Menšiny nás převálcují, straší nacionalisté „vědecky“

  1:00aktualizováno  1:00
Nacionalistická Národní strana, která kandiduje do komunálních voleb, publikuje na svém webu Populační kalkulačku. Podle ní za sto let etnické menšiny "převálcují" tradiční evropské národy. Podle demografky jde o čirou manipulaci, podle právníka je kalkulačka na hraně zákona.
Je to manipulace s rádobyvědeckým přístupem, která je nebezpečná, má nejspíš vyvolávat strach. (Autor: iDNES.cz)

Je to manipulace s rádobyvědeckým přístupem, která je nebezpečná, má nejspíš vyvolávat strach. (Autor: iDNES.cz) | foto: iDNES.cz

"Populační kalkulačka umožňuje zájemcům o politicky nekorektní pohled na budoucnost plnou ´černých´ stínů, aby se orientovali v takzvané populační křivce a velmi jednoduchým dosazováním údajů do precizního prográmku tak doznali, že doba bude zlá," píše se na webu Národní strany.

V prvním okně kalkulačky si uživatel zvolí zemi (například Česká republika, Německo, Francie), poté si vybere skupinu A (např. Češi, Němci, Francouzi) a skupinu B (např. cikáni, Turci, muslimové). U obou skupin se objeví, kolik lidí zvolené národnosti či etnika v zemi žije, průměrný počet dětí na jednu ženu a průměrný věk dožití. Kalkulačka spočítá, jaký poměr bude mezi těmito národnostmi přesně za sto let, v roce 2106.

Demografka: Je to manipulace
"Je to manipulace s rádobyvědeckým přístupem, která je nebezpečná, má nejspíš vyvolávat strach. Nemůžu mechanicky promítat do budoucnosti současná fakta," říká Jitka Rychtaříková, vedoucí katedry demografie z Univerzity Karlovy.

"Demografové musí dávat dohromady metodu a obsah. Nelze zůstat u vzorečků. Na prognózách jsou nejdůležitější hypotézy budoucího vývoje. Máme trendy, které někam spějí."

Tvůrci kalkulačky si podle ní vybírají jen některá nepopiratelná fakta, ale opomíjí další. I když některé vstupní údaje (např. průměrný věk dožití, počet Čechů či odhad počtu romské populace) jsou správné a z hlediska techniky nelze výpočtům nic vytknout, v důsledku je kalkulačka podle šéfky katedry demografie zavádějící. "Výpočty provádějí za předpokladu, že se nezmění porodnost a úmrtnost. Takto mechanicky ale demografie nemůže fungovat a demografové tímto způsobem nepracují."

Kalkulačka IQ Národní strany
Tvůrci nezapomněli na varování: "Užití Populační kalkulačky se nedoporučuje vlastencům s poruchami srdce a vysokým krevním tlakem. Národní strana není odpovědná za případné zdravotní komplikace, které mohou nastat pro shlédnutí výsledků Vámi zadávaných údajů."

"Tohle je podle mě spíš kalkulačka IQ Národní strany," glosoval "projekt" strany sociolog Ivan Gabal, který je mimo jiné autorem Analýzy sociálně vyloučených romských lokalit.

Podle něj je však touto "proticikánskou kampaní" strana sama proti sobě. "Češi sice nejsou žádný holubičky, ale dobře vědí, že tento druh extremismu nepředstavuje žádnou perspektivu a žádné řešení. Jenže tupejm hlavám nikdo nevysvětlí, že říkají něco sami proti sobě. A tak nemá smysl se tím zabývat," dodává Gabal.

Právník: Kalkulačka je minimálně urážlivá
"Zveřejnění populační kalkulačky je jednání, které je minimálně společensky nežádoucí, pro mnohé je navíc i urážlivé a možná zasahuje i do práv řady lidí," vyjádřil se k "projektu" Pavel Čižinský, právník z Poradny pro občanská a lidská práva.

Uvedené informace jsou podle Čižinského nepravdivé jednak objektivně (vyšší natalita některých menšin bude se zvyšující se životní úrovní klesat), ale především subjektivně.

"Spolu s demografickým vývojem se bude měnit i vnímání jednotlivých členů i celých skupin společnosti - kdo dnes v USA postřehne, zda je dotyčný Američan Italem, tedy příslušníkem italské menšiny, která byla před 100 lety Američany vnímána jako velmi nebezpečná?! A navíc - pokud budu mít za ženu černošku a mé děti budou také černé, tak asi budu jinak vnímat, kdo jsme ´my´Češi a kdo jsou ´oni´Afričané," říká právník.

"To, aby si tento fakt lidé uvědomili a nebáli se, považuji za důležitější než například podniknutí právních kroků proti provozovateli webových stránek," dodává.

Z právního hlediska se podle něj jedná o šíření obav a strachů na rasistickém základě. "Někteří lidé by se mohli cítit ponížení a mohli by se případně bránit žalobou na ochranu osobnosti. Stálo by podle mě za to i prověřit, jestli kalkulačka nepodněcuje k nenávisti vůči skupině osob, což je trestný čin, za který hrozí i 3 roky vězení."

Demografická panika
Podle Čižinského se ke kalkulačce Národní strany hodí existující termín demografická panika. "Je to jedna z charakteristik současné společnosti. Je nás míň, vymíráme, populace stárne, objevují se verbalizované strachy, že přijdou Turci, muslimové nebo třeba cikáni a převálcují ´bílou´ populaci. Takové myšlenky ovládají náš veřejný prostor. Je to znát například i na chování ke starým lidem, zdůrazňování kultu mládí," dodává Čižinský.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Bolestivá biopsie prsou může být minulostí. Pacientky vyšetří nový mamograf

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Větší přesnost a menší nepohodlí pro pacientky. To od nového mamografu očekávají lékaři v Nemocnici Na Bulovce. Díky...

Zápach zamořil město, informace o nehodě dorazila pozdě

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

Štiplavý zápach, pálící oči. Tak popisují lidé na sociálních sítích středeční odpoledne v Chodově na Sokolovsku. Za...

Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

Ilustrační snímek

Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze....

Najdete na iDNES.cz