Měsíc od voleb: Přímá účast VV ve vládě je teď na 20 procent, říká Bárta

  5:01aktualizováno  16:14
Před měsícem Věci veřejné překvapily lehkostí, s níž se dostaly do parlamentu. Po měsíci jednání o vládě s ODS a TOP 09 mohou pro někoho následující slova znamenat šok: "Šance, že budeme přímo ve vládě, je teď tak dvacet procent. Míra pravděpodobnosti je přímo úměrná dohodě o programu vlády a může tedy růst," řekl iDNES.cz klíčový muž Věcí veřejných Vít Bárta.

V jednání o nové vládě hrají významnou roli Věci veřejné. Jejich vyjednavači Radek John, Vít Bárta a Kristýna Kočí dobře vědí, že si mohou dovolit zvyšovat svou cenu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Tento týden se podle něj podařilo udělat zatím první "krůček" k možné dohodě, když ODS a TOP 09 kývly na přesun 2,1 miliardy korun z kapitoly obrany do rozpočtu školství na platy učitelů. (více o penězích pro učitele čtěte zde)

"To byla opravdu klíčová věc, bez toho bychom nemohli ve vládě být. Zásadní bude ještě to, abychom se dohodli v oblasti dopravy, kde nám jde o vytvoření konkurenčního prostředí na železnici. A asi úplně nejklíčovější bod bude důchodová reforma, kde se dá očekávat střet hlavně s TOP 09," řekl iDNES.cz Bárta, který od voleb upozorňuje, že přímá účast véček v koalici "118" spolu s ODS a TOP 09 není jistá.

Podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna je situace nadějnější. "Pokud to bere tak, co již bylo při koaličních jednáních uzavřeno, tak to je opravdu tak dvacet procent. Doufejme, že po zítřku to bude třicet, pak čtyřicet a na konci týdne devadesát," řekl John iDNES.cz.

I když jde od Věcí veřejných evidentně o vyjednávací taktiku, aby získaly co nejvíce, už to, jak jsou slova jednoho z trojice hlavních vyjednavačů a sponzora parlamentního nováčka Bárty důležitá, dobře ilustruje, jaké "politické zemětřesení" se právě před měsícem odehrálo.

Z Jiřího Paroubka je řadový poslanec, z Miloše Zemana již zřejmě neodvolatelně důchodce na Vysočině a Mirek Topolánek může klidně trávit svatební cestu v Toskánsku ve stejné vile, která mu ještě jako bývalému premiérovi přidělala trable. O budoucí vládě zato rozhodují do nedávna širší veřejnosti neznámí lidé jako právě Bárta či jeho mladičká kolegyně, pětadvacetiletá poslankyně Kristýna Kočí.

Kalousek: Zatím nebyla chvíle, kdy to vypadalo na náš odchod z jednání

O vládě s nimi za TOP 09 jedná i politický matador Miroslav Kalousek, který se dohadoval o kabinetu už se Stanislavem Grossem, Jiřím Paroubkem a pak i Mirkem Topolánkem.

Zatímco při jednání o první Topolánkově vládě, u něhož byl ještě jako předseda lidovců, přišel podle Kalouska kritický okamžik, když byla ODS ochotna jednat s ČSSD, nyní se podle něj zatím nic takového nestalo. "Zatím nenastal žádný okamžik, kdy by to vypadalo, že máme důvod z jednání odejít," řekl iDNES.cz Kalousek.

Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg se radují ve volebním štábu strany TOP 09 v Praze. (29. května 2010)

A to ani ve chvíli, kdy se lídři stran dohadovali o poměru rozdělení křesel ve vládě, kdy pak právě na návrh Věcí veřejných podepsali papír o předběžném rozdělení křesel v poměru 6:5:4.

"Ale to ještě nemusí být konečné rozdělení. Dohoda, kterou uzavřeli předsedové, navíc měla nejen písemnou, ale i ústní část," zdůraznil Kalousek. Nehodlá ale být ten, kdo "vynáší" z koaličních jednání. (Křesel v Nečasově vládě bude patnáct. Místní rozvoj nakonec přežije)

"Jsem přesvědčen, že se nakonec o společné vládě dohodneme," řekl iDNES.cz první místopředseda TOP 09.

