Měsíc do voleb: přišel pan Čistý, ale Buldozer si udržuje náskok

  14:38aktualizováno  14:38
Ani rychlá výměna volebního lídra ODS, kdy místo Mirka Topolánka přišel Petr Nečas přezdívaný i jako "pan Čistý", zatím nezvrátila poměr sil. Přesně měsíc před volbami do Sněmovny si udržuje podle průzkumů náskok "buldozer" Jiří Paroubek. ČSSD je tak stále favoritem voleb, což odrážejí i kurzy sázkových kanceláří.

Náskok ČSSD se novému lídrovi ODS Petru Nečasovi zatím zlikvidovat nepodařilo. | foto: Michal KrumphanzlČTK

Bookmakeři Fortuny to vidí jasně: na vítězství ČSSD ve volbách přijímají sázky v nizoučkém kurzu 1,12 ku jedné, zatímco na ODS nabízejí výhru ve výši pětinásobku vsazené částky. Sázky se přijímají i na to, kdo se probojuje do Sněmovny - viděno optikou sázkových kanceláří to mají jisté i nové strany TOP 09 a Věci veřejné, zatímco nejistý je osud lidovců a blízko k vypadnutí je Strana zelených.

Jak vypadá situace jednotlivých stran při bližším pohledu?

ČSSD

Volební kampaň oranžových je jasně nejviditelnější. Částka 200 milionů korun na kampaň, o níž strana hovořila, vypadá podhodnocená při záplavě billboardů i inzerátů, které si socialisté platí. Jiří Paroubek má velkou šanci vrátit se po čtyřech letech do funkce premiéra.

Podmínkami, jež stanovil pro budoucí koalici (úplné zrušení poplatků u lékaře, obnovení vyplácení nemocenské v prvních třech dnech či vyplacení mimořádných příspěvků k důchodu), vykročil směrem k jednobarevné menšinové vládě, protože s výjimkou komunistů tohle další strany nechtějí. Strana hodila "přes palubu" šéfa Sněmovny Miloslava Vlčka, když nedokázal vysvětlit finanční aféry, zatím ale nejsou průzkumy, které by ukázaly, zda kvůli tomu ČSSD něco ztratila. (více o pádu Vlčka)

ODS

Modří podle CVVM ztrácejí na sociální demokracii 7,5 procenta hlasů. Duben přinesl "velký třesk" ve straně, když se Mirek Topolánek nejprve poroučel z kandidátky a pak ho ODS donutila složit i funkci šéfa strany. Do první pozice se posunul dlouholetý místopředseda Petr Nečas, konzervativní katolík z jižní Moravy.

"Jsem rozhodný a zásadní odpůrce velké koalice, zvláště s tímto vedením ČSSD," potvrdil Nečas, že v tom hlavním se orientace strany nezměnila. Velký úklid proběhl i v pražské ODS, která se zbavila několika místopředsedů. Přesto průzkumy předvídají ODS porážku - pravice teď hraje o to, aby ČSSD neměla většinu s komunisty.

KSČM

Její kampaň není nijak nápadná. Komunisté mají výhodu, že se mohou spolehnout na své skalní voliče a navíc nikdo moc nepitvá jejich kandidáty. Podle průzkumů mají poměrně pevnou pozici okolo 12 až 15 procent podpory. Šéf rudých Vojtěch Filip zatím nechce moc mluvit o podmínkách, za nichž by komunisté umožnili vládu Paroubkovi. "Je to ještě moc brzo, medvěd zatím běhá po lese," řekl iDNES.cz Filip.

TOP 09

Sázka na spolupráci s oblíbeným exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem byla od bývalého lidoveckého ministra financí Miroslava Kalouska zřejmě geniálním politickým tahem. Strana TOP 09, kterou spolu postavili a sehnali do koalici ještě Starosty a nezávislé, by měla mít pozici v příští Sněmovně jasnou. TOP 09 se vyhranila jako pravicovější strana než ODS a přebrala jí část voličů.

Miroslav Kalousek při zahájení předvolební kampaně strany TOP 09 v Praze. (27. dubna 2010)

"Je možné problémy řešit hned, sociálně únosně, nebo později, ale pak budou bolet neskonale víc," zdůvodňuje Kalousek nutnost razantní reformy penzijního systému, zdravotnictví a školství - včetně zpoplatnění zákroků u lékaře a zavedení školného na vysokých školách. (více o startu ostré části kampaně TOP 09 najdete zde)

Věci veřejné

Těží z popularity šéfa strany Radka Johna, spisovatele a bývalého novináře Novy, který je podle STEM nejoblíbenějším politikem 60 procent obyvatel Česka. Experti poukazují na to, že Věci veřejné loví "protestní hlasy" lidí naštvaných na již zavedené strany a že začaly ukrajovat podporu nejen ODS, ale zčásti i TOP 09.

I John dal už najevo, že by nešel do koalice se současným vedením ČSSD. Stoupající strana má za sebou i první aféry. Svou obří reklamu dala na dům v centru Prahy, aniž by o tom lidé, kteří zde vlastní byty, předem věděli. MF DNES také upozornila na podezření, že strana zřejmě brala velké sponzorské dary v hotovosti, což by odporovalo předpisu o povinných bezhotovostních platbách.(Věci veřejné čelí podezření, že vzaly od sponzorů miliony v hotovosti)

KDU-ČSL

Stranu oslabil odchod části klíčových politiků do TOP 09 více, než si asi sama původně myslela. Odešla totiž i část voličů a křesťanští demokraté se teď zřejmě musí modlit, aby jim hlasy skalních voličů z jižní Moravy, Zlínska či Vysočiny stačily k překonání pětiprocentní hranice, kolem níž se strana pohybuje. Podpora lidovců je v rámci republiky nevyvážená. Ani jejich kampaň není nějak razantní - nemají na ní totiž na rozdíl od konkurence desítky milionů korun.

Strana zelených

Před čtyřmi lety zazářili a byli nováčkem ve Sněmovně, teď to s nimi vypadá o dost hůř. Nový šéf strany Ondřej Liška se snaží voliče zaujmout tím, že zelené jasně podpořili bývalý prezident Václav Havel i další esa jako herec Tomáš Hanák, spisovatel Michal Viewegh či zpěvačka Lenka Dusilová. Ve většině průzkumů se ale zelení pohybují pod pěti procenty.

Strana práv občanů Zemanovci

Pokus bývalého premiéra Miloše Zemana o návrat do nejvyšší politiky přitáhl logicky velkou pozornost, i proto, že se rozhodl jít do čelního střetu s Paroubkem a kandidovat proti němu v Ústeckém kraji. Zemanovcům se ale zatím nepodařilo prorazit pětiprocentní hranici celostátní podpory a ve zbývajícím čase to už zřejmě budou mít těžké - Miloši Zemanovi se ani nepovedlo dostat do hodně předem očekávaného televizního souboje s Paroubkem.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V těhotenství lze očkovat, lékaři doporučují proti černému kašli a chřipce

Ilustrační snímek

Navzdory mýtům, že v těhotenství se nedá očkovat, opak je pravdou. Vakcinace nastávající matky proti černému kašli může...

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Smrt v protisměru. Nebezpečné české řidiče má zastavit nová značka

Auto náhle přejelo do protisměru, střetlo se s autobusem. (3. 1. 2019)

České dálnice již několik měsíců čekají na novou dopravní značku, která by řidiče před nájezdem varovala, že vjíždějí...

Najdete na iDNES.cz