Měl to být turistický hit, Vltavu ale brázdily poloprázdné lodě

  9:03aktualizováno  9:03
Když vyrazil první parník po Vltavě na devítikilometrový úsek z Českých Budějovic do Hluboké, byla to velká sláva. Letos ale zájem o vyhlídkové plavby prudce klesl. Vrátí se turisté příští rok, kdy lodě doplují až k hrázi Hněvkovické přehrady?

Premiéra lodí na Vltavě přilákala tisíce lidí, ale letos zájem o vyhlídkové plavby prudce klesl. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Miliarda korun za úpravu koryta řeky se teď většině lidí i politiků zdá jako vyhozená investice.

"Jestli si někdo myslel, že tu lidi ráno vstanou a půjdou na loď, aby je svezla do Budějovic, tak byl blázen. Možná je to hezký výlet, ale pro většinu lidí je to drahá sranda, takže je to maximálně pro turisty," řekl například obyvatel Hluboké nad Vltavou Jan Hovorka.

Finance

289 milionů stála plavební komora v Hluboké nad Vltavou.

1,7 miliardy bude stát splavnění Vltavy z Českých Budějovic do Týna.

Loni se mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou svezlo lodí přes čtrnáct tisíc lidí, letos budou tržby společnosti Českobritská plavební jen zhruba šedesátiprocentní. Na vině je podle jednatelky Evy Zbořilové to, že společnost nabídla jízdenky na slevových portálech za nižší ceny.
 
"Mrzí mě, že celý projekt je hodnocen politicky, protože je to nová atrakce a doplněk třeba k cyklostezkám. Každé město by se mělo lodní dopravou chlubit," prohlásila Zbořilová.
 
Jen malé srovnání v řeči čísel. Letos nově otevřenou vyhlídkovou trasu u Lipna nad Vltavou - Stezku v korunách stromů - už navštívilo 120 tisíc lidí.

"Málokoho potáhne plavba po řece. Ještě chápu třeba plavby po jezeře, kam jezdí turisté například do kempů. Nicméně, investovat do splavnění devíti kilometrů miliardu korun mi přijde nesmyslné," řekl Vratislav Dočekal z Českých Budějovic.

Velmi hlasitým kritikem splavnění řeky je hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola z ČSSD. Ten po zprovoznění prvního úseku do Hluboké označil projekt za zbytečný.

"Pro mě je to akce, kterou bych možná nazval vyhazováním peněz, protože se daly použít někde jinde a mnohem lépe," prohlásil Zimola.

Příští rok bude možné plout téměř třicet kilometrů

To ale odmítá Ředitelství vodních cest. Po Vltavě se loni svezlo 14 tisíc lidí a lodě pluly 1100krát. Letos jen 975krát. Kolik lidí přepravily, zatím firma ani ředitelství nezveřejnily.

"Příští rok už bude možné plout téměř třicet kilometrů. Hodnotit nyní úspěšnost projektu je stejně hloupé jako tvrdit, že úsek dálnice D3 u Tábora je zbytečný, když jinde se ještě ani nekoplo. Je škoda, že hejtman nechce uznat, že splavná Vltava zvýší atraktivitu regionu a přitáhne nové návštěvníky," řekl mluvčí Ředitelství vodních cest Václav Straka.

Kritika z úst politiků i lidí rozčiluje i Štěpána Macharta, majitele lodí, které mezi městy plují.

"Stovky milionů korun byly účelovou dotací z Evropské unie a nedaly se použít na nic jiného než na plavební cesty. Takže nešlo za to postavit třeba dálnici," konstatoval Machart.
 
Projekt splavnění Vltavy ale pokračuje dál. Ředitelství vodních cest nyní dostavuje za 289 milionů korun plavební komoru na jezu v Hluboké nad Vltavou, která pustí lodě až k hrázi Hněvkovické přehrady.

"Je tam krásná příroda, zájem turistů by se měl zvýšit. Nyní komoru zkoušíme, fungovat bude od příští plavební sezony," řekl Václav Straka.
 
Vltavská cesta je rozdělena na tři úseky. Ten první mezi Budějovicemi a Hlubokou je již hotový, na jaře bude zprovozněn druhý a stavět se začne třetí do Týna nad Vltavou. Náklady na splavnění Vltavy z Budějovic do Týna nad Vltavou vyjdou na 1,7 miliardy korun.

Vítáte možnost lodní dopravy na Vltavě?

Vítáte možnost lodní dopravy na Vltavě?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 21. listopadu 2012. Anketa je uzavřena.

NE 763
ANO 390

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Ředitelé škol se vybírají podle sympatií, ministerstvo to chce změnit

Devět obcí se spojilo, aby zachránilo základní školu ve Strýčicích.

Ministr školství Robert Plaga se dostal do sporu se zástupci obcí a měst. Byl by rád, kdyby jeho úřad do budoucna mohl...

Pomohl jsem zachránit mostecké doly, říká odsouzený uhlobaron Kraus

Bývalý uhlobaron Petr Kraus čeká, až mu Švýcaři oznámí, že má nastoupit do...

Petr Kraus má život jako na houpačce. Jednu chvíli vlastnil podíl ve firmě, který má dnes cenu nejméně čtyř miliard...

Životy s rudou knížkou. Ústav připravil slovník komunistických funkcionářů

Záviš Kalandra (vpravo) a jeho kamarád Oldřich Pecl byli odsouzeni ve

Oportunista Jan Doležal, dobrodruh André Simone, nebo odsouzený člen vedení Rudolf Barák. To je jen několik ze stovek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz