Když Max Krupa z Hlučínska se svým dvojčetem slavil loni v květnu osmnáctiny, cítil se zdravý. Oba bratři sportovali, spolu studovali třetí ročník elektrotechnické průmyslovky a chtěli pokračovat na vysoké škole. Nikoho z rodiny tehdy nenapadlo, že jim záhy změní život zákeřná nemoc, kvůli které se budou modlit za život jednoho z chlapců a prosit o pomoc cizí lidi.
Sbírku na pomoc Maxovi najdete ZDE |
„Pár týdnů po narozeninách mě začala pobolívat hlava. Když nepřestávala, lékařka mě poslala na vyšetření do opavské nemocnice. Tam nám 21. července řekli, že v hlavě mám cystu, nebo nádor. Doufal jsem, že cystu,“ vzpomíná Max.
Sanitka ho odvezla do Fakultní nemocnice v Ostravě, kde se podrobil sedmihodinové operaci. Po ní lékaři sdělili rodině zprávu, která je zdrtila. Max má agresivní zhoubný nádor mozku, difuzní středočarový gliom. Jde o vzácné onemocnění, které v Česku postihne okolo patnácti dětí ročně, většina umírá do roka od stanovení diagnózy.
„Byl to pro nás velký šok. Strach, že ztratím syna, mě zlomil. Maxíkovi byla nabídnuta experimentální léčba s nejistým výsledkem. Naše pocity byly různé: bezmoc, smutek i odmítání přijmout krutou skutečnost. Dlouho jsem nemohla chodit do práce. Starala jsem se o syna,“ líčí jeho máma Kateřina Krupová.
Brněnští lékaři se jako jediní na Moravě specializují na léčbu zhoubných nádorů u dětí a dospívajících. Max tam podstoupil sérii ozařování, šest cyklů chemoterapie a imunoterapii, na kterou jezdil co dva týdny v doprovodu otce. „Maxík je velký bojovník. I když mu bývalo zle a většinu času se učil doma, nakonec maturoval se spolužáky. Většina z nich netuší, čím prochází. Ví to jen pár nejbližších příbuzných a přátel. Teď nám ale nezbývá než o tom mluvit, protože potřebujeme pomoc,“ dodává žena.
Nina zemřela, ale pomáhá dalším dětem s nádory mozku. Zve na kolotoč |
Léčba zpočátku zabírala, což letos na jaře potvrdila magnetická rezonance. I díky tomu Max plánoval studium biomedicíny na Vysoké škole báňské a chtěl si udělat řidičák. Do školy ale nastoupil jen jeho bratr. Kontrola v září totiž ukázala, že nádor opět roste – zvětšil se o 68 procent.
Lékaři ho sice znovu ozářili, čímž se podařilo zmírnit zdravotní potíže, ale zároveň přiznali, že vyčerpali všechny možnosti a v Česku není dostupná žádná další léčba, která by dokázala nádor zkrotit. Rodina se zároveň dozvěděla, že jedinou nadějí na záchranu Maxe je experimentální léčba v Paříži, která je ale velmi drahá a nikdo nemůže říci, jak dlouho potrvá.
Léky na měsíc stojí čtyři tisíce eur a české zdravotní pojišťovny je na rozdíl od francouzských nehradí.
Max se léčí díky Nině
„Vůbec jsme netušili, že je něco takového možné, ani jak bychom se tam dostali a z čeho léčbu zaplatili. Naštěstí jsme dostali kontakt na Nadační fond Nina manželů Chovancových, kteří nám se vším pomáhají. Jen díky nim jsme koncem října byli v Paříži a Max zahájil léčbu. Chceme, aby lidé věděli, co se může stát, a přispěli nadaci, která velmi pomáhá,“ říká máma Maxe.
Nadaci založil pražský lékař Martin Chovanec s manželkou Kristýnou poté, co se jejich šestiletá dcera Nina se stejnou diagnózou léčila v Paříži jako první české dítě. Letos na jaře zemřela. „Dceru jsme milovali. Byla velmi chytrá, hodná a nesmírně nadaná. Věřili jsme, že může změnit svět. Rozhodli jsme se, že uděláme vše, aby se jí to podařilo. Proto jsme s přáteli založili nadační fond, který nese její jméno a pomáhá dětem s nejagresivnějšími nádory mozku,“ říká Martin Chovanec.
Podle něj se s podporou nadačního fondu léčí ve Francii již šesté dítě s gliomem. Nadace pomáhá rodinám nemocných dětí s organizací léčby i její úhradou. „Nevíme, jak dlouhá bude jejich léčba, ale neobejdeme se bez finanční podpory veřejnosti. Každý může přispět na transparentní účet nadace 2802771017/2010. Z peněz nehradíme jen léčbu v cizině. Našim cílem je podporovat především péči a výzkum v této oblasti v Česku. Proto jsme umožnili například stáž české lékařky a výzkumný projekt nadějné vědkyně v zahraniční laboratoři,“ dodává Chovanec.
Maxovi rodiče jsou za pomoc s léčbou vděční. „Maxův stav je teď díky tomu stabilizovaný. Těšíme se na Vánoce, nakupujeme dárky jako jiné rodiny, ale naše největší přání je, aby se syn uzdravil. Za to se modlíme,“ říká chlapcův táta Radim Krupa. „A věříme v to,“ dodává jeho manželka Kateřina.
Jak léčba zabírá, ukáže čas
První kontrolní vyšetření čeká Maxe v lednu. Podle lékařů se výsledky léčby ještě nemusí projevit. Předpokládají, že jasno bude na jaře. V určených dnech musí Max polykat léky, po kterých zvrací. Stejně jako rodiče doufá, že pomohou.
„Nejsem věřící, ale taky se modlím, aby to dobře dopadlo. Zatím se zdokonaluji v angličtině, takže se bez problémů domluvím s francouzským lékařem i při videohovoru. Pro moje léky na další tři měsíce jel do Paříže jen bratr,“ říká Max. „Příští rok bych chtěl začít studovat vysokou školu jako on,“ přeje si.