Zástupci studentské iniciativy rozdávali lidem letáčky s vysvětlením důvodu svého protestu.
"Myslím si, že by se neměl rozkrádat zdravotnický majetek a že je důležité, aby se lékaři mohli učit v praxi to, co znají z univerzity jako teorii," upozorňuje Eva Procházková, studentka Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy.
Julínek akci zpochybnil, studenti by podle něj měli představovat pokrok, ne proti němu bojovat. "Byl bych raději, kdyby po čtyřhodinovém jednání, které jsme ve čtvrtek měli, od akce ustoupili," uvedl.
To ale studenti neudělali. Asi tři stovky mediků z celé republiky se odpoledne sešly na Albertově na protest proti Julínkovu záměru. Přišly je podpořit lékařské kapacity jako profesor Pavel Pafko a profesor Pavel Klener, za studenty přišel také děkan 1. lékařské fakulty profesor Tomáš Zima.
Namísto slibované rakve s pohřbenou fakultní nemocnicí poslali medici ministru Julínkovi džbán vody jako symbol dialogu.
Smírným gestem uzavřeli shromáždění pořádané proti záměru vytvořit univerzitní nemocnice jako akciové společnosti s menšinovým podílem univerzit. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt od nich převzal petici se 4 500 podpisy a dal jim panenku jako symbol pacienta, pro něhož se reformy dělají.
"Jsme znepokojeni možnými důsledky připravovaných změn, ale především způsobem, jakým jsou prosazovány. Znepokojuje nás absence dialogu," řekl zhruba 300 účastníkům shromáždění na Albertově mluvčí studentské iniciativy Marek Hilšer.
Studenti podporují evropský model, tedy veřejnoprávní neziskové instituce, jak to je běžné v Evropě.
"Nabyl jsem dojmu, že pan ministr chce akceptovat názor univerzit, z toho pohledu vnímám dnešní demonstraci jako preventivní," uvedl profesor Pavel Pafko. Obavy v něm prý vzbuzuje to, že ministr do zákona výslovně nenapsal, jakým podílem se bude rozhodovat v zásadních věcech, a nepotvrdil blokační nárok univerzity.
"Mám velké výhrady, každá reforma musí hledět, aby nezrušila něco, co funguje, když zavádí něco nového, mělo by to být přínosem a mělo by to být po diskusi. Toto je ale strategické rozhodnutí a žádné argumenty se nezvažují," upozornil profesor Pavel Klener.
Děkan 1. lékařské fakulty profesor Tomáš Zima, který se přišel na studenty také podívat, řekl, že mu v návrhu zákona chybí deklarace neziskovosti a neprivatizace.
"Univerzity by mohly rozhodovat jen o změně akcií, ale ne o organizaci výuky a vědeckého zaměření instituce," uvedl Zima.
Mluvčí Cikrt zpochybnil happening studentů právě pro účast některých Julínkových oponentů. Například s profesorem Klenerem se Julínek dostal do sporu kvůli osudu Ústavu hematologie a krevní transfuze, ministr ho odvolal ze dne na den z postu ředitele.
"Co se týče výtek univerzit, že nekomunikujeme, zapracovali jsme všechny jejich připomínky vyjma podílu na akciích, protože univerzity nejsou zřízeny pro provozování podniků, které mají větší rozpočet než samotné univerzity, ale pro výuku a výzkum," řekl Cikrt. Zákon podle něj garantuje, že výuka a výzkum se budou ještě lépe rozvíjet a školy na to budou dohlížet.
"Stát to dělat nebude, ale musí si ohlídat zodpovědnost za superspecializovanou péči, proto drží více akcií," vysvětlil.
Ministr se ve středu setká s představiteli akademické obce, vítáni jsou podle něj i studenti. Chce jim své záměry vysvětlit. Další jednání se studenty i akademickými funkcionáři o budoucnosti univerzitních nemocnic má Julínek 26. května v Olomouci.
Iniciativu ustavili studenti lékařských fakult a Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy (UK) v Praze. Jejich protest podporují studenti lékařských fakult Univerzity Palackého v Olomouci a plzeňské a královéhradecké lékařské fakulty UK.
Podle ministra pochopili akademici i studenti jeho plány špatně. I když budou univerzity mít jen 34 procent akcií, stát je se svými 66 procenty akcií nepřehlasuje; pro všechna zásadní rozhodnutí bude nutný dvoutřetinový souhlas.