Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Z Markéty na Markétku, přichází změna matrik. Poplatky vzrostou trojnásobně

  17:51
Nejen Markéta, ale i Markétka. Rodiče už budou moci snadněji dávat dětem jména, která dosud matriky neuznávaly, vysvětluje pro MF DNES poslankyně a vedoucí odboru matriky Eliška Olšáková. Sněmovna poslala do třetího čtení také změny, které usnadní svatby i registrovaná partnerství, zjednoduší administrativu kolem matrik, a umožní rodičům pojmenovat dítě třeba zdrobnělým jménem.

Eliška Olšáková | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Co bude největší změnou?
Digitalizace. Vzniká e-matrika, jednotný matriční informační systém, který nahradí lokální systémy vedené na matrikách. Od roku 2027 si můžete požádat o matriční doklad na kterékoliv matrice a ta vám ho musí vydat. Takže i když jste se narodil v Praze, můžete si požádat třeba v Českých Budějovicích. Nejen o rodný list, ale samozřejmě o list oddací, úmrtní či doklad o registrovaném partnerství.

Lidé nemusí cestovat a úřady nebudou muset nic nikam posílat. Systém bude jednodušší a posune nás o krok blíž k efektivní veřejné správě.

Proč až 1. leden 2027?
Je to dostatečná lhůta, aby se matriční úřady mohly připravit a propojit všechny stávající systémy. Jiné změny ale přijdou dřív. Zákon bude platit od 1. ledna 2024.

Další změna se týká registrovaného partnerství.
Ano, nyní mohou zájemci o něj uzavírat registrované partnerství jen na úřadech ve 14 krajských městech. Teď to bude možné na kterémkoliv matričním úřadě.

Sňatek půjde uzavřít i bez matrikáře. Také před poslanci nebo senátory

Uvolňuje zákon pravidla i pro uzavírání manželství?
Už nebude platit podmínka trvalého pobytu alespoň jednoho ze snoubenců v nematriční obci, aby mohl prohlášení o vstupu do manželství přijmout starosta obce.

Doteď to bylo často tak, že pokud neměl snoubenec trvalý pobyt, musel do obce dojíždět starosta z města, kde mají matriku. Snoubenci nechápali, proč se to váže na pobyt, když v obci bydlí, znají tamního starostu a ten je nemůže oddat. Touto novelou se to vyřeší. Nově může oddávat i starosta v obci bez matriky.

Proč už nemusí být u obřadu matrikářka?
Pětadvacet let jsem na matrice pracovala a vždycky jsem byla proti sňatkům bez matrikářky. Pak za mnou začali chodit starostové z pražských městských částí a říkali – máme u nás krásné místo, ale nemůžeme tam oddávat, nejsme matriční úřad a nemáme matrikářku. Narážíme na to, že matrikářka má svůj obvod, spoustu práce a k sousedům, kde matrika není, nepřijede.

Máme totiž zhruba 6 250 obcí, kde se může oddávat, ale jen 1 260 matričních úřadů. Stejně tak se nedostatek matrikářek projeví, když je nějaké krásné datum, klasicky shoda čísel. Tak se stalo, že jste často nesehnal matrikářku, to se teď změní.

Ale pozor, oddávající bude muset mít matriční zkoušku, aby vše proběhlo tak, jak má, a snoubenci musí předložit osvědčení k uzavření manželství.

Takže je to usnadnění obřadu?
Teď už nebude nutné to, co se dělo doteď, tedy že snoubenci přišli ve čtvrtek se svědky na úřad, tam proběhne formálně svatba, pak odjedou na nějaké pěkné místo a v sobotu s rodinou a přáteli proběhne svatba, třeba s nějakým pastorem, reverendem, kamarádem starostou, ale už jen jako divadlo.

Lidé budou moci o důchod žádat online. Poslanci se přeli o náhradní mateřství

Nemůžu si přivést svého starostu z Prahy třeba na Šumavu, kde budu mít obřad?
Ne, oddávat může jen místně příslušný starosta. Ale podle pozměňovacího návrhu od kolegů nově mohou oddávat i poslanci a senátoři a to kdekoliv. Neplatí žádná jejich příslušnost podle kraje. Já byla zvolena ve Zlínském kraji, ale mohla bych oddávat třeba na Vysočině.

Další změna se týká jazyků.
Nově může proběhnout svatební obřad v jazyce národnostní menšiny. Podmínkou je, že mu oddávající a matrikářka musí rozumět.

Jedna ze změn se týká i dětí. Mají o tom, jak se budou jmenovat, rozhodovat už od 12 let.
Děti si nemohou požádat samy o přejmenování, ale mohou se vyjadřovat, pokud se jich to týká. Pro děti je jejich identita mimořádně důležitá. Pokud se tedy rozhodnou rodiče přejmenovat dvanáctiletou dceru, třeba z Marie na Ditu, tak ona s tím nově musí souhlasit.

Často dochází ke změně příjmení třeba u dětí z prvního manželství, i tam bude potřeba souhlas. Z matriční praxe ale znám příklady, kdy přišli rodiče, kteří si nechali udělat numerologický posudek a řekli, že je jejich jméno zatěžuje a chtějí změnu. S tím dítě teď může nesouhlasit. Hranice se posunula na 12 let.

Zasahují matrikáři do toho, jak se může nově narozené dítě jmenovat? Mění se nějak i tohle?
Stále se budou zapisovat jména, která existují a ve správném tvaru. Existuje známý seznam podle Ústavu pro jazyk český a soudní znalkyně jazykovědkyně Miloslavy Knappové. Stále se ale do něj dodávají nová jména.

Zákon neumožní zapsat jméno zkomolené, teď nově bude možné zapsat jména zdrobnělá i domácká. Diskutovali jsme o tom na plénu Sněmovny, že rodiče jsou často nezodpovědní a někdy se dítě jmenuje podle hrdiny oblíbeného zahraničního seriálu, ale to přece nemůže určovat matrikářka.

Dítě bude moci ve 12 letech vetovat změnu jména. Matriky zapíší i zdrobněliny

Sněmovna diskutovala také o náhradním mateřství.
Problematiku náhradního mateřství je potřeba řešit samostatně, ne přílepkem k matričnímu zákonu. Nejde jen o to, kdo bude zapsán v matrice jako matka a otec, je to daleko složitější téma.

Mění se i poplatky?
Na návrh poslanců dojde ke zvýšení správních poplatků, někdy až trojnásobně. Teď je to za vydání třeba rodného listu stokoruna, nově by to mělo být tři sta korun. Je to poplatek do obecní pokladny. Zvýší se i poplatek za sňatek mimo úřední hodiny a radnici. Pokud bude muset starosta s matrikářkou dojet někam na rozhlednu, na pole, většinou o víkendu. Je to náročné cestování, tak to bude z tisíce korun na tři tisíce.

Mluvíte o digitalizaci, elektronizaci. Přestanou tedy existovat matriční knihy? Tlusté svazky se zápisy, psané speciálním inkoustem?
Ty zůstanou zachovány. Dále bude možné zajít na matriku jako dnes, dál budou matrikářky do knih zapisovat speciálním dokumentním inkoustem narození, sňatky, úmrtí a registrované partnerství.

Autor:

Vánoce a advent

Adventní čas začal v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci,...

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Trest za zpěv byl politický, rozhodl Nejvyšší soud. Zrušil 40 let starý verdikt

Nejvyšší soud (NS) zrušil více než 40 let starý verdikt nad hudebníkem a disidentem Karlem „Charliem“ Soukupem. Vyhověl...

Klaus popsal průběh covidu. Do katedrály nejde, protože by tam promrzl

Nemyslím, že to bylo tak tragické, prohlásil o prodělaném covidu bývalý prezident Václav Klaus v pořadu Impulsy Honzy...

Jurečka se neshodl s tripartitou na minimální mzdě. Vládě navrhne nižší variantu

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka ve středu promluvil o růstu minimální a zaručené mzdy. Na pondělním...

STALO SE DNES: Lidé se loučí se Schwarzenbergem, Železný končí v Událostech

Od středy se veřejnost loučí s Karlem Schwarzenbergem v malostranském kostele Panny Marie pod řetězem. Pekárna Oh Deer...

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...