Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rodiči jsme oba, práva nemáme. Zastánci sňatků gayů a leseb diskutovali ve Sněmovně

  19:27
Ve Sněmovně v úterý představili návrhy zastánci manželství pro všechny i ti, kteří naopak podporují tradiční svazek mezi mužem a ženou. První zmínění chtějí novelou občanského zákoníku dosáhnout možnosti manželství homosexuálů. Druhý tábor chce ústavně ukotvit manželství jako svazek muže a ženy.

Petra Doušová a Anna Toušová s dcerou Alexandrou přišly do Sněmovny hovořit o právech gayů a leseb na manželství. (9.10.2018) | foto: Michaela Endrštová, iDNES.cz

Petra Doušová a Anna Toušová jsou zasnoubeny. Registrovat se nechtějí, doufají, že se změní podmínky a budou moct uzavřít manželství, které s sebou ponese všechny právní náležitosti jako sňatek muže a ženy. Do Sněmovny se v úterý vydaly apelovat na poslance, aby jim to umožnili.

„Chceme, aby naše dcera Alexandra měla úplnou rodinu, protože v tuto chvíli jsem pouze matkou já a moje partnerka, ačkoliv se o malou stará a přispívá na domácnost, na ni nemá žádný právní nárok,“ sdělila iDNES.cz Doušová.

Na první problémy rodina narazila hned po porodu. „Když jsem potřebovala pomoct, byl to problém, protože partnerka neměla nárok na otcovskou dovolenou. Pokud budeme chtít stejné příjmení, budeme si ho muset zaplatit. Partnerka navíc nemá právo o dceři rozhodovat, v případě rozchodu by dcera neměla nárok na alimenty a v případě úmrtí ani na sirotčí důchod,“ uvedla Doušová.

Do Sněmovny přišly podpořit iniciativu Jsme fér, která poslancům petičního výboru představila petici za manželství homosexuálních párů. Tu podepsalo přes 70 tisíc lidí.  

Iniciativa chce, aby sňatek homosexuálů byl zákonem postaven na stejnou úroveň jako manželství. Partneři přesto, že se registrují, nemají kromě zmínění otcovské dovolené nárok na dva dny dovolené v případě svatby, na vdovský důchod a sňatkem jim nevzniká společné jmění. V případě úmrtí jednoho z manželů nemá jeho partner nárok na různé dávky, jako je důchod nebo nemocenská, navíc nemohou společně si osvojit dítě. 

„Manželství vytváří pouto mezi dvěma lidmi, kteří se o sebe postarají bez ohledu na sexuální orientaci. Tato petice je hlasem lidí, kteří dnes před vámi stojí, a chtějí, abyste je vyslyšeli, použili zákonodárnou moc a udělali jejich život důstojnějším a jednodušším,“ uvedl zástupce iniciativy Czeslaw Walek. 

Poslancům také nastínil svůj příběh. Když se prý rodičům svěřil se svojí orientací, vyhodili ho z domu. „Řekli mi, ať si jsem gay v Praze, ale do Třince to netahám. Matka se mi později svěřila, že se bála, že nebudu šťastný, protože mi to společnost neumožní. Lidé z mojí vesnice se báli, že homosexualita je nemoc. Bylo to před dvaceti lety, ale realita je dnes úplně stejná,“ uvedl Walek.  

Manželství by mělo být v Ústavě, žádá Aliance pro rodinu

Na veřejném slyšení ale dostala možnost vyjádřit se i druhá strana. Aliance pro rodinu totiž sesbírala 52 tisíc podpisů pod petici, která chce naopak zachovat tradiční manželství jako institut, který nemůže být pro všechny. 

„Chceme, aby ochrana manželství byla zakotvena ústavně. Žádáme, aby byl přijat ústavní zákon, který stanoví, že se jedná o svazek muže a ženy, což vždy byla nejlepší forma pro výchovu dětí. Pouze muž a žena mohou mít spolu děti, je to tak od začátku lidstva, to nikdo nemůže překonat. Manželství gayů a leseb by byla revoluční společenská změna, kterou tady nechceme. Manželství má reprodukční potenciál, což je nezbytné k přežití,“ uvedla Jana Jochová z Aliance pro rodinu.

Podle psychologa Václava Mertina z katedry psychologie Univerzity Karlovy však nezáleží na tom, kdo dítě vychovává, ale co daný člověk dítěti přináší. 

„Děti potřebují lásku, jistotu, pevný vztah. Dítě je rádo, že má domov, a je mu jedno, jestli ho tvoří jenom babička nebo maminka. Nedaří se nám podporovat tradiční hodnoty, takže musíme změnit praxi. Matky samoživitelky či rozvody rodičů mají větší dopad na děti, než kdyby vyrůstaly s rodiči homosexuály,“ domnívá se Mertin. 

To v plném sále potvrdila i Veronika Košvancová. Její matka se zamilovala do ženy, ačkoliv předtím žila s mužem. „Dnes jsou spolu přes devět let, jsou šťastné, vyrůstáme pohromadě i s jejich společným dítětem Matyášem. Matyáš je v první třídě, bojíme se, jak na něj budou děti reagovat, ale zatím žádný problém není a manželství obou matek by mu pomohlo,“ uvedla Košvancová.

Vysvětlila, že právně je Matyáš jen jedné z žen, druhá na něj nemá z hlediska legislativy nárok. „Děti mají právo na to být v manželství a ne jen v registrovaném partnerství, které nemá stejná práva a povinnosti. za sebe musím říct, že mi otcovský vzor nechyběl, vždyť si kolem nás můžeme najít jiné muže, ke kterým budeme vzhlížet,“ dodala Košvancová.

Průzkum, který prezentoval Daniel Prokop z agentury Median ukázal, že do roku 2008 byla většina české veřejnosti proti svazku homosexuálů. V dalších letech až do roku 2015 se podpora zvětšila, pro byla téměř polovina dotázaných. V roce 2018 už je situace opět jiná, pro podporu homosexuálních manželství byla většina dotázaných. Průzkum také ukázal, že manželství gayů a leseb podporují častěji mladší ženy, lidé, kteří znají nějakého gaye a lidé, kteří homosexualitu považují za přirozenou. Naopak mezi odpůrci jsou častěji starší muži, kteří málokdy znají nějakého gaye a domnívají se, že nárůst práv LGBT komunity může vést k úpadku společnosti.

Politici se nemohou dohodnout

Pod novelu občanského zákoníku se podepsalo 46 poslanců a poslankyň. Podle novely by  právo na manželství měli dostat i gayové a lesby. S předlohou souhlasila vláda. Naopak k návrhu na ukotvení manželství jakožto tradičního svazku muže a ženy v ústavě se přihlásilo 37 zákonodárců v čele s lidovcem Markem Výborným. Podle předkladatelů by se tak ochránila rodina. 

Poslanec Patrik Nacher (ANO) nyní chystá třetí návrh. Připravuje novelu, která by podle něj měla smířit oba tábory a přinést kompromis.

„Novela je stručně řečeno o tom, že práva ano, manželství ne. Je potřeba narovnat rozdíly, která jsou mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím v právní rovině. Ale tak, aby zůstal zachován název registrované partnerství, aby manželství bylo ponecháno heterosexuálním párům, protože je to určitý symbol a já nesouhlasím s jeho revitalizací,“ sdělil iDNES.cz Nacher. 

Nacher chce do konce října novelu představit ostatním politikům. Všemi třemi návrhy se tak pravděpodobně brzy bude zabývat Sněmovna.

„Pokud projde zákon o manželství pro všechny do druhého čtení, musí projít co nejvíce výbory - ústavně právním, sociálním, hospodářským, školským. Paleta názorů a argumentů pro a proti je bohatá. Diskuse zdaleka neskončila a bude na půdě Parlamentu pokračovat,“ uvedla na závěr šéfka petičního výboru Helena Válková (ANO).

S Babišem se shodnu více než s Fialou, říká šéf odborů KOVO v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Američtí pracující na první místo. Vance na sjezdu republikánů kritizoval Čínu

Americký senátor J.D. Vance, kterého si republikánský exprezident Donald Trump vybral jako viceprezidentského kandidáta do listopadových prezidentských voleb, v projevu na sjezdu Republikánské strany...

18. července 2024  6:29

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem. Projevují se u něj mírné příznaky nemoci, má kašel a rýmu. Biden mě vystoupit na akci v Las Vegas, odjel...

18. července 2024,  aktualizováno  5:47

Jediná svého druhu. Speciální loď přiveze do Modřan konstrukci Dvoreckého mostu

Ráno začne speciální loď převážet části konstrukce pro stavbu mostovky Dvoreckého mostu. Z montážní plochy u modřanského jezu vyrazí v osm ráno a na staveniště jako první poveze ocelovou konstrukci,...

18. července 2024

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

Premium

Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než patnácti tisíc nepotřebných objektů, polí, vodních ploch, ale i lesů. V seznamu položek k odkoupení...

18. července 2024

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...