Maturantům se zlepšila angličtina, v matematice si pohoršili

  14:46aktualizováno  14:46
Letošní maturanti mají větší znalosti angličtiny než jejich předchůdci v roce 1998. Naopak s matematickými schopnostmi za nimi pokulhávají. Rozdíly ale nejsou nikterak výrazné, ukázal průzkum společnosti Scio.

Ilustrační foto | foto: Radek CihlaMF DNES

Testy byly zaměřeny na český jazyk, obecné studijní předpoklady, matematiku a podle volby žáka anglický nebo německý jazyk.

Průzkum ukázal, že k největším změnám došlo u cizího jazyka. "Němčina jako hlavní jazyk výrazněji mizí ze všech typů škol a volí si ji žáci se slabšími studijními předpoklady a méně vzdělanými rodiči," uvádí souhrnná zpráva o průzkumu.

U studentů němčiny došlo za poslední roky k drobnému zlepšení znalostí, u angličtiny bylo zlepšení velmi výrazné. "Zde může být jedním z dominantních vlivů masivní rozvoj internetu, počítačových her, cestování, dostupnost anglických materiálů," píše se ve zprávě. K největšímu zlepšení znalostí došlo na gymnáziích.

Další změnu znalostí je možné najít u matematiky, tady je ale patrný posun k horšímu. "Asi polovinu tohoto zhoršení lze ovšem přičíst nižší erudici žáků při práci s čísly, způsobenou nástupem kalkulaček a počítačů," míní Scio. Dalším faktorem může být podle společnosti i klesající zájem žáků o matematiku a zřejmě i nižší počet hodin výuky.

Český jazyk si celkově udržel stejnou úroveň. Žáci se mírně zlepšili v pravopisu, znalosti se také mírně přesunuly od znalostního (encyklopedického) pojetí literatury k obecnějším znalostem a k práci s textem.

V testech obecných studijních předpokladů došlo k mírnému zlepšení zejména v analytické části.

Sondu financovalo před jedenácti lety ministerstvo, letos si ji zúčastněné školy zaplatily samy. Do průzkumu se v tomto roce zapojilo přes 5 600 žáků ze 107 škol.

Scio chce znalosti monitorovat průběžně

Společnost Scio nabídla ministerstvu školství, že by za dva miliony korun pro úřad vypracovala příští rok takzvanou Sondu maturant. Podle Scia totiž ministerstvo taková data nemá a neumí si je ani opatřit.

Podle mluvčího společnosti Bohumila Kartouse by za dva miliony mohli v příštím roce porovnat znalosti 18 tisíc studentů ze 350 škol. Průzkum by tak byl reprezentativní, ministerstvo by se prý jeho výsledky mohlo řídit při přípravě státních maturit.

Průzkumy a znalostmi maturantů se zabývá Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (dříve CERMAT), které spadá pod ministerstvo školství. Tato společnost připravuje státní maturity, které mají sjednotit úroveň znalostí středoškoláků. Jednotné zkoušky měly začít v příštím roce, kvůli nepřipravenosti však byly o rok odloženy. - čtěte Státní maturity se o rok odloží, definitivně o tom rozhodl prezident

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

V průběhu týdne se citelně ochladí, na horách spadnou první vločky

Ilustrační snímek

Po teplém víkendu dorazí během pondělí na území České republiky studená fronta. Ta s sebou přinese ochlazení a v...

Důkazy o spáchání trestného činu nesvědčily. Babiš na mě netlačil, řekl Šaroch

Státní zástupce Jaroslav Šaroch přichází na schůzi sněmovního mandátového a...

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch po téměř čtyřech letech zastavil stíhání všech aktérů v kauze Čapí hnízdo....

V Rozstřelu vystoupí poradce posledních komunistických premiérů Krejčí

Politolog Oskar Krejčí hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

V rámci seriálu výrazných a významných osobností, které byly u toho, když se v roce 1989 měnil režim, přijal pozvání do...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz