Mejstřík neprávem žádal o peníze na zatopený byt

  0:01aktualizováno  0:01
Rodina novopečeného senátora Martina Mejstříka chtěla neoprávněně získat od státu finanční pomoc po letních povodních. Mejstříkova manželka Petra požádala v září o čtyřicet tisíc korun za zničený byt na pražské Kampě. Potíž je však v tom, že k bytu ve Všehrdově ulici rodina Mejstříkových neměla jediný doklad.

Několik týdnů před povodněmi ho totiž vyměnila za jiný. Dokazují to dokumenty, které má MF DNES k dispozici.

Jednorázová výpomoc, o kterou Mejstříkovi žádali, je přitom přímo vázána na nájemní smlouvu či jiné doklady o vlastnictví bytu. Senátor Mejstřík uznává, že pochybili. Popírá však, že by chtěli okrást stát, a věc vysvětluje jako nedorozumění.

Na celý případ přišly úřady díky tomu, že původní byt Mejstříkových od 1. srpna vlastní nová majitelka. I ona požádala městskou část o příspěvek. Šlo o třicet tisíc korun, které nakonec dostala.

"Když přišla žádost od Mejstříků, ukázalo se, že tu už jedna na stejný byt leží. Peníze byly samozřejmě vyplaceny tomu, kdo na ně měl nárok," uvedla Eliška Knotková z Městského úřadu pro Prahu 1.  Poté, co městský úřad odhalil existenci dvou žádostí, Mejstříkovi žádost o peníze stáhli.

"Přišla to stáhnout paní Mejstříková. Jak to vysvětlila? Tak trošku zmateně. Dneska už bych to ale těžko přesně reprodukovala," dodala Knotková, která finanční pomoc majitelům zatopených bytů na Praze 1 vyřizovala.

Proč vůbec Mejstříkovi o peníze žádali, když na to neměli právo? Mejstříkova verze zní: "Měli jsme dohodu s novou majitelkou bytu, že tam ještě nějaký čas můžeme bydlet. A při povodních byly poničeny i naše věci. Naše chyba byla v tom, že jsme netušili, že nemůžeme žádat o peníze, když nemáme nájemní smlouvu.

Když jsme to zjistili, žádost jsme stáhli. Nevěděli jsme ani to, že na byt už byla jedna žádost o finanční pomoc podaná." Iva Bánská, matka nové majitelky bytu ve Všehrdově ulici, však tvrdí něco jiného.

"Dohodli jsme se pouze na tom, že si tam dočasně ještě může uskladnit nějaké věci, ne na bydlení. A samozřejmě věděl, že jsme žádost o peníze kvůli povodním podávali. Víc se k tomu ale nebudu vyjadřovat, nechci mít problémy," uvedla Bánská.

Její slova však potvrzuje i pracovník městského úřadu, který asistoval prohlídce bytu na Kampě: "Měli jsme určit rozsah škod v bytu kvůli žádosti o finanční výpomoc, kterou podávala paní Bánská. Pan Mejstřík u toho tehdy byl."

Byly to strašné zmatky, říká Martin Mejstřík

Zmatky, nikdo nic nevěděl. Těmito slovy vysvětluje senátor Martin Mejstřík, proč jeho rodina požadovala od městského úřadu čtyřicet tisíc za vyplavený byt, který dávno před povodněmi vyměnila za jiný.

Proč jste žádali o výpomoc, když jste neměli žádnou smlouvu k bytu?
Protože tam byly strašné zmatky, nikdo nevěděl, za jakých podmínek můžeme a nemůžeme žádat.

Vy už jste však měli bydlet jinde.
Ale my jsme na dohodu s majitelkou do konce srpna bydleli na té Kampě.

A proč tedy žádala o odškodné i nová majitelka?
Jak říkám, vznikly zmatky. Nevěděli jsme, kdo o co žádá. Vznikly ty dvě žádosti. A my jsme to stáhli, když jsme zjistili, že je to vázané na nájemní smlouvu.

Avšak já mám informace, že jste tu žádost stáhli ve chvíli, kdy se ukázalo, že na ten konkrétní byt už jedna žádost o peníze je.
No, jasně. My jsme se s novou majitelkou i trochu nepohodli, protože nám neřekla, co podává. Nakonec jsme se dohodli, že se to stalo, a my jsme to stáhli. Nikomu jsme nechtěli brát něco, co nám nepatří.

Vaši bývalí sousedé říkají, že na Kampě nebydlíte už pěkně dlouho. Dokdy jste tam tedy bydleli?
Bydleli jsme tam do 13. srpna, kdy přišla velká voda. Pak jsme šli do suchého.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Letošní zima se podobá té v roce 2006, kdy Česko zasáhly povodně

Australský Queensland trápí rozsáhlé povodně.

Na každý metr čtvereční Česka teď připadá průměrně 45 litrů vody ve sněhu. Na českých a moravských horách leží okolo...

Smrt v protisměru. Nebezpečné české řidiče má zastavit nová značka

Auto náhle přejelo do protisměru, střetlo se s autobusem. (3. 1. 2019)

České dálnice již několik měsíců čekají na novou dopravní značku, která by řidiče před nájezdem varovala, že vjíždějí...

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Najdete na iDNES.cz