český hydrometeorologický ústav varuje před extrémními srážkami ve Středočeském, Jihočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, Olomouckém, Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Výstraha platí od pondělního poledne do 18:00 ve středu.

Podívejte se na brífink Ústřední povodňové komise

Extrémní stupeň povodňového nebezpečí pak platí od úterní šesté hodiny do odvolání. Ohroženy jsou Vysočina, Středočeský, Jihočeský, Pardubický a        Jihomoravský kraj.

Na Vysočině může spadnout až 120 mm srážek

Vydatně pršet však má i v Praze, Ústeckém, Jihomoravském a Zlínském kraji. Povodňovou pohotovost zmiňuje výstraha i v Královéhradeckém a Libereckém kraji a také na Děčínsku v Ústeckém kraji. Nejnižší stupeň (bdělost) pak platí pro Prahu a Olomoucký kraj.

Z jednání povodňové komise hlavního města vyplynulo, že i když v příštích dnech budou kulminovat Sázava a Berounka, Vltava by se v Praze neměla dostat přes první povodňový stupeň. "Ale jsme připraveni jednat, kdyby se něco takového přihodilo," upozornila mluvčí magistrátu Iva Vojtková. Dodala, že komise se opět sejde, pokud průtok Vltavy v hlavním městě dosáhne 400 metrů krychlových za sekundu. Při nedávných záplavách Vltava v Praze kulminovala s průtokem 3210 metrů krychlových za sekundu.

Meteorologové očekávají největší srážky v centru republiky

"Nad centrální částí našeho území dochází k výrazné srážkové činnosti. Od pondělního rána do středečního večera by v České republice mělo spadnout 10 až 60 milimetrů srážek," uvedli meteorologové.

"Nejvyšší srážkové úhrny očekáváme v centrální části území, a to 50 až 90 mm, k zesílení srážkové činnosti dojde zejména na návětří severních hor a na Českomoravské vrchovině, kde srážkové úhrny mohou ojediněle dosáhnout až 120 milimetrů," pokračuje výstraha.

Meteorologové do středečního rána očekávají dosažení třetího povodňového stupně (ohrožení) na tocích v povodí Nežárky, Malše, na tocích odvodňujících Českomoravskou vrchovinu (horní Sázava, Dyje a přítoky středního Labe), později i na střední a dolní Lužnici. Ohrožení nelze vyloučit také na Stěnavě.

Druhý povodňový stupeň hrozí v povodí horního a středního Labe, dále pak na Smědé, Mandavě a Kamenici. V době, kdy voda vystoupá na 2. a 3. povodňový stupeň, bude zakázána plavba.

Silný déšť zaměstnává hasiče v Jihomoravském kraji. V Nesvačilce na Brněnsku po ucpání kanalizace zatopila voda z polí několik domů. Hasiči na místě zasahovali s bagrem, uvolnili kanalizaci a zabezpečili ohrožené domy pytli s pískem. Vodu z laguny odčerpávali i v Syrovicích u Brna. Déšť komplikoval dopravu také v Brně v Žabovřeské ulici nebo v Modřicích na Brněnsku.

Na předpověď už reagují i vodohospodáři

Ústřední povodňová komise také doporučila povodím Labe, Vltavy a Moravy pokračovat v odpouštění přehrad, aby se zvýšil jejich retenční potenciál. Povodí Moravy kvůli předpovědi upouští vodu v nádržích Vranov, Vír, Mostiště a Letovice. Už od neděle zvýšili odtok z nádrží Bystřička, Slušovice, Luhačovice a Koryčany.

"Podle vodohospodářského dispečinku mají všechny nádrže ve správě Povodí Moravy volné retenční prostory a na vybraných nádržích se uvolňují i části zásobních prostorů," uvedl mluvčí Povodí Moravy Jiří Macík.

Mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohunková iDNES.cz sdělila, že rezerva na vltavské kaskádě je v současnosti 214,8 milionu metrů krychlových. Pro představu Lipno má objem 309,5 a Orlík 720 milionů metrů krychlových.

Nedělní výstraha varovala před povodněmi na jihu a východě republiky. V Novohradských horách a na Vysočině mělo v noci napršet až 50 mm. Na návětří Jeseníků a Beskyd to z pondělí na úterý mělo být až 70 milimetrů (více zde). Nová výstraha však toto upozornění ruší.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Kdo je tady ministr? Šmarda se Staňkem se na selfie smáli teoriím novinářů

Ministr Antonín Staněk se na festivalu Colours of Ostrava setkal se svým možným...

Zatímco vládní ANO a ČSSD řeší už několik měsíců otázku výměny na postu ministra kultury, nynější ministr Antonín...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz