Zachránila tisíce židů, inspirovala Wintona. Přesto se na Schmolkovou zapomnělo

Seriál   20:08
Dlouhá léta neprávem zůstává ve stínu slávy sira Nicolase Wintona, který by bez ní zřejmě nikdy z Československa před nacisty neodvezl stovky židovských dětí. Marie Schmolková, humanitární pracovnice, bojovnice za ženská práva a oddaná sionistka ale zemřela dřív, než se stačila stát slavnou. Přečtěte si její příběh v seriálu Inspirativní ženy iDNES.cz.
Marie Schmolková zachránila za druhé světové války tisíce židovských uprchlíků...

Marie Schmolková zachránila za druhé světové války tisíce židovských uprchlíků před nacisty. Poté se na ni zapomnělo. | foto: Wikimedia Commons

Její jméno zná dnes jen málokdo, přestože svým odhodláním a pílí změnila osudy mnoha lidí. Byla to totiž právě Marie Schmolková, která stála za aktivitami, které vedly k záchraně tisíců židů před hrůzami nacistické okupace.

Její výzva o pomoc v prosinci roku 1938 také přivedla do Prahy Nicolase Wintona, který následně pomáhal organizovat transporty židovských dětí do Velké Británie. Zachránil jich téměř sedm set.

Tato žena zná osobně každého člověka, který v posledních pěti letech přešel hranice. Zná jeho osudy, zná nebezpečí, ve kterém se ocitl. Pod záplavou těchto osudů jako by ani nebylo toho jejího. Pohybuje se mezi životem a smrtí, mezi londýnskými a pražskými úřady, a i když vidí jen samotnou beznaděj, přece se jí nakonec daří vydobýt pro potřebné i nějakou naději.

napsala o její práci Milena Jesenská

Marie Schmolková původně Eisnerová se narodila 23. června 1893 v Praze do asimilované židovské rodiny jako nejmladší ze šesti dětí. Vystudovala Vyšší dívčí školu v Praze, kde ji mimo jiné vyučovala i známá spisovatelka a dramatička Gabriela Preissová.

Lásku našla v o pětadvacet let starším advokátovi

Po škole začala pracovat v malé bance, kde se postupně vypracovala až na pozici zástupkyně vedoucího. V roce 1923, tehdy již po smrti obou rodičů, se provdala za uznávaného advokáta Leopolda Schmolku. Majetný o dvacet pět let starší vdovec se třemi dětmi dokázal vnést do Mariina života rodinnou pohodu a štěstí.

To ale netrvá příliš dlouho. Pouze po pěti letech v manželství Schmolka náhle zemřel a z Marie se ve třiceti pěti letech stala bezdětná vdova. A právě tehdy se naplno položila do záchranných aktivit. Navštívila Sýrii, Egypt i tehdejší mandátní Palestinu. A to ji zasáhlo více než čekala.

Sama Schmolková sice pocházela z židovské rodiny, její rodiče ale na náboženských tradicích nikdy nelpěli, a tak k víře žádné silné pouto neměla. To se rázem zlomilo. Pod dojmem z těchto cest stala členkou sionistického hnutí a zapojila se do jeho ženské organizace (WIZO), ve které zastávala funkci výkonné poradkyně.

Její zásadní role však přišla s nástupem nacismu v Německu a později i v okupovaném Československu. Schmolková se stala členkou Poradního sboru komisariátu pro uprchlíky z Německa, kde koordinovala pomoc pro židy prchající před Hitlerovým režimem. Shromažďovala o nich veškeré potřebné informace, jednala s nimi i se zahraničními organizacemi a dělala vše pro to, aby jim našla nový a bezpečný domov.

Ve 30. letech vystupovala za Československo na všech uprchlických konferencích, včetně výboru Společnosti národů, předchůdkyně OSN. Spoustě zemím radila, jak uprchlíkům před nacismem podat pomocnou ruku. Její kancelář v Praze se stala centrem pro pomoc uprchlíkům, kde se nejen sháněly peníze, ale také organizovaly cesty do bezpečných zemí.

Její urputnost do Prahy přivedla Wintona

Zatímco meziválečné Československo židovským uprchlíkům z Německa neváhalo poskytnout azyl, ostatní země se je přijmout zdráhaly. Schmolková to věděla z první ruky, protože jako delegátka byla přítomna také na konferenci v Évianu v červenci 1938, kde se přijímání uprchlíků probíralo. Většina zemí před židy zavřela dveře a nechala je napospas osudu, jenž neřídili oni sami, nýbrž Adolf Hilter.

Na podzim roku 1938, po přijetí Mnichovské dohody, nacisté vtrhli i do československého pohraničí a ani zde tak rázem nebylo bezpečno. Pomoc už nepotřebovali pouze uprchlíci z Německa, v ohrožení bylo i mnoho židů z Československa.

