Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Arenberger zařízl MeSES. Ta hodlá dál pracovat mimo ministerstvo

  14:33aktualizováno  22:20
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES), která mu poskytovala odborné pohledy pro řešení epidemie covidu-19. „Víme o tom, respektujeme to,“ řekl vedoucí MeSES Petr Smejkal na dotaz iDNES.cz. S informací přišla jako první Česká televize. Skupina bude dál pracovat, ale nikoliv pod ministerstvem zdravotnictví. Připravit chce dlouhodobou strategii pro boj s pandemií.

Epidemiolog Petr Smejkal v diskuzním pořadu Rozstřel (4. 8. 2021) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

O rozpuštění skupiny odpoledne na Twitteru informoval jeden ze členů skupiny, sociolog a ředitel STEM Martin Buchtík. „MeSES byl před hodinou jedním telefonátem náměstka zrušen. Žádné důvody nám sděleny nebyly,“ napsal.

„Žádné důvody jsme se nedozvěděli kromě obecných deklarací o reorganizaci,“ doplnil pak pro iDNES.cz. „Ironicky říkám, že reorganizace je skutečně naléhavý důvod,“ řekl.

Jan Blatný

K věci se pro MF DNES vyjádřil také exministr Jan Blatný, za jehož působení skupina vznikla:

„Překvapený asi jsem. Dosavadní kroky pana ministra pro tuto změnu nesvědčily. Víte, že i mně nějakou dobu trvalo, než se spolupráce s MeSES nastavila, ale pak to byla jedna z dobře fungujících poradních skupin a při rozhodováních, která jsem spolu s hlavní hygienickou činil, jsme její pohled brali také v potaz. Předpokládám ale, že ministerstvo důvody k tomuto kroku má, a mně již nepřísluší to jakkoli hodnotit,“ uvedl.

Dodal, že nechce spekulovat o důvodech rozpuštění skupiny. „Je asi zřejmé i veřejnosti, že zájmových skupin je na ministerstvu celá řada. Nemohu na někoho ukázat prstem. Ale můžu říct, že ministr se rozhodl na doporučení svých náměstků,“ dodal. Jde podle něj o překvapivý názorový obrat, ministr zdravotnictví Petr Arenberger si totiž doteď skrze svého náměstka stanoviska skupiny na různé kroky v boji s epidemií žádal a názory odborníků respektoval.

Z resortu ale zní, že jde o organizační záležitost. „Vzhledem ke zlepšující se epidemické situaci a dostatečným personálním kapacitám na Ministerstvu zdravotnictví jsme se rozhodli přesunout tuto agendu již uvnitř v rámci resortu,“ uvedla náměstkyně pro zdravotní péči Martina Vašáková. Odborníkům ze skupiny poděkovala, stejně jako ministr Arenberger.

„Chtěl bych říci, že jejich názory byly vždy relevantní. Pokud budou kolegové z MeSES ochotní, byl bych rád, kdybychom se mohli potkávat dál,“ uvedl ministr.

Premiér Andrej Babiš se k věci vyjádřil jen stručně. „Je to rozhodnutí ministerstva, byl to jejich poradní orgán,“ uvedl. Pro Deník.cz následně dodal, že o ukončení spolupráce ministerstva zdravotnictví s experty z MeSES předem nevěděl.

„Dověděl jsem se to od paní náměstkyně Vašákové dnes odpoledne, nebyl jsem o tom dopředu informován,“ řekl Deníku s tím, že ministerstvo zdravotnictví už má dost vlastních odborníků.

„Celá skupina MeSES spolupracovala s bývalým ministrem Blatným, který si vymínil, že bude komunikovat jen s ním, ne se mnou. To je celý příběh. Neptejte se mě na další spolupráci, to je otázka pro ministra zdravotnictví, mně neradili,“ uvedl premiér. Zdůraznil, že Petr Smejkal je nadále členem Rady vlády pro zdravotní rizika.

Souhlasíte s rozpuštěním MeSES?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 25. května 2021. Anketa je uzavřena.

Ne4573
Ano3398

Na svém Facebooku se pak k věci vyjádřil i další člen skupiny, expert na globální rizika a modelování pandemií Jan Kulveit. Uvedl, že to dává smysl. Česko totiž nyní očkuje, trend vývoje epidemie tak je pozitivní. Vláda přitom předtím začala odborníkům naslouchat až v okamžiku, kdy neměla jinou možnost. „Nutno přiznat, že skupina se na současné Ministerstvo zdravotnictví ČR, jak jsem je poznal za dobu pandemie, příliš nehodí,“ napsal.

Členové skupiny podle něj vycházeli z důkazů, snažili se o mezioborový přístup v zájmu celé společnosti. „Namísto například škudlení peněz z rozpočtu zdravotnictví za cenu masivních škod pro celou společnost (testy jsou drahé, lockdown levný),“ dodal a poukázal tak na přístup ministerstva.

Skupina bude pracovat dál bez ministerstva

Epidemiolog a další z členů skupiny Rastislav Maďar uvedl, že přístup ministerstva už asi nikoho nepřekvapuje. „MeSES nevznikal kvůli ministerstvu, ale aby pomohl zemi vyvést z bezprecedentní krize a ochránil ji před další. Doufám, že bude vůle členů pokračovat dál. Na to ministerstvo zdravotnictví nepotřebujeme,“ řekl. 

Na večerním jednání se členové skupiny dohodli, že budou ve své aktivitě pokračovat i nadále. Experti hodlají připravit především dlouhodobý plán boje s pandemiemi. „Pokračujeme dál! Jen ne pod ministerstvem zdravotnictví. Tedy tak jak skupina původně vznikala,“ uvedl Maďar po večerním jednání.

„Podobných aktivit jsem se v dobré víře, že pomohu situaci, zúčastnila několikrát v životě. V podstatě vám vždy zbude jen víra v to, že jste něčemu dobrému pomohli. Nikdo vám to neřekne a většinou vám nikdo nepoděkuje. Já věřím, že jsme pomohli,“ posoudila celou existenci MeSESu viroložka Ruth Tachezy. Připustila, že má mírné obavy z podcenění situace na podzim či z rizika, že převládne nějaká mutace rezistentní vůči vakcínám. Doplnila, že správně fungovala spolupráce s ministerstvem školství.

Právě ministr tohoto resortu Robert Plaga ostatně vyjádřil nesouhlas s rozpuštěním skupiny. „Chtěl bych moc poděkovat všem členům skupiny MeSES za skvělou spolupráci a na datech založenou odbornou expertízu a podporu, která tu chyběla a nyní bohužel opět chybět bude,“ uvedl.

MeSES odmítá kritiku od známých lékařů. Těm vadí, že nenese žádnou odpovědnost

„Pro pravdu se zlobí“

A také opozice rozpuštění skupiny kritizuje. „Zrušení Mezioborové skupiny pro epidemické situace den poté, co její vedoucí Petr Smejkal médiím řekl, že Česká republika epidemii nezvládla, beru jako potvrzení jeho slov. Ne nadarmo se říká, že pro pravdu se zlobí. Z třiceti tisíc obětí covidu se vláda Andreje Babiše nevylže,“ uvedl třeba předseda ODS Petr Fiala.

„Ministr zdravotnictví právě odborníkům rozpustil skupinu pro covid. Její šéf řekl pravdu, že vláda druhou vlnu nezvládla. Takže čtvrtý ministr opět zapne řízení metodou pokus omyl. Na podzim se máme na co těšit,“ souhlasí předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

A rozhořčení budí rozhodnutí i v odborných kruzích. „Je to podle mého názoru neuvážený krok. Právě díky tomu, že se ministerstvo řídilo radami skupiny MeSES, tak se začala situace zlepšovat. Ale rozumím tomu, že skupina byla někomu nepohodlná. Jednak může mít někdo pocit méněcennosti, jednak to kazí vítězný dojem boje s covidem,“ řekl šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Resort nenaslouchá tolik jako za Blatného

Hlavní epidemiolog IKEM a vedoucí skupiny MeSES Petr Smejkal o den dříve upozornil, že ministerstvo zdravotnictví poradcům už tolik nenaslouchá jako v dobách předchozího šéfa resortu Jana Blatného.

„Mám trošku pocit, jako by si najednou uvědomili, že by to vlastně neměla být Mezioborová skupina pro epidemické situace, kdo má kontrolovat rozvolňování, nýbrž ty do této chvíle asi nefunkční struktury ministerstva nebo Státní zdravotní ústav,“ řekl Smejkal serveru Novinky.cz.

Také Buchtík nyní připouští, že spolupráce nebyla ideální. „Byla často velmi vyhrocená, emotivní. Ale snahu vybudovat nějaký konstruktivní plán, kterého se více či méně budeme držet a nastavíme nějaký směr, jak uniknout z té vlny epidemie, ministr v zásadě respektoval a dodržoval. Až na nějaké jednotlivosti,“ uvedl.

Vládě radí nová vědecká skupina. Je pod Blatným, jinak by rezignoval

Jestli rozpuštění skupiny skutečně souvisí s kritikou ze strany Smejkala, Buchtík spekulovat nechce. „Jsme odborná skupina. Pracujeme zadarmo, bez nároku na honorář. Vnímáme to jako naši občanskou povinnost. To nám zachovává možnost vyjadřovat se kriticky k tomu, jak některé věci fungují. Nejsme konzultanti ministra, nejsme konzultanti premiéra. Pokud někomu vadí kritický názor, který je argumenty podpořený, je to smutná vizitka spíše toho, kdo odvolává,“ řekl ale.

Výhrady vůči podílu MeSES na řízení protiepidemických opatření v Česku minulý týden zveřejnila také skupina 12 lékařů, mezi kterými je rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo kardiochirurg Jan Pirk. Vláda má podle nich standardní mechanismy řízení epidemie. Hlavní roli v ní má hrát ministr zdravotnictví, hlavní hygienik, případně hlavní epidemiolog za podpory Státního zdravotního ústavu.  

Autoři: , ,

Prasárna a hyenismus. Vyšetřit potřebuje Fischer, ne Zeman, míní Mynář

  • Nejčtenější

Popadané stromy, zatopené sklepy. Bouřky odřízly 6 tisíc domácností od proudu

Meteorologové varují, že velkou část republiky včetně metropole Prahy zasáhne v úterý přívalový déšť, po kterém mohou...

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný „český Floyd“, policie ukazuje nové video. Romea pitvě nevěří

Policie se ohradila proti spekulacím kolem zásahu v Teplicích, po kterém zemřel muž na předávkování drogami. Soudní...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Zánovní úsek D1 na Benešovsku popraskal, opraví ho v rámci záruky

Jen tři roky po modernizaci začala praskat ve spojích část dálnice D1 na 49. kilometru ve směru na Brno. Závadu...

KOMENTÁŘ: EU trápí zásadní spor. Je výš Brusel, nebo ústavní soud?

Premium Nejzásadnější právní spor, který se teď v Evropské unii odehrává, má pokračování. Moc se o něm u nás nepíše, ale jde o...

Hasiči vyjeli ke stovkám případů, bez proudu je stále přes 600 domácností

Hasiči od pondělí hlásí stovky zásahů, 7 600 tisíc domácností bylo v úterý dopoledne bez dodávek elektřiny. Vydatný...

Je snaha napříč stranami pandemický stav ukončit, řekl ve Sněmovně Luzar

Petiční výbor projednával petici za zrušení pandemického zákona. „Je snaha napříč stranami pandemický stav ukončit,“...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...