Zbrojní průkaz totiž pro výkon povolání může získat člověk až od 21 let věku a s řízením auta s majákem a právem přednostní jízdy je to stejné.
Městské policie se přesto na osmnáctileté rekruty těší, trpí totiž nedostatkem lidí. „Díky tomuto kroku by se městská policie mohla stát zajímavým zaměstnavatelem pro čerstvé absolventy středních škol,“ uvedla vedoucí kanceláře ředitele pražské městské policie Irena Seifertová.
Protože další podmínkou nástupu je maturita, v praxi se ke strážníkům stejně dostane nejdříve devatenáctiletý zájemce.
Ale i tak někteří pracovníci městských policií pochybují, jestli budou noví kolegové dostatečně připravení. „Mám obavu z toho, že tak mladí lidé neprojdou u psychotestů. Nedávno jsme měli několik výběrových řízení a většina shořela právě na psychotestech. Důležité je zvládnout i desetitýdenní nástupní kurz. Chce to určitou vyzrálost,“ oponuje novele táborský strážník Pavel Šimek, který pracuje u městské policie už patnáct let.
Zástupce ústeckého velitele Jan Novotný novinku vítá. „Budu rád, když budeme moci přijmout i osmnáctileté a neutečou nám mezitím někam k armádě. Zbraň není tak podstatná. Máme i strážníky beze zbraně. Sloužím tu už 26 let a za tu dobu pamatuji jedno použití zbraně, jeden varovný výstřel,“ říká Novotný.
Sborům městské policie vesměs do plných stavů chybí asi desetina lidí. Na jejich úbytku se podepsal i jiný zákon přijatý v roce 2009, který příslušníkům městské policie přikázal, že musí mít minimálně středoškolské vzdělání s maturitou. Mnozí, byť sloužili řadu let, pak museli městskou policii opustit. Tedy pokud si nestihli maturitu dodělat v přechodném období do roku 2016.