Pátral po pilotovi RAF ze sousedství, vytvořil mapu našich padlých letců

  19:13aktualizováno  19:13
Touha zjistit, jak zahynul český pilot RAF, syn přátelských lidí ze sousedního domu, a možnosti dané rozvojem internetových služeb. Takové sudičky stály u zrodu pozoruhodné mapy osudů československých letců za druhé světové války. Celkem jich padlo 531.

Mapa s místy, kde zemřeli českoslovenští letci RAF | foto: Petr Neuberg

Autorem mapy (najdete ji zde), kterou do neděle na internetu navštívilo 50 tisíc uživatelů, je Petr Neuberg. Od svého otce slýchával vyprávění o pilotovi RAF Josefu Kloboučníkovi, jehož rodiče byli sousedy Neubergových. Kloboučník pocházel z Deštné na Jindřichohradecku.

Mapa osudů našich letců

Petr Neuberg na mapě začal pracovat koncem roku 2013, s přestávkami mu práce trvala dva roky. Věnoval jí podle svých slov odhadem 80-150 hodin času.

Mapa se šířila zřejmě díky sociálním sítím už v roce 2014, tedy ještě v nehotovém stavu. Nyní je v zásadě kompletní.

V prosinci 2015 představil Neuberg mapu komunitě přátel leteckých simulátorů. Od té doby prováděl jen drobné úpravy.

„Jeho rodiče byli velice hodní lidé. Za války měli problémy s gestapem. Jejich syn, na kterého byli tak hrdí, se jim naneštěstí z ciziny nevrátil. Proto mě zajímalo, kde přesně skončil tento náš hrdina, který v noci nad Anglií lovil bombardéry u 68. noční stíhací perutě,“ popsal pro iDNES.cz svou motivaci Neuberg (více o peruti čtěte zde).

Neuberga nakonec možnost doslova zmapovat osudy letců, kteří se z války už nevrátili, zaujala natolik, že s využitím služby společnosti Google sestavil velkou mapu s 287 záznamy drtivé většiny míst, kde českoslovenští piloti za války padli. V případě osádek bombardérů či jiných vícemístných strojů jeden záznam sdružuje všechny členy osádky.

Mapa zahrnuje nejen západní frontu - Francii, Británii, Benelux a průliv La Manche - ale i východní bojiště včetně Slovenského národního povstání.

Neuberg uznává, že podobné projekty nemůžou být nikdy „úplně hotové“. „Páteří mapy je kniha pilota Františka Louckého ‚Mnozí nedoletěli‘. Osud každého pilota nebo osádky jsem se snažil ověřit - například z knih historika Jiřího Rajlicha, životopisů letců na stránkách měst a vesnic, odkud pocházeli, na fóru Valka.cz či na dalších internetových zdrojích,“ popsal Neuberg.

Péče o odkaz čsl. letců

Některé fotografie, použité v Neubergově mapě, pocházejí z internetového projektu Free Czechoslovak Air Force. Součástí projektu je i mapa míst, která mají vztah k československým letcům - například místa jejich hrobů, pomníků či ulic nesoucích jejich jména.

Projekt FCAFA je dílem Toma Dolezala (a jeho spolupracovníků v ČR), syna válečného pilota RAF Oldřicha Doležala, který emigroval na Západ po komunistickém převratu v Československu. Oldřich Doležal byl pilotem jedné ze tří dakot, které na Západ uletěly v koordinovaném úniku v jediný den. Na palubě Doležalova letounu byl i půl roku starý syn Tom (více o úletu tří dakot čtěte zde).

Letcům přiřadil v mapě ikony odpovídající výsostným znakům letectva, v jehož řadách padli, u letců sestřelených v rámci SNP použil výsostný znak čs. letectva, v případě RAF znaky konkrétních perutí. „Ne vždy je bohužel místo jejich posledních chvil blíže dohledatelné. Zvláště u osádek protiponorkových bombardérů 311. perutě je místo dopadu většinou jen symbolické, neboť od startu často nebyla zachycena o jejich osudu žádná zpráva,“ uvedl Neuberg.

Mapa připomíná i méně známou stránku válečné historie - a to, že mnoho úmrtí tvořily nebojové ztráty, například při výcviku, pro technické závady, nepřízeň počasí či vlastní chybou. Anebo úplně jiné okolnosti: například to, že letec Karel Kubánek podle všeho zemřel v sovětském gulagu na Sibiři.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Hamáček chce za Staňka ve vládě politika. Odmítl, aby změnu stopl Zeman

Ministr kultury Antonín Staněk (na snímku) odvolal ředitele Národní galerie...

Místo Antonína Staňka by se novým ministrem kultury podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka měl stát znovu politik. „Jsem...

Šéfka Čapkova památníku oznámila rezignaci. O funkci se chce ucházet znovu

Památník Karla Čapka ve Strži u Dobříše

Ředitelka Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše Alice Seidlová v pondělí odpoledne oznámila svou rezignaci. Z postu...

Koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší je nejvyšší v historii, zjistili vědci

Země z vesmíru (ilustrační snímek)

V sobotu 18. května se dostalo průměrné množství CO2 v atmosféře na hodnotu 409,73 počtu částic z milionu, což je...

Najdete na iDNES.cz