Podle Školníka je Senát značně roztříštěný a názory senátorů a senátorek se různí také tím, že někteří z nich jsou nestraníky.
„Druhá věc je, že je současný Senát obecně konzervativnější. O návrhu se bude jednat na výborech nebo na plénu, tam ještě můžou změnit názor,“ pokračuje. Dodává, že Senát v poslední době neměl jednotný názor ani na návrhy, na kterých byla shoda třeba celé vládní pětikoalice, jako byly například důchody.
„Senát je nepředvídatelný v tom, jak se může zachovat. Tam ta disciplína vládních stran není taková jako ve Sněmovně, natož u takhle volných hlasování, jako bylo teď manželství pro všechny. Může to být divočejší a opravdu nejisté,“ vysvětlil.
Řecko jako první pravoslavná země schválilo manželství pro všechny |
S tím, že je případné schválení návrhu Senátem nejisté, souhlasí také politolog Josef Mlejnek z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
„Jak to dopadne v Senátu, se těžko odhaduje i kvůli tomu, že i ve Sněmovně bylo hlasování osobní. Pokud se nepletu, tak řada velkých klubů k tomu přistoupila tak, že je to volné hlasování, není žádná závazná stranická linie. Takže i v Senátu to asi bude podobné,“ odhaduje s tím, že s dosaženým kompromisem nejsou úplně spokojení zastánci ani odpůrci manželství pro všechny.
Málo, nebo příliš konzervativní?
Podle Školníka budou argumenty senátorů k přijetí nebo odmítnutí návrhu podobné, jaké zazněly ve Sněmovně. „Budou tam třeba argumenty o víře a tradicionalismu. Argumenty pro budou založené na potřebě zrovnoprávnění, to znamená postavit všechny na stejnou úroveň tak, jak je to v západní Evropě zcela běžné,“ říká.
Některým senátorům může podle Mlejnka vadit, že jde o kompromisní řešení, které je příliš vzdálené od představy manželství pro všechny.
Až čtvrtina LGBT+ komunity se bojí, že jejich život nemá smysl, zjistil výzkum![]() |
„A naopak tam mohou být senátoři konzervativní, kterým to přijde i tak příliš. To znamená, že samozřejmě může být několik skupin, které k tomu mají výhrady, buď z těch pozic, řekněme, liberálních, ale i z pozic konzervativních,“ objasnil.
Jak si myslíte, že Senát naloží s návrhem na partnerství stejnopohlavních párů?
Vzhledem k rozpolcenosti Senátu ale připustil, že může dojít i k odmítnutí návrhu. „Pak předpokládám, že by Sněmovna přece jenom kompromis, na kterém se už před tím shodla, znovu schválila“ dodal.
Trojice zbila v Budějovicích muže kvůli duhové vlajce uvázané na krku |
Podle Školníka se návrh do Sněmovny vracet spíše nebude. „Obávám se, že tam bude malá vůle a snaha, takže spíš se bude řešit to, co přišlo ze Sněmovny. Nicméně pokud se bude řešit jakákoli změna, i drobný zásah do toho zákonu, tak se vždy musí vrátit do Poslanecké sněmovny,“ řekl. Kdyby se návrh přeci jen vrátil poslancům, předpokládá Školník, že Sněmovna bude mít většinu a návrh znovu odsouhlasí.
„Oni už se podle mě k tématu nebudou chtít nějak extra vracet. Kdyby to poslancům Senát vrátil, už si budou trvat na tom, co z té Sněmovny vyšlo,“ zakončil.
Senátoři se podle něj budou zabývat především technickými nedostatky návrhu. Drobné změny mohou podle Školníka nastat i v oblasti osvojování dětí, kterou návrh nově upravuje.