Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Školky byly připravené i bez manuálu. S distanční výukou počítaly už od jara

  21:26
Přestože mateřské školy dostaly od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy aktualizovaný manuál k distanční výuce až nyní, většina byla na stávající režim připravená už od jara. „Mateřské školy jsou na to perfektně připravené už delší dobu,“ míní Natália Toflová, vedoucí sekce mateřských škol Pedagogické komory.

Dítě v roušce | foto: Profimedia.cz

„Manuál máme od září. Když byla nějaká mateřská škola nebo třída v karanténě, už podle něj jela,“ uvedla Toflová. Princip je podle ní v aktualizovaném manuálu stejný, některé věci jsou jen upřesněné a podrobnější, ale nic zásadně nového neobsahuje.

Jak uvádí oba manuály, těžiště vzdělávání se v distanční výuce přesouvá na dostatek tipů na společné aktivity dětí a rodičů v domácím prostředí, na tvoření, čtení, didaktické hry, pohybové aktivity, společný poslech hudby a podobně. 

„Distanční vzdělávání by mělo být založeno zejména na komunikaci učitele a rodičů a na občasný kontakt dítěte s paní učitelkou. U takto malých dětí není vhodné vést synchronní on-line vzdělávání či komunikaci déle než 30 minut týdně,“ dodává pak manuál.

Některé školky již s distanční výukou zkušenosti mají, když byla některá ze tříd či celá instituce v karanténě, další se na ni připravují už od minulého jara. „Tedy se pro mnohé nejedná o novou situaci a se vzděláváním distančním způsobem již mají zkušenosti,“ potvrdila mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Aneta Lednová.

„Zřídili jsme e-mail pro každou třídu, kam rodičům zasíláme materiály. Jinak máme i uzavřenou skupinu na Facebooku, kam se rodičům dávají aktuální informace a co se ten daný týden dělalo,“ přiblížila pedagožka Michaela Drkalová.

Dětem školka zasílá materiály, například písničky, básničky, cvičení, náměty, co dělat s dětmi venku, nějakou pohádku, pracovní list k tématu, co si můžou děti vyrobit. „Pro děti, které mají předškolní vzdělávání povinné, navíc zasíláme věci, které si myslíme, že ještě musí rozvíjet: náměty na logopedická cvičení, hry, grafomotorika a další“ popsala.

Učitelé nejsou na distanční výuku vybavení

Pedagogové však řeší problém s technikou. Většina z nich nemá k dispozici pracovní notebook, přes který by se mohli připojovat nebo připravovat materiály, musí tedy využívat svůj. Počítač také někdy není ani ve třídě. Mateřské školy totiž na rozdíl od základních škol peníze na toto vybavení nedostaly. 

Koronavirus se rychle šíří ve školách i školkách, ukazuje průzkum

Distanční výuka předškoláků také znamená větší zapojení rodičů než v případě školáků. „Snažíme se odlehčit tuto nelehkou situaci a nezahlcujeme rodiče a děti zdlouhavými, nezáživnými úkoly. Připravujeme program pro všechny děti, který je potěší, namotivuje k činnosti, vzbuzuje zvídavost a rozvíjí je správným směrem,“ uvedla Zdena Moravcová ze školky Trivium Plus v Bystrém v Orlických horách.

Pro děti školka natáčí videa, vymýšlí příběhy, zakládá fotogalerii na Facebooku, aby se děti viděly. „Blíží se jaro a březen je měsícem knihy. To budou hlavní témata naší distanční výuky. Předškoláci obdrží poštou (aby to bylo pro ně zajímavé) speciální úkoly,“ přiblížila s tím, že ke komunikaci běžně používá e-mail či Facebook.

„Cílem naší distanční výuky je zůstat s dětmi i s rodiči v kontaktu a být v pohodě,“ uzavírá Moravcová.

Dobře nastavená struktura informací je podle MŠMT efektivní i při frekvenci rozesílání jednou až dvakrát týdně. „Nastavte si interně lhůtu pro odpovídání na zprávy rodičů, maximálně do dvou pracovních dnů. Pokud jako oficiální komunikační kanál určíte jakýkoli druh on-line služby, ošetřete případy, kdy rodič nemá potřebné vybavení či přístup k internetu,“ vysvětluje ministerstvo.

Kuchyně školek musí stále vařit

Problém podle Toflové z Pedagogické komory může tvořit skutečnost, že kuchyně mateřských škol by podle manuálu pořád měly pro děti vařit. „Měly by vařit dětem na distanční výuce stejně jako se to dělá na základních školách. Je šílené, když se během lockdownu v době oběda před školkou shromáždí několik desítek rodičů, kteří čekají na dotovaný oběd,“ podotkla.

Problém je to podle ní u malotřídek s menším počtem dětí, ale i u větších školek jako je ta její, do které dochází zhruba 250 dětí. „V době oběda se tam shromáždí třeba 75 rodičů a požadují oběd,“ uvedla.

Rozvoz obědů pak ve větších městech nepřipadá kvůli hygienickým standardům i logistice v úvahu. V době, kdy se zavře jedna třída nebo část školky, se výdej obědů rodičům podle ní zvládnout dá, ale nyní je naprosto odlišná situace.

Pro děti v režimu předškolního vzdělávání je distanční výuka, stejně jako dříve prezenční účast, povinná. Pokud se dítě nemůže výuky účastnit, musí mít neúčast řádně omluvenou stejným způsobem jako při běžné docházce.

O uzavření mateřských škol rozhodla vláda v pátek večer kvůli zhoršující se epidemické situaci v zemi. S uzavřením souhlasily i školské odbory. V provozu zůstanou jen základní a mateřské školy pro děti do 10 let zdravotníků a zaměstnanců Integrovaného záchranného systému.

„Situace se začala zhoršovat a je tak vážná, že prioritou je nezahlcení zdravotního systému,“ řekl v sobotu šéf odborů František Dobšík. Je však přesvědčený, že ředitelé dokážou rodiče dětí o uzavření škol a dalším postupu včas informovat.

Autor:

Velikonoce pandemii nezhorší, budeme z toho dřív než Němci, očekává matematik

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Brazilská mutace na Děčínsku je méně nakažlivá, hygiena dál hledá zdroj

Rozbor dvou záchytů brazilské mutace koronaviru na Děčínsku neprokázal, že by šlo o agresivnější a nakažlivější...

Poslanci chtějí od vlády a Arenbergera plán návratu k normálnímu životu

Opoziční poslanci požadují, aby jim nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger po skončení nouzového stavu představil...

Zaorálek ustoupí, protahování by bylo vraždou Hamáčka, míní politolog

Hra o čas, která nejvíce ublíží staronovému předsedovi sociální demokracie Janu Hamáčkovi. Tak vidí politologové váhání...

Očkování u seniorů se začíná projevovat. Klesá počet úmrtí i nakažených

Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na tuto věkovou...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR/KA VÝROBY i ABSOLVENT NA 2 SMĚNY (AŽ 26500 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 21 000 - 26 500 Kč

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...