Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Pohyb po městě se liší dle pohlaví. Muži častěji jezdí autem, ženy MHD

  19:15
Muži a ženy se po městě pohybují odlišnými způsoby. Zatímco největší část žen většinou využívá MHD při cestách na nákup a za pochůzkami, které souvisí s péčí o domácnost, muži častěji jezdí delší vzdálenost do práce autem. Ženy jsou také častěji terčem sexuálního napadení a obecně se v MHD často cítí méně bezpečně.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Jak ukazuje mimo jiné průzkum ministerstva dopravy a Centra dopravního výzkumu (CDV) , největší rozdíly mezi ženami a muži existují u cest do práce a u služebních cest. Právě ty konají především muži. Pro největší část z nich je typická cesta z práce domů autem s občasnou odbočkou do posilovny nebo do baru. 

Více mužů také vlastní řidičské oprávnění a automobil. To souvisí mimo jiné s tím, že muži častěji vydělávají více peněz, tudíž je pro ně výhodnější tyto delší cesty podnikat. Oproti tomu pro největší část žen je typičtější řetězení cest za využití MHD, kdy se během jedné cesty snaží zařídit více věcí spojených zejména s péčí o rodinu.

„V každodenním životě ženy víc chodí pěšky a jezdí MHD, v porovnání s muži méně využívají auta,“ potvrzuje například urbanistka a architektka Milota Sidorová, která se zabývá odlišným využívám infrastruktury muži a ženami.

„Ženy absolvují denně více cest, ale na kratší vzdálenosti. Kromě svých povinností doprovázejí děti i starší členy rodiny. Nevyužívají však automobil v takové míře jako muži a místo toho více jezdí veřejnou dopravou či chodí pěšky,“ potvrzuje tento trend také dopravní psycholog Petr Zámečník z CDV.

Ženy se v noci bojí. Mám kvůli nim přejít na druhý chodník? diví se muži

Nejspecifičtější je v tomto skupina žen mezi 30 a 49 lety, které zastávají mnohdy neoceněnou péči o rodinu. Třiadvacet procent z nich uvádí, že zajišťují doprovod dětí, a to oproti 3 procentům mužů.

27. ledna 2021

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Využívání automobilů se však mezi ženami v posledních desetiletích zvyšuje, právě kvůli nárokům na kvalitní mobilitu při kombinaci práce a péče. Nejvíce řidiček je právě ve zmíněné věkové skupině 30 až 49 let, ve které řídí 60 procent žen. 

Přestože nejčastějším dopravním prostředkem českých žen a mužů zůstává podle studie CDV auto, které denně aktivně řídí 30 procent dotazovaných, z toho 38 procent mužů a 21 procent žen, alespoň jednou denně nebo několikrát za týden pak 31 procent žen a 29 procent mužů využije MHD. Ženy častěji chodí pěšky, a to 84 procent z nich oproti 72 procentům mužů.

Obecně podle výzkumů napříč zeměmi platí, že velká část žen, zvlášť těch s nízkými příjmy, nemá přístup k automobilu nebo neřídí, takže jsou pro ně služby MHD klíčové.

Existuje samozřejmě mnoho výjimek, toto rozdělení mezi muži a ženami však zůstává ve společnosti nejběžnější.

Krádežím se nevyhne ani jedno pohlaví

Liší se také incidenty, kterým čelí muži a ženy při používají MHD. Zatímco krádeže postihují obě pohlaví stejně a nejrozšířenějším incidentem je slovní napadení, další nepříjemnosti jsou již v závislosti na genderu různé.

Muži se častěji dostávají do potyček, kdežto ženy jsou více terčem sexuálního obtěžování, zejména pak ty mladší. Tyto incidenty jsou celosvětově nedostatečně ohlašovány, kvůli čemuž dochází k jejich podhodnocování. I proto v některých zemích existují mobilní aplikace či portály, které umožňují zaznamenat místo napadení do mapy. Jednotlivá města tak mohou oblasti, kde je více sexuálních napadení než jinde, prověřit a upravit tak, aby byla bezpečnější.

Ženy za volantem: jezdí kratší cesty a auto tolik nevyužívají

Obecně největší strach mají o osobní bezpečnost ženy, děti, starší lidé a fyzicky hendikepovaní jedinci. Tyto obavy často ovlivňují využívání MHD – aby se dotyční vyhnuli napadení či konfliktu, často nejedou v čase a na trasách, které vnímají jako méně bezpečné. To podle mnoha studií omezuje jejich mobilitu a nezávislé využívání veřejné dopravy.