A tak Schmolková ještě více přidala do kroku. Neúnavně shromažďovala potřebné informace, které se snažila předat patřičným, vlivným lidem. Rozesílala žádosti o pomoc zahraničním velvyslancům i židovským agenturám v zahraničí.

Díky jejím kontaktům a neústupnosti se jí podařilo zmobilizovat alespoň Velkou Británii. I ta si ale kladla podmínky. „Přijmeme pouze děti, bez doprovodu“ odpověděly Schmolkové britské úřady. A tím Britská komise pro uprchlíky z Československa, v čele s obětavou Doreen Warrinerovou, spustila projekt záchrany židovských dětí zvaný Kindertransport.

SIr Nicholas Winton

A právě za touto záchrannou misí přijíždí do Prahy i dva mladí muži – Trevor Chadwick a Nicolas Winton, kteří byli pověřeni zorganizováním dětských transportů.

Nad židy se čím dál tím více začaly stahovat mračna, a tak když se rozkřikla organizace transportů dětí do bezpečné Británie, většina rodičů neváhala. Na mnoho z nich se ani nedostalo, přesto se před deportacemi podařilo zachránit 669 dětí. Dětí, které by jinak skončily na převýchově v říši nebo hůř, v koncentračním táboře jako povětšinou jejich blízcí.

Winton se stal právoplatně veřejně známým symbolem těchto záchranných transportů, bez Schmolkové by se ale zřejmě nikdy neuskutečnily. Historička Anna Hájková, která má zásluhu na tom, že se o příběhu Schmolkové opět hovoří, dokonce označila Wintona za jejího „praktikanta“.

Hned po okupaci pro ni přišlo gestapo

Pracovala bez oddechu, s vědomím, že každý zachráněný život má nevyčíslitelnou hodnotu. Její obětavost ji nakonec stála život. Když Německo obsadilo 15. března 1939 zbytek Československa, byla Schmolková a její spolupracovníci z Komise na pomoc uprchlíkům mezi prvními, pro které si přišlo gestapo.

Byla uvězněna v pankrácké věznici, kde ji nacisté navzdory její silné cukrovce tvrdě a dlouze vyslýchali až do konce května. Poté byla po nátlaku vlivných přátel, mezi které patřila například i politička Františka Plamínková, propuštěna a mohla tak dále pokračovat v humanitární činnosti.

Historici prosazují pražský pomník ženě, která zachránila tisíce Židů

V srpnu téhož roku Schmolková upoutala pozornost nacistického pohlavára a budoucího organizátora masového vyhlazování židů Adolfa Eichmanna, který tehdy zastával pozici vedoucího Ústředny pro židovské vystěhovalectví. Vyslal ji do Paříže, aby zde dosáhla zefektivnění židovské emigrace. Tam ji ale zanedlouho zastihl začátek druhé světové války, a tak odjela do Londýna, kde nadále pomáhala potřebným.

V Londýně ale dlouho nepobyla. Pouhých šest měsíců po emigraci, 27. března, umírá na infarkt. Šestačtyřicetiletá Marie práci obětovala vše, včetně svého zdraví.

Odvezeme si vás domů, sliboval Masaryk na pohřbu. Její popel se ztratil

Jejího pohřbu v Golders’ Green se zúčasnila i první dáma Hana Benešová a promluvil také tehdejší ministr zahraničí londýnské exilové vlády Jan Masaryk. „S Pánem Bohem, Mařenko, spolehněte se na nás, zvítězíme a domů si vás odvezeme,“ sliboval ji nad rakví. Svého slibu však nikdy nedostál. Popel Schmolkové se kdesi v hromadném hrobě ztratil a dodnes v Čechách nemá ani pamětní desku. Na rozdíl od Wintona její jméno po válce upadlo v zapomnění.

„S Pánem Bohem, Mařenko, spolehněte se na nás. Budeme svorni, budeme se mít rádi, zvítězíme a domů si Vás odvezeme. Do té doby odpočívejte a duch Váš pomáhej nám ve společné svaté práci, pro mír, slušnost a svobodu.“

Jan Masaryk ve smuteční řeči

Příběh Marie Schmolkové se ve veřejném prostoru objevuje až v poslední době. A to zejména zásluhou historiků Anny Hájkové a Martina Šmoka, kteří v roce 2018 založili Společnost Marie Schmolkové.

Ta má za cíl pečovat o její odkaz a dávat dohromady veškerou podporu pro vybudování památníků v Londýně i v Praze. Zároveň také usiluje o zřízení Ceny Marie Schmolkové, která by oceňovala historickou práci zaměřenou na téma židovských sociálních pracovnic během holokaustu.

V roce 2019 udělila Praha 1 Schmolkové im memoriam čestné občanství. V lednu pak po ni navrhla pojmenovat dosud bezejmenný park u Staronové synagogy. Její jméno však dosud nenese.

