Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stropnický: Babiš posune ANO doleva a ČSSD teď musí levici sjednotit

Rozstřel   16:00aktualizováno  19. října 13:26
Hostem Rozstřelu byl neúspěšný kandidát sociálních demokratů do Poslanecké sněmovny Matěj Stropnický. Volební neúspěch ČSSD má podle něj mnoho příčin. Kromě rozštěpené levice mluvil i o selhání komunikace ČSSD. Situaci kolem Miloše Zemana označil za nechutnou, zároveň jeho zbavení pravomocí považuje za politický boj.

O pokračování v ČSSD si Stropnický ještě není jistý. Nyní je jeho prioritou dokončit doktorské studium. „Budu se věnovat akademické práci. Jestli budu učit, to nevím,“ řekl.

Situaci kolem Miloše Zemana označil za nechutnou. „Skupina lidí kolem prezidenta postupuje neuvěřitelným způsobem. Ty informace, které prosakují, jsou protichůdné. Veřejnost má právo na to, aby alespoň rámcově znala zdravotní stav hlavy státu. Navíc teď je prezident v klíčové úloze,“ vyjádřil se Stropnický. 

Celá situace ale podle Stropnického není o získání informací o zdravotním stavu Zemana. „Ve skutečnosti je cílem zbavit ho pravomocí. Je to politický boj,“ řekl Stropnický. „Čím víc bude prezident ponížen před svými voliči pravicí, tím jednodušší bude mít Andrej Babiš vítězství v prezidentských volbách,“ míní. 

„Nevíme, kdo to tady řídí, to je náš největší současný problém,“ řekl Stropnický. 

ČSSD podcenila komunikaci, tvrdí Stropnický

Proč ČSSD a celkově levice neuspěla ve volbách, je podle Stropnického největší otázkou. „Příčin je mnoho. Na levici je velké rozštěpení mezi voliči,“ řekl Stropnický. „ČSSD byla ve vládě s Babišem, což bylo v mnoha ohledech kontroverzní. Ale lidé volili ČSSD, aby byla ve vládě. Jiná alternativa nebyla,“ vysvětluje. 

Jako jednu z hlavních příčin neúspěchu ČSSD považuje Stropnický selhání v komunikaci. „Sociální demokracie velmi podcenila komunikaci svých výsledků. Každé zvýšení důchodů stálo stranu velké množství energie, ale připisoval si to Babiš. Ten má svá média,“ sdělil Stropnický. 

Levice má podle slov Stropnického nalézt, na čem se napříč spektrem shoduje, a sjednotit se. „Komunikaci dělá Babiš výborně, vládnutí moc chytře ne. Teď se bude snažit posunout doleva. Sociální demokracie a levice se musí sjednotit do celku, který bude mít zásadní věci společné...Je třeba najít věci, které Babiš zastupovat nebude. On nemá zájem například na tom, aby se lidem zvyšovaly mzdy,“ popsal Stropnický. 

Velkým úspěchem pro levici by bylo, kdyby se Sociální demokracie sloučila s komunisty, uvedl Stropnický. „Kdyby se komunisté vzdali některých svých principů, které už stejně neprosazují, Sociální demokracie by je přijala s otevřenou náručí,“ řekl Stropnický. 

Průšvih, zní z ČSSD. Šance ke změně a návratu, míní mladí sociální demokraté

Jak by si představoval budoucí vedení ČSSD, specifikovat nechtěl. Kdo by tam ale chybět neměl, je podle něj Jana Maláčová. 

Hamáček podle Stropnického udělal chyby a hlavně nebyl dostatečně aktivním lídrem. „V roli předsedy měl být Jan Hamáček aktivnější, tak jak to slíbil na sjezdu. Vrbětická kauza ho sice poškodila, on se ale nebyl schopný zmobilizovat. Podařilo se mu to až v úplném závěru, to už ale bylo pozdě,“ sdělil Stropnický. 

Babiš prezidentem? Jedině kdyby proti němu stál Kalousek

Andreje Babiše si v roli budoucího prezidenta představit neumí, „ale kdyby proti němu stál Kalousek, to bych Kalouska určitě nevolil,“ dodal Stropnický. 

V Rozstřelu také krátce pohovořil o svém otci, bývalém ministrovi zahraničních věcí, který je nyní velvyslancem v Izraeli. „Otec o kandidatuře neuvažuje,“ řekl Stropnický. Když spolu mluvili o sociální demokracii, tak se k ní prý stavěl kriticky. „Chválil Janu (Maláčovou - pozn. redakce), ale k ČSSD má značné výhrady, protože s nimi seděl ve vládě. My máme rozdílné ideové názory,“ řekl Stropnický. 

Celý Rozstřel v podcastu:

Na závěr Stropnický mluvil o odborech. Nutné je podle něj propojení politiků s buňkami odborů, protože ty vědí nejlépe, co se na pracovištích děje. „Vedení odborů je v podobně problematickém stavu, jako vedení levicových stran. I odbory se potřebují reformovat a oživit,“ řekl na závěr Stropnický. 

Volebními štáby ČSSD se druhý říjnový víkend nesla atmosféra zklamání a smutku. Sociální demokraté se v letošních volbách nedostali přes hranici pěti procent, která by jim zajistila křesla v Poslanecké sněmovně. Strana se tak poprvé od roku 1992 nedostane do Sněmovny.

ČSSD nespasila ani spolupráce bývalého předsedy Zelených Stropnickým s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou. Na sociálních sítích oblíbená dvojka pražské kandidátky sice před volbami sklízela úspěch, překlenout pětiprocentní hranici ale nedokázala.

Společně se sociálními demokraty ze Sněmovny odešli také komunisté. Levicové strany tak ve Sněmovně nebudou mít žádné zastoupení.

Matěj Stropnický je český politik, novinář a herec. V letech 2006 až 2018 působil jako zastupitel městské části Praha 3, zvolený byl za lokální uskupení Žižkov sobě. Od června 2012 do listopadu 2014 byl místostarostou pro kulturu a bytovou politiku.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

Nahotu v seriálu beru jako poctu, reaguje Žilková na rozhořčení herečky Mórové

Veroniku Žilkovou (62) překvapilo vyjádření slovenské herečky Diany Mórové (54). Ta si postěžovala na to, že televize odvysílala v seriálu Jedna rodina scénu, ve které se objevila zcela nahá. Žilková...

24. července 2024

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

Premium

Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích, v praxi se někdy může stát, že se zdánlivě výhodný nákup velice rychle promění v noční můru. Na co si...

24. července 2024

Počet státních zaměstnanců neklesá a výdaje na ně rostou. Odnášejí to firmy

Český stát momentálně platí 484 tisíc lidí. Státní zaměstnanci v roce 2023 tvořili 10 procent pracovní síly a výdaje na jejich platy přesáhly hranici 258 miliard korun. Počet těchto lidí se přitom...

24. července 2024

Poláci už Čechy dohnali ve mzdách. Díky rostoucí ekonomice mají i lepší vyhlídky

Premium

Rozdíl mezi průměrnou mzdou Čechů a Poláků se už prakticky setřel, Češi tak přicházejí o své prvenství v rámci zemí V4. Polská mzda v soukromém sektoru aktuálně dosahuje částky 1 795 eur, v přepočtu...

24. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...