Podle bavorského premiéra Marcuse Södera si ještě před třiceti lety nikdo nedokázal představit, že by na Sudetoněmeckém sjezdu zněla česká hymna. Na letošním 75. ročníku akce zazněla dokonce dvakrát. Češi a Němci se – i díky práci sudetských Němců – stali podle Södera partnery a přáteli v srdci Evropy, jsou si blízcí a patří k sobě.
Söder v neděli na sjezdu obdržel hlavní cenu sudetských Němců, Evropskou cenu Karla IV., která je pojmenovaná po českém králi a římském císaři. Nejvyšší politický představitel sudetských Němců Bernd Posselt jej ocenil mimo jiné za úsilí o spolupráci Bavorska s Českem. Ocenil také vstřícné kroky českých politiků včetně premiéra Petra Fialy a prezidenta Petra Pavla.
A pořád neměli dost. Na sjezdu sudetských Němců zněla česká hymna hned několikrát![]() |
V děkovné řeči Söder zdůraznil, že Bavorům na Češích a dobrých vztazích s nimi velmi záleží. Od letošního května je Söderova Křesťansko-sociální unie (CSU) součástí německé vlády kancléře Friedricha Merze, který zdůrazňuje důležitost vztahů Německa s Francií a Polskem. Podle bavorského premiéra ale Bavoři v Berlíně zdůrazňují, že dobré vztahy s Čechy jsou minimálně stejně důležité jako ty s Poláky.
Kritiku si v Söderově řeči vysloužilo špatné železniční spojení mezi Mnichovem a Prahou. Označil ho dokonce za „trapné“. Při výstavbě nových železničních spojení, o které usiluje německá vláda, bude mít podle něj spojení Bavorska s Českem „nejvyšší prioritu“.
Sjezd sudetských Němců v Česku? Brněnský festival je pozval na příští rok![]() |
Letošní 75. ročník sjezdu sudetských Němců vyvrcholil předáním Evropské ceny Karla IV. V závěru promluvil krátce také český ministr školství Mikuláš Bek, který reprezentoval svou zemi. „Nejdůležitější úkoly stojí ještě před námi, Čechy, Němci a sudetskými Němci,“ řekl Bek. V projevu hovořil o hrůzách druhé světové války, odsoudil ale také „poválečnou pomstu“ na sudetských Němcích. „Hrůzy v českých zemích 8. května neskončily,“ řekl s odkazem na den kapitulace nacistického Německa. Češi podle Beka musí najít odvahu „pohlédnout do propasti dějin“.
Před Čechy, Němci a sudetskými Němci podle Beka stojí tři úkoly. Musí pracovat na ochraně Západu, a to mimo jiné posílením Evropské unie a Severoatlantické aliance, nesmí zapomenout „staré démony nacionalismu“ a měli by se také vzájemně učit své jazyky. Čeština a němčina totiž podle něj nejsou jazyky cizí, ale sousedské.
Na závěr Bekova projevu zazněla na sjezdu česká hymna, kterou kapela hrála už v sobotu. Sudetští Němci ji na svém sjezdu hrají od roku 2022.
Doby, kdy se Česko sudetoněmeckých sjezdů bálo, skončily, řekl velvyslanec![]() |
Vztahy mezi sudetskými Němci a Českem, které byly desítky let napjaté, se v posledních letech výrazně zlepšily. Přispělo k tomu i to, že Sudetoněmecké krajanské sdružení ze svých stanov vypustilo zmínku o usilování o vrácení majetku, který byl sudetským Němcům při poválečném odsunu z Československa zkonfiskován. Řadu smířlivých kroků učinila také česká strana.
Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty asi tři miliony Němců. Sudetští Němci proces označují za vyhnání. Podle česko-německé komise historiků při tom přišlo o život 15 tisíc až 30 tisíc lidí. Během předešlé více než šestileté nacistické nadvlády zahynulo kolem 320 tisíc až 350 tisíc obyvatel někdejšího Československa.