Neděle 1. listopadu 2020, svátek má Felix
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. listopadu 2020 Felix

Pomáhají Romům i cizincům. Asistenti učitelů dostanou noty, jak pracovat

  16:34
Bez jejich pomoci by mnoho postižených dětí, Romů nebo cizinců nemohlo chodit na běžné školy. Asistenti pedagoga spolupracují při výuce s hlavním učitelem, odborníci ale upozorňují, že školy si vykládají jejich roli dost svévolně. Nyní proto vznikají pravidla, která mají jejich profesi sjednotit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Asistentů sice v posledních letech výrazně přibývá, školy ale v jejich zapojení do výuky často tápou. Například panují výrazné rozdíly v náplni jejich práce. „Také se stává, že učitel neví, jak s asistentem spolupracovat. Školy je i často přetěžují,“ řekla iDNES.cz Marie Klusáčková z neziskové organizace Člověk v tísni.

Právě její pracovníci se společně s vědci z Univerzity Palackého v Olomouci snaží situaci změnit. Připravují takzvaný standard práce asistenta, který vymezí obsah jejich práce, potřebnou kvalifikaci i další vzdělávání.

Asistenti pedagoga

Asistenti pedagoga jsou určeni pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami - tedy pro žáky se zdravotním postižením, zdravotním znevýhodněním nebo sociálním znevýhodněním. 

Dva pedagogičtí pracovníci mohou v Česku v jedné třídě působit od roku 1997. Učitelům v prvních letech často byli k ruce pracovníci civilní služby.

Termín „asistent pedagoga“ se objevil ve školském zákoně od začátku roku 2005. Celkem jich na školách působí několik tisíc - přesné číslo není k dispozici.

Ve třídě může žákovi kromě asistenta pedagoga pomáhat i osobní asistent. Ten ale není zaměstnancem školy a jeho působnost spadá pod Ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Chystají se i rady a doporučení pro konkrétní situace, ve kterých se asistenti ocitají. Například jak by měli pracovat s postiženým dítětem při tělocviku. „Tato témata vzešla z ankety, kterou jsme mezi asistenty dělali. Vybrali si to, co z praxe požadují za nejpotřebnější,“ uvedl pro iDNES.cz Jiří Langer z olomoucké univerzity.

Materiály o práci asistentů vznikají v rámci širšího projektu Systémová podpora inkluzivního vzdělávání v ČR, který si objednalo Ministerstvo školství. Na podzim se návody vyzkouší na řadě škol. Příští rok na jaře dostane resort hotový dokument k zapracování do legislativy. K dispozici bude i všem školám.

Zájemců je dost, často jim ale chybí vzdělání

Podle asistentky Markéty Tiché z pražské ZŠ Grafická může vznikající příručka školám pomoci. Pedagožka se uplynulý školní rok starala o druháka s autismem. „Hlavně mu pomáhám při vyučování. Vysvětluju mu všechno, co potřebuje. Ve spolupráci s paní učitelkou pro něj také připravuju pomůcky nebo individuální plán,“ popsala asistentka.

„Samozřejmě by to nemělo být něco, co má být stoprocentně závazné. Taková kuchařka ale může být docela dobrý nástroj, ze které lze vycházet,“ řekl iDNES.cz Luboš Zajíc, ředitel základní školy ve středočeských Pečkách, kde působí tři asistenti. Jeden z nich se například stará o dítě se svalovou dystrofií.

Manuál má také pomoci řediteli vytipovat, jakého asistenta si vybrat. Například, jaké znalosti či psychologické dovednosti musí mít člověk, kterého čeká práce s neslyšícím žákem.

Zájemců o práci asistenta je sice v současnosti navzdory nepříliš vysokému platu poměrně dost, ne každý má ale pro ni podle expertů dostatečné schopnosti či vzdělání. Uchazeči o tuto práci musí mít minimálně základní vzdělání doplněné speciálním kvalifikačním kurzem.

Na platy asistentů stát dává málo peněz

Poptávka po asistentech stoupá kvůli rostoucímu počtu dětí s postižením či sociálním znevýhodněním začleněných do běžných škol. „Žáků, kteří se bez jejich pomoci neobejdou, přibývá. Kantor sám by to