Inspirativní ženy

Seriál iDNES.cz

Inspirativní ženy, které se rozhodl představit projekt portálu iDNES.cz, jsou silné, pevné v názorech a jdou si za svým. Jsou vidět a slyšet ve veřejném prostoru nebo se dokázaly prosadit bez větší mediální pozornosti. Mají ale dostatek možností všechny? Ptáme se na témata, která o úspěchu mohou rozhodovat - píle, platové podmínky, rodina, ale i diskriminace, sexuální obtěžování stejně tak jako férovost a rovnost. Otevřené rozhovory jsou základem našeho projektu. Statistika je neúprosná, pořád je jen zlomek rodin, ve kterých jde na rodičovskou dovolenou muž. Tedy je rodina v dnešní době překážkou a jak skloubit děti a kariéru, kterou muž většinou přerušit nemusí? Každý si musí najít odpověď sám, ale pevně věříme, že vás Inspirativní ženy bez ohledu na pohlaví zaujmou.

Článek vychází z poznatků historiků Anny Hájkové a Martina Šmoka a z knihy Hrdinky: Příběhy významných českých žen od Kateřiny Tučkové, Renáty Fučíkové, Lenky Křížové a Anny Musilové.

Vzdělaná, obdivovaná, ale nešťastná. Jak kněžna z Babičky hýbala Evropou

Kancléře Metternicha krásná a ambiciózní vévodkyně Kateřina Zaháňská okouzlila.

Seriál „Šťastná to žena.“ Autorka slavného výroku Kateřina Vilemína Zaháňská, známá především jako paní...

Ve venkovských dramatech bojovala za práva žen. Preissová předběhla svou dobu

Gabriela Preissová

Seriál Výjimečná postava české literatury, Gabriela Preissová, vstoupila do dějin jako neúnavná bojovnice...

Patronka, matka i babička vládců. Mocnou ženu připravil o život rozkaz její snachy

Rekonstrukce obličeje svaté Ludmily

Seriál Kněžna Ludmila, první křesťanská kněžna a patronka České republiky, zanechala nezaměnitelnou stopu...

V Národním divadle ji odmítli, poté si operní diva Destinnová podmanila svět

Ema Destinnová jako Carmen (1906)

Česká operní diva známá po celém světě, to byla Ema Destinnová. Svůj talent měla možnost předvést...

Přivezla si i kousek Japonska, Eliášová jako první Češka procestovala svět

Barbora Eliášová v Tokiu v roce 1918. Sama přejala japonské zvyky, nosila...

Seriál Barbora Markéta Eliášová byla první česká cestovatelka, která navštívila všechny kontinenty....

Lidé budou odcházet do penze nejpozději v 67 letech, chce nově vláda

  • Nejčtenější

Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec

Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští politici a přátelé, ale také evropští státníci. Do Hluboké nad Vltavou dorazil slovenský premiér Robert...

28. září 2024,  aktualizováno  18:50

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

Premium

Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

3. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Případem...

5. října 2024  13:02

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat synovi. Sbírka pomohla naplnit všechna přání malého bojovníka, kterého postihl sarkom měkkých...

2. října 2024  11:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o omezenou a přesně zacílenou akci ve snaze zničit působiště hnutí Hizballáh poblíž hranic, odkud...

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

Nesehnal kola pro děti, tak je začal sám vyrábět. Dnes prodává do celého světa

Tak dlouho se na českém trhu sháněl po kvalitním sportovním vybavením pro děti, až se rozhodl vzít záležitost do vlastních rukou. Na sklonku devadesátých let Roman Blažek vyrobil první snowboardy a...

6. října 2024

České Airbnb je už pro cizince na tahu drahé, říká šéf asociace pronajímatelů

Premium

Nejčastějšími hosty v Airbnb jsou dnes rodiny s dětmi a ty příliš hlasité hlídají měřiče hluku, říká šéf Asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí Matěj Koutný. Jak velký reálně trh s...

6. října 2024

„USA nás zrazovaly.“ Izraelce trápí malá podpora Západu a ztratili víru v dohodu

Premium

Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Co mě nejvíce zklamalo? To, že USA i Evropa celý rok víc brzdily napadený Izrael než teroristy, říká mi asi 45letý Ido, Telavivan pohybující se v mezinárodním obchodu. Do rezerv jako námořník...

6. října 2024

Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak
Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak

Moje témata patří snad k těm nejvíce nepopulárním, která ve společnosti kolují, říká v podcastu Netabuj knihomolka, influencerka a maminka malé...

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...

V ledovém sevření. Wim Hof podle reportáže týral svou ženu a děti

Má kolem sebe aureolu lásky, dokonalosti, je ikonou vnitřního rozvoje. Nyní vyvstává docela jiný obraz. Portrét muže...