Jak byste popsal roli Červeného kříže při vyjednávání a propouštění rukojmích v Gaze a vězňů v Izraeli?
Obě strany společně neřeší věci napřímo, proto je zastupujeme my, jako neutrální zprostředkovatel. Mezinárodní výbor Červeného kříže je s oběma stranami od počátku války v kontaktu a jedná o humanitárních otázkách. Politickou dohodu Izraele a Hamásu ale nijak neovlivňujeme.
V Gaze poskytujeme materiální a lékařskou podporu. V případě rukojmích je převezmeme od palestinských organizací, především od Hamásu, a předáme je izraelským úřadům. Stejně tak to platí u palestinských vězňů.
Jak to funguje?
Rukojmí předem kontaktujeme skrze Hamás ještě před samotným přesunem. Navštívíme je, abychom zjistili, v jakém jsou zdravotním stavu, jestli nepotřebují neodkladnou péči. Zkrátka zda jsou schopni převozu.
Se znepřátelenými stranami dohodneme trasu, po které rukojmí převezeme. I když nyní platí příměří, nechceme, aby náhodou někdo zasáhl konvoj.
V minulosti jste tvrdil, že Hamás k rukojmím nepouštěl ani Červený kříž. Změnil se jejich přístup po dohodnutí příměří?
S hnutím stále není vyřešená otázka zbylých rukojmích. Stále se nám nepodařilo získat k nim přístup, což je závažný problém. Další věc v jejich přístupu, kterou silně odsuzujeme, je forma vydávání rukojmích.
Dělá se z toho divadlo, rukojmí stojí někde na pódiu a musí nedůstojně odříkávat nějaký text. Snažíme se, aby Hamás respektoval soukromí a důstojnost propuštěných lidí.
A před posledním předáním vás Hamás k rukojmím pustil?
Nedostali jsme se k nim, čímž porušili mezinárodní právo. Před předáním nám oznámili místo, kde budeme rukojmí moci podrobit vyšetření a prohlídce. Důvod, proč nemůžeme k místu věznění, neuvedli.
Může Červený kříž zajistit, aby propouštění rukojmích bylo v souladu s humanitárním právem a normami?
Už samotné braní rukojmí je z hlediska válečného práva nelegální. Hned den po napadení Izraele jsme vydali prohlášení, ve kterém jsme požadovali nejen bezpodmínečné propuštění, ale i přístup organizace k rukojmím.
Nepřijetí podmínek a vynucování práv už je věc politická, kterou dojednávají jiní prostředníci, jako arabské státy nebo USA.
Boje v severní Gaze zcela zničily tamní zdravotní systém, kritizuje Červený kříž![]() |
Jsou vaši pracovníci na místě chránění?
Jsou chránění mezinárodním právem, ale postupy typu ozbrojeného doprovodu nevyužíváme. Ve skutečnosti naše pracovníky ale chrání hlavně zájem obou stran na tom, aby k výměně došlo.
Málo se akcentuje, že stejně tak jako každá z bojujících stran i státy samotné jsou odpovědné za dodržování třeba již zmíněného válečného práva. Čili každý stát si má zvážit, na jaké státy a jaké ozbrojené skupiny má vliv.
Poměrně rozsáhlý diplomatický úkol Mezinárodního výboru Červeného kříže je s těmito vlivnými státy jednat a zamezit porušování válečného práva.
Spolupracujete na místě i s jinými organizacemi?
Pokud se bavíme o agendě, která souvisí s dodržováním humanitárního práva, tak to je čistě věcí Červeného kříže, zde svou práci ani nemůžeme distribuovat.
Ale působí zde i tamní národní společnosti Červeného kříže pod názvy společnost Davidovy hvězdy v Izraeli a na té druhé straně to je Palestinsky červený půlměsíc.
Nezvěstné děti v Rusku
Mimo tento konfliktu působí Červený kříž i na Ukrajině. Jak moc odlišné války jsou?
Jsou diametrálně jiné. Hlavně z pohledu územního rozložení je v Gaze mimořádně vysoká hustota osídlení. Pro představu, Gaza je rozlohou menší než Praha, přesto tam žije přibližně dvojnásobný počet obyvatel. Dopady války na civilní obyvatelstvo jsou nepoměřitelné a práce v natolik zhuštěném území je náročnější.
Jaké odlišné kompetence spadají pod Červený kříž na Ukrajině?
Rozdílnou prací je hledání pohřešovaných, kde i konkrétně naše česká společnost zapojuje pátrací službu, která se snaží sjednotit rozdělené rodiny. Mnoho desítek dětí, které skončily na ruském území, jsme navrátili zpět k jejich rodičům. Naše kompetence se ale v materiální či lékařské pomoci shodují.
Celkově do pomoci při válce na Ukrajině je zapojený vysoký počet společností Červeného kříže, přibližně šedesát. Je zde tak lepší komunikace při prosazování mezinárodního humanitárního práva, kam patří třeba také zmíněné návštěvy lidí zbavených svobody. Mezinárodní výbor Červeného kříže má speciální delegační zastoupení jak na ukrajinské straně, tak na ruské.
Ale nejedná se pouze o pomoc v blízkosti fronty. Musíme zde započítat i země, které přijaly ukrajinské uprchlíky. Tím ten počet společností narůstá, protože ve všech státech, kde jsou, působí národní společnosti Červeného kříže.