Manželství homosexuálů podpořily slavné osobnosti i velké firmy

  15:43aktualizováno  15:43
Před schvalováním zákona, který by umožnil sňatky homosexuálů, se k podpoře tohoto návrhu přihlásily více než čtyři desítky známých osobností, například operní pěvkyně Dagmar Pecková, herečka Simona Stašová, režisér Jan Hřebejk či tenistka Martina Navrátilová, která se hlásí k lesbické orientaci.

Petici za zákon, který by umožnil manželství pro všechny, podepsalo 70 350 lidí. | foto:  František Vlček, MAFRA

„Prosím vás, udělejme to těmto lidem snazší a nevylučujme je z naší společnosti,“ říká Pecková ve spotu, který představili lidé, kteří stojí za kampaní Jsme fér za manželství pro všechny.

„Na straně Jsme fér stojí i významné firmy jako Amazon, Česká spořitelna, RegioJet, Deloitte, Google, HBO, Microsoft nebo Vodafone,“ uvedla Adéla Horáková. Celkem 43 firem globálních či českých.

Organizátoři kampaně Jsme fér prezentovali také názory veřejnosti podle tří renomovaných agentur zkoumajících veřejné mínění - Median, CVVM a agentury PEW, z nichž vyplývá, že manželství pro všechny podporuje více než 60 procent veřejnosti.

Souboj o přijetí zákona začal ve Sněmovně v listopadu. „Je nás pět až deset procent,“ řekla exministryně obrany Karla Šlechtová z ANO při prosazování zákona o manželství homosexuálů. Návrh umožnit manželství dvou mužů či dvou žen podepsalo 46 poslanců z více stran.

Poslanci současně projednávají jiný návrh, který podepsalo 37 jiných poslanců napříč stranami, v čele s lidovcem Markem Výborným, aby bylo zakotveno v Listině práv a svobod, že jen muž a žena mají právo na manželství. K prosazení toho potřebují 120 hlasů poslanců a třípětinovou většinu i v Senátu.

Zeman zvažuje, že by manželství homosexuálů nepodepsal

Prezident Miloš Zeman podle šéfa Senátu Jaroslava Kubery ve středu při dvouhodinové schůzce hlavy státu s předsedy obou komor parlamentu řekl, že nepodepíše zákon o sňatcích homosexuálů, kdyby ho parlament schválil. 

„Uvažuji o tom, že budu vetovat zákon o manželství homosexuálů, a to nikoliv proto, že bych měl něco proti homosexuálům, já respektuji jejich sexuální orientaci, ale proto, že si myslím, že manželství je určeno k tomu, aby rodina vychovávala děti a to homosexuální, tedy jednopohlavní vztah nemůže dosáhnout. A má-li stát pečovat o rodinu, musí pečovat především o tento typ manželství,“ řekl 10. ledna Zeman ve svém pořadu Týden s prezidentem v televizi Barrandov. K prezidentovi se ale zákon vůbec nemusí dostat, protože zatím nemá zajištěnou podporu v obou komorách parlamentu.

Pokud by platil Zemanův odpor k zákonu, musí podporovatelé zákona přesvědčit alespoň 101 poslanců, kteří by mohli přehlasovat veto Senátu i prezidenta.

V registrovaném partnerství, které je nyní gayům a lesbám umožněno, nevzniká automaticky společné jmění, partneři nemají právo na vdovský a vdovecký důchod. Registrovaní partneři na rozdíl od manželů nemohou společně osvojit dítě z ústavu a jeden z partnerů si ani nemůže přiosvojit dítě druhého v páru z jeho předchozího heterosexuálního vztahu.

Anketa mezi poslanci na téma: sňatky homosexuálních párů (únor 2018):Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz