Soudce celebrit Valehrach znovu přišel o část platu. Opět kvůli průtahům

  20:30aktualizováno  20:30
Před dvěma roky soudci Obvodního soudu pro Prahu 8 Martinu Valehrachovi zkrátil Nejvyšší správní soud na půl roku plat o deset procent. Důvodem bylo jeho neúměrně dlouhé vyřizování soudních sporů. Ve čtvrtek soudce stanul před kárným senátem znovu, opět kvůli průtahům. A tentokrát už byl trest vyšší.
Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

„Kárným opatřením je srážka z platu ve výši dvaceti procent po dobu osmi měsíců,“ oznámil ve čtvrtek mluvčí soudu Michal Novotný.

Valehrach před dvěma roky vyvázl s poměrně mírným trestem, žalobce navrhoval snížit plat o čtvrtinu a na celý rok. Kárný senát tehdy ale přihlédl k tomu, že se soudce snažil svá pochybení napravit. 

Valehrach patří mezi zkušené soudce. Začínal v roce 1986 právě na Obvodním soudě pro Prahu 8, o jedenáct let později přešel na Městský soud v Praze, odkud se v roce 2013 vrátil zpět na obvodní soud.

Právě na stěhování se vymlouval, když kárný senát v prosinci 2016 rozhodoval o jeho prvním trestu za průtahy. Ty měl tehdy ve 244 soudních případech.

Zemanův civilní soud s exradním, jenž psal o jeho rakovině, bude pokračovat

Valehrach si stěžoval na to, že nedostal slibovaný čas na zapracování ani tým, se kterým byl zvyklý pracovat na městském soudě. Poukazoval také na to, že po letech specializace se vracel řešit občanskoprávní věci podle starého i nového zákoníku. A odkazoval i na zdravotní problémy a tragické události v rodině.

Kárný senát tehdy jeho námitky uznal. Souhlasil i s tím, že výsledky jeho práce se nedají srovnávat s prací jiných soudců, kteří mají práci na soudě již „zajetou“.

Předseda obvodního soudu Michal Vacek, který tehdy kárnou žalobu podával, to viděl jinak. Obával se spíše toho, že Valehrach trpí syndromem vyhoření. 

Upozorňoval, že měl „neuspokojivé pracovní výsledky“ i na městském soudě a přeložen byl proto, aby se ještě nezhoršovaly a on nečelil kárné žalobě už tam. Nové prostředí obvodního soudu ho mělo motivovat a vybudit k vyšším výkonům.

To se nestalo a Vacek nyní podal kárnou žalobu znovu. Tentokrát to měl kárný senát s rozhodnutím a potrestáním jednodušší, neboť se soudce s žalobcem předem dohodl na vině i trestu. Valehrachovo vyjádření se nepodařilo získat.

Mediálně známé případy

Valehrach se v minulosti na městském soudě specializoval na autorské právo, ochranu duševního vlastnictví i ochranu osobnosti. Řešil mediálně známé spory. Třeba žalobu Jany Bobošíkové, která v roce 2007 žádala omluvu od bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného za „lži, urážky a výmysly“, které o ní údajně šířil v médiích.

Vrchní soud potvrdil seniorovi čtyři roky za kácení stromů před vlaky

Valehrach žalobu zamítl s tím, že veřejně činné osoby si mají spory řešit v médiích a nikoli u soudů.

Zamítl i žalobu tehdejšího expremiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), jenž tvrdil, že zveřejnění Kubiceho zprávy mu prohrálo volby v roce 2006.

Rozhodoval také o sporu mezi muzikanty a nařídil kytaristovi kapely Support Lesbiens Jaroslavu Helešicovi, aby zaplatil hudebníkovi Janu Kalouskovi 200 tisíc korun kvůli pár taktům z jeho písně Chodím ulicí. Řešil i případ Strany zelených, která v předvolební kampani zneužila slogan písně Katapultu: „A co děti? Mají si kde hrát?“

Na starosti měl v minulosti i spor o stávku odborů či případy lidí, kteří se domáhali vymazání ze seznamu spolupracovníků StB.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

Pojišťovny přispějí pacientům, většinou dětem, na nízkobílkovinnou dietu

Velmi rychle a dobře se zvyká na fakt, že se na pultech supermarketů najde...

Většina zdravotních pojišťoven bude přispívat pacientům na nízkobílkovinovou dietu. Příspěvek začnou vyplácet...

Když nebude schválen rozpočet, jsou na stole předčasné volby, říká Babiš

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po setkání s prezidentem Milošem...

Lidé mají podle premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše právo protestovat na náměstích, ale protestují podle něj proti...

Írán neplní jadernou dohodu. Zčtyřnásobil produkci nízko obohaceného uranu

Íránský prezident Hasan Rúhání v projevu na teheránském náměstí Svobody řekl,...

Írán zčtyřnásobil produkci nízko obohaceného uranu. Spojené státy loni odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s...

Najdete na iDNES.cz