S vysokou hmotností se ruku v ruce drží zdravotní problémy, jako jsou vysoký krevní tlak, cukrovka a s tím spojené potíže s krevním oběhem, srdcem, mozkem, ledvinami. Obézních lidí, tedy těch, jež mají BMI (Body Mass Index) nad 30, je už v populaci asi 23 %. Dalších přibližně 40 % trpí nadváhou (BMI 25 až 30). „Osobně si myslím, že mladší a střední generace už svůj životní styl řeší a snaží se ho zlepšit, ale pořád je hodně těch pasivních, kteří čekají, že to za ně udělá doktor a oni nemusejí dělat nic,“ říká profesor Haluzík.
Vy jste diabetolog a zároveň předseda České obezitologické společnosti. Jak moc spolu diabetologie a obezitologie souvisí?
Velmi těsně, protože diabetes 2. typu, který je nejčastějším typem cukrovky (až 90 procent pacientů s cukrovkou má 2. typ – pozn. red.), téměř vždy vzniká v důsledku nadváhy nebo obezity. Mezi těmito pacienty žádní štíhlí lidé nejsou. Cukrovka 1. typu vzniká v mladším věku a je to autoimunitní onemocnění, kdy se pacientům netvoří inzulin. Tito lidé bývají štíhlí, na jejich nemoc nemá obezita nebo nadváha žádný vliv, i když i mezi mini se obézní lidé objevují stále častěji.
Už jsem trochu alergický na výkřiky typu: přestaň jíst, nepřežírej se a zhubneš. Kdyby to bylo tak jednoduché, tak by neměla víc jak polovina Čechů nadváhu.