ODS chce dohodu, aby se strany "neokopávaly"

Pro občanské demokraty je šance na vytvoření vlády příležitostí, aby se vzpamatovali z facky, kterou dostali od voličů, když s dvaceti procenty zaznamenali svůj nejhorší volební výsledek.

Strana, která ještě před volbami zatáhla za záchrannou brzdu a vyměnila u veřejnosti nepopulárního lídra, může nyní prakticky z minima vytěžit maximum - má po předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi nově i šéfku Sněmovny Miroslavu Němcovou a rovněž premiéra. Petr Nečas zároveň na kongresu prosadil radikální obměnu nejužšího vedení ODS a nyní má naději i na největší počet křesel ve vládě. (Na kongresu ODS prohráli kmotři, do vlády míří Vondra, Pospíšil i Drobil)

Petr Nečas na kongresu ODS (20. června 2010)

"Kazí to" jen tahanice s TOP 09 o křeslo ministra financí, kdy Nečas a lidé z ODS nelibě nesou, že ho pro Kalouska chce získat předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Jde o to, kdo bude symbolem reforem, které chce vznikající vláda prosazovat. Kromě toho je mezi oběma stranami napětí, protože jde zároveň o budoucí souboj o pravicové voliče. (Schwarzenberg bojuje o křeslo pro Kalouska)

I proto chce Nečas, aby strany uzavřely dohodu o pravidlech vzájemného chování před podzimními senátními a komunálními volbami. "Představa, že naše tři strany budou žít v neustálém vztahu soupeření a soutěže, by byla pro funkčnost vlády zničující," uvedl Nečas v on-line rozhovoru pro čtenáře iDNES.cz.

ČSSD je v těžkém útlumu. Neví také, co bude s Paroubkem

Sociální demokraté jsou měsíc po volbách v těžkém útlumu. Ještě se nevzpamatovali z šoku, jímž pro ně bylo (ne)vítězství v květnových volbách, za které navíc utratili stamiliony korun.

Z funkce se sice jen pár hodin po uzavření volebních místností sám od sebe poroučel Jiří Paroubek, následován o něco později manažerem Jaroslavem Tvrdíkem a nově i Paroubkovým mužem na "černou práci" Petrem Dimunem. ČSSD ale zatím nepředstavila jasnou strategii, jak by se chtěla změnit, aby měla šanci na volební reparát.

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek sledují ve volebním štábu ČSSD v Praze první předběžné výsledky parlamentních voleb. (29. května 2010)

"Skoro absolutně jsme ztratili kontakt s nejmladší generací. Nepovedlo se nám oslovit středové voliče," naznačil už úřadující předseda Bohuslav Sobotka, které problémy bude muset jeho strana vyřešit. To, v jaké defenzivě momentálně sociální demokracie je, dokládá i rozhodnutí hejtmanů z ČSSD, kteří postupně jeden za druhým ustupují od proplácení poplatků v krajských nemocnicích.

Jen Paroubek na Facebooku i na svém blogu dál dští síru na soupeře i nepřátelská média, a tak bude muset Sobotka v prvé řadě vymyslet, jak uklidnit a "uklidit" svého předchůdce. "Budu řadovým poslancem," tvrdil i na ustavující schůzi Sněmovny tento týden Paroubek. Ale to je přesně ta věc, kterou Sobotka nemůže potřebovat, pokud se chce pokusit dát straně jinou tvář, než měla za Paroubka.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

Kauza H-System pokračuje. Premiér Babiš chce situaci řešit změnou zákona

Richard Stadler dal za domek od H-Systemu více než milion, po krachu firmy však...

Kvůli okradeným klientům zkrachovalého H-Systemu se nejspíš bude měnit zákon. Ten současný, který má odškodňovat oběti...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz