Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Školky byly připravené i bez manuálu. S distanční výukou počítaly už od jara

  21:26
Přestože mateřské školy dostaly od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy aktualizovaný manuál k distanční výuce až nyní, většina byla na stávající režim připravená už od jara. „Mateřské školy jsou na to perfektně připravené už delší dobu,“ míní Natália Toflová, vedoucí sekce mateřských škol Pedagogické komory.

Dítě v roušce | foto: Profimedia.cz

„Manuál máme od září. Když byla nějaká mateřská škola nebo třída v karanténě, už podle něj jela,“ uvedla Toflová. Princip je podle ní v aktualizovaném manuálu stejný, některé věci jsou jen upřesněné a podrobnější, ale nic zásadně nového neobsahuje.

Jak uvádí oba manuály, těžiště vzdělávání se v distanční výuce přesouvá na dostatek tipů na společné aktivity dětí a rodičů v domácím prostředí, na tvoření, čtení, didaktické hry, pohybové aktivity, společný poslech hudby a podobně. 

„Distanční vzdělávání by mělo být založeno zejména na komunikaci učitele a rodičů a na občasný kontakt dítěte s paní učitelkou. U takto malých dětí není vhodné vést synchronní on-line vzdělávání či komunikaci déle než 30 minut týdně,“ dodává pak manuál.

Některé školky již s distanční výukou zkušenosti mají, když byla některá ze tříd či celá instituce v karanténě, další se na ni připravují už od minulého jara. „Tedy se pro mnohé nejedná o novou situaci a se vzděláváním distančním způsobem již mají zkušenosti,“ potvrdila mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Aneta Lednová.

„Zřídili jsme e-mail pro každou třídu, kam rodičům zasíláme materiály. Jinak máme i uzavřenou skupinu na Facebooku, kam se rodičům dávají aktuální informace a co se ten daný týden dělalo,“ přiblížila pedagožka Michaela Drkalová.

Dětem školka zasílá materiály, například písničky, básničky, cvičení, náměty, co dělat s dětmi venku, nějakou pohádku, pracovní list k tématu, co si můžou děti vyrobit. „Pro děti, které mají předškolní vzdělávání povinné, navíc zasíláme věci, které si myslíme, že ještě musí rozvíjet: náměty na logopedická cvičení, hry, grafomotorika a další“ popsala.

Učitelé nejsou na distanční výuku vybavení

Pedagogové však řeší problém s technikou. Většina z nich nemá k dispozici pracovní notebook, přes který by se mohli připojovat nebo připravovat materiály, musí tedy využívat svůj. Počítač také někdy není ani ve třídě. Mateřské školy totiž na rozdíl od základních škol peníze na toto vybavení nedostaly. 

Koronavirus se rychle šíří ve školách i školkách, ukazuje průzkum

Distanční výuka předškoláků také znamená větší zapojení rodičů než v případě školáků. „Snažíme se odlehčit tuto nelehkou situaci a nezahlcujeme rodiče a děti zdlouhavými, nezáživnými úkoly. Připravujeme program pro všechny děti, který je potěší, namotivuje k činnosti, vzbuzuje zvídavost a rozvíjí je správným směrem,“ uvedla Zdena Moravcová ze školky Trivium Plus v Bystrém v Orlických horách.

Pro děti školka natáčí videa, vymýšlí příběhy, zakládá fotogalerii na Facebooku, aby se děti viděly. „Blíží se jaro a březen je měsícem knihy. To budou hlavní témata naší distanční výuky. Předškoláci obdrží poštou (aby to bylo pro ně zajímavé) speciální úkoly,“ přiblížila s tím, že ke komunikaci běžně používá e-mail či Facebook.

„Cílem naší distanční výuky je zůstat s dětmi i s rodiči v kontaktu a být v pohodě,“ uzavírá Moravcová.

Dobře nastavená struktura informací je podle MŠMT efektivní i při frekvenci rozesílání jednou až dvakrát týdně. „Nastavte si interně lhůtu pro odpovídání na zprávy rodičů, maximálně do dvou pracovních dnů. Pokud jako oficiální komunikační kanál určíte jakýkoli druh on-line služby, ošetřete případy, kdy rodič nemá potřebné vybavení či přístup k internetu,“ vysvětluje ministerstvo.

Kuchyně školek musí stále vařit

Problém podle Toflové z Pedagogické komory může tvořit skutečnost, že kuchyně mateřských škol by podle manuálu pořád měly pro děti vařit. „Měly by vařit dětem na distanční výuce stejně jako se to dělá na základních školách. Je šílené, když se během lockdownu v době oběda před školkou shromáždí několik desítek rodičů, kteří čekají na dotovaný oběd,“ podotkla.

Problém je to podle ní u malotřídek s menším počtem dětí, ale i u větších školek jako je ta její, do které dochází zhruba 250 dětí. „V době oběda se tam shromáždí třeba 75 rodičů a požadují oběd,“ uvedla.

Rozvoz obědů pak ve větších městech nepřipadá kvůli hygienickým standardům i logistice v úvahu. V době, kdy se zavře jedna třída nebo část školky, se výdej obědů rodičům podle ní zvládnout dá, ale nyní je naprosto odlišná situace.

Pro děti v režimu předškolního vzdělávání je distanční výuka, stejně jako dříve prezenční účast, povinná. Pokud se dítě nemůže výuky účastnit, musí mít neúčast řádně omluvenou stejným způsobem jako při běžné docházce.

O uzavření mateřských škol rozhodla vláda v pátek večer kvůli zhoršující se epidemické situaci v zemi. S uzavřením souhlasily i školské odbory. V provozu zůstanou jen základní a mateřské školy pro děti do 10 let zdravotníků a zaměstnanců Integrovaného záchranného systému.

„Situace se začala zhoršovat a je tak vážná, že prioritou je nezahlcení zdravotního systému,“ řekl v sobotu šéf odborů František Dobšík. Je však přesvědčený, že ředitelé dokážou rodiče dětí o uzavření škol a dalším postupu včas informovat.

Autor:

Paroubek: Petříčka příznivci ČSSD nevolí, Hamáček teď musí prokázat odvahu

  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

  • Další z rubriky

Oslovte k dostavbě Dukovan tři firmy, přeje si Energetické Třebíčsko

Výkonný výbor Energetického Třebíčska vyzval po svém mimořádném zasedání vládu, aby se u přípravy nového jaderného...

Plán otevírání obchodů a služeb představí vláda ve čtvrtek, řekl Havlíček

Vláda vzhledem k vývoji epidemiologické situace ve čtvrtek představí plán otevírání obchodů a služeb. Po jednání vlády...

Kauza Vrbětice nemění plán SPOLU. Ultimátum má Babišova vláda do pátku

Andrej Babiš má ultimátum od pravostředové opozice do pátku. Když do té doby sám nepožádá o důvěru, bude hlasováni o...

Vládní speciál s vyhoštěnými Rusy odlétl. Český stroj je na cestě do Prahy

Z ruzyňského letiště odletěl ruský vládní speciál Iljušin 96-300 s 18 vyhoštěnými diplomaty a jejich rodinami, nyní...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...