Města mohou vyhnat prostitutky z ulic, řekl soud

  14:47aktualizováno  16:05
Města mohou vyhláškami zakázat pouliční prostituci. Ústavní soud totiž povolil podobné nařízení z Ústí nad Labem. "Z rozsudku vyplývá, že města mají právo regulovat prostituci ve veřejném prostoru," uvedl mluvčí soudu. Soudci rozhodnutí odůvodnili starostí o mravní vývoj dětí.
Podle úředníků v některých městech prostituce narušuje veřejný pořádek

Podle úředníků v některých městech prostituce narušuje veřejný pořádek | foto: Martin AdamecMF DNES

"Provozování této činnosti velmi výrazně ohrožuje mravní výchovu dětí a mládeže. Takové nabízení sexuálních služeb může u dětí vyvolat dojem něčeho běžného nebo normálního," cituje ČTK soudkyni Ivanu Janů.

Zájem na mravní výchově je významnější než další sporné aspekty zákazu prostituce, například právo svobodně podnikat nebo vlastnické právo, zdůraznil soud. Podle ČTK se jedná o první nález ústavních soudců s obdobnými argumenty.

Odůvodnění rozhodnutí pak přesně vymezuje, co vše se dá za veřejný prostor považovat.

Města ale nadále nemohou zasahovat do dění v nevěstincích nebo na soukromých pozemcích, které nespadají pod zákonnou definici veřejného prostranství.

Ústavní soud se regulací prostituce zabýval na základě vyhlášky Ústí nad Labem. Ta označuje prostituci a nabízení sexuálních služeb obecně jako činnost, která narušuje veřejný pořádek.

Ministerstvo vnitra se postavilo proti podobným vyhláškám v celé řadě měst, mimo jiné v Plzni. Tamější zastupitelé ale vždy přijali vyhlášku novou, podobnou.

"Pokud Ústavní soud skutečně rozhodl, že bude možné prostituci plošně vykázat z veřejných míst, tak nás to těší. Možná budeme mít po problémech s ministerstvem vnitra," řekl iDNES.cz právník plzeňského magistrátu Milan Duda.

Vedení Plzně vychází z principu, že prostitutky nesmí nikoho obtěžovat, proto mají zakázáno stát v obytných zónách. "Zjednodušeně - za tou cedulí, od které musí řidiči snížit rychlost na 50 kilometrů v hodině," vysvětlil Duda.

Spory o regulaci prostituce

červenec 1992 - Město Dubí na Teplicku vydalo vyhlášku o zákazu veřejného nabízení sexuálních služeb. Ústavní soud ji však posléze zrušil.

duben 1996 - Město Cheb začalo připravovat novou vyhlášku regulující prostituci poté, co původní vyhlášku zrušil okresní úřad pro nezákonnost.

únor 2001 - Vyhlášku o omezení veřejného nabízení a poskytování sexuálních služeb v Děčíně pozastavil okresní úřad. Podle tisku se úředníkům nelíbilo, že by podle vyhlášky měli být postihováni i ti, kteří služby prostitutek vyhledávají.

2001 - Novou vyhlášku omezující poskytování sexuálních služeb v ulicích Českého Těšína musela připravit tamní radnice poté, co původní normu zrušil Ústavní soud. Nová vyhláška vymezila prostitutkám pro provozování jejich řemesla jednu z ulic na okraji města.

červenec 2005 - Chebská radnice připravila novelu několik městských vyhlášek, ke kterým mělo výhrady ministerstvo vnitra. Jedna z nich se týkala i plošného zákazu poskytování sexuálních služeb ve městě.

únor 2006 - Ministerstvo vnitra pozastavilo platnost vyhlášky města Plzně, která zakazovala nabízení a poskytování sexuálních služeb na veřejnosti v zastavěných částech města.

červen 2006 - Ministerstvo vnitra pozastavilo už druhou vyhlášku, kterou se Plzeň snažila omezit prostituci. Úředníkům vadilo, že vyhláška přesně nestanovuje, kde je prostituce ve městě zakázána. Město pak vydalo vyhlášku třetí, kterou ministerstvo napadlo u Ústavního soudu, ale její platnost nepozastavilo. Soud o přípustnosti vyhlášky ještě nerozhodl.

Zdroj: ČTK

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Kvůli chemii v zemědělství z české krajiny mizí některé druhy ptáků

VYLETÍ PTÁČEK. Afghánec drží v ruce skřivana a nabízí ho k prodeji na ptačím...

Z Česka mizí ve velkém luční i polní ptáci. Může za to hlavně chemie v zemědělství. Obrovské zemědělské lány dnes již...

Najdete na iDNES.cz