Pocit bezpečí při čekání na veřejnou dopravu po setmění

 • Mezi ženami od 18 do 29 let se 77 procent necítí bezpečně, 28 ano. Oproti tomu 69 procent mužů se bezpečně cítí, po setmění se bojí jen 29 procent z nich.
 • Ve věkové skupině mezi 30 a 49 lety se necítí bezpečně 65 procent žen, oproti tomu tento problém neřeší 69 procent mužů.
 • Mezi dalšími věkovými skupinami zůstává rozložení poměrně podobné. Mezi muži nad 60 let se pak pocit ohrožení mírně zvyšuje, ve věkové skupině nad 71 let se již na ulicích necítí bezpečně 37 procent mužů.

Zdroj: Dopravní chování žen a mužů

Zahraniční výzkumy také ukazují, že ženy ze strachu často v těchto případech raději zvolí k přepravě auto nebo taxislužbu, než aby šly pěšky či využily hromadnou dopravu. Svou roli hraje také nižší přítomnost žen oproti mužům například v parcích či otevřených plochách.

„V některých zemích, kde je sexuální napadení žen časté právě ve spojích MHD, zavedli například části vozů jen pro ženy,“ konstatuje Sidorová. Jedná se například o Japonsko. „Na to zareagovaly i nabídky taxislužeb, kde se vyvíjí takzvané pink taxi, které řídí ženy,“ dodává.

Jak dále podotýká, bezpečí zastávek může zlepšit jejich samotný design. „Základem je osvětlení, jasné vstupy a výstupy z a do prostoru zastávky, možnost úniku v případě napadení.“ Dobrým nástrojem jsou podle ní i tabule s příjezdy spojů, které pomáhají lidem rozhodnout se, zda na spoj počkají nebo využijí jiný způsob dopravy.

Pocity bezpečí napříč EU

 • Podle průzkumu z roku 2014 mezi ženami v Evropské unii se 53 procent z nich alespoň občas vyhýbá některým situacím nebo místům, protože mají strach z fyzického nebo sexuálního útoku. 
 • 40 procent žen se vyhýbá veřejným prostorům, pokud v nich nejsou přítomni další lidé
 • 37 procent žen se záměrně vyhýbá určitým ulicím či oblastem ze strachu z fyzického či sexuálního napadení. 
 • Ze stejného důvodu neopouští bez doprovodu domov 14 procent žen.

Zdroj: Agentura Evropské unie pro základní práva

 • Nejčtenější

Popadané stromy, zatopené sklepy. Bouřky odřízly 6 tisíc domácností od proudu

Meteorologové varují, že velkou část republiky včetně metropole Prahy zasáhne v úterý přívalový déšť, po kterém mohou...

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Žádný „český Floyd“, policie ukazuje nové video. Romea pitvě nevěří

Policie se ohradila proti spekulacím kolem zásahu v Teplicích, po kterém zemřel muž na předávkování drogami. Soudní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testovací průšvih. Kvůli nefunkčnímu systému skončila dovolená už na letišti

Premium Sezona letních dovolených ještě pořádně neodstartovala a lidé již hlásí první komplikace. Některým skončila zahraniční...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

 • Další z rubriky

Nemocniční jídlo po půlstoletí zlepší nové předpisy, posílí nutriční terapeuti

Pacienti v nemocnicích by měli v příštích týdnech začít dostávat moderní, chutnou a zdravou stravu podle nových...

Sterilizaci jsme podepisovaly pod vlivem léků, neřekli nám to, tvrdí poškozené

Premium Manžel ji doma zkopal do břicha, tři roky měla zdravotní problémy, vyloučili ji z komunity. S takovými situacemi se...

Povinnému očkování neutečete, píše Flegr odmítačům, ač to vláda nezvažuje

Vědec a biolog Jaroslav Flegr se vyjádřil na adresu lidí, kteří odmítají očkování a pohrozil, že vláda bude nakonec...

Čeští pacienti otestují nový lék na rakovinu. Nadějný preparát bude v červenci

Premium Letošní rok pro ně může být přelomový. Po jedenácti letech vývoje protinádorových léčiv dovedla biotechnologická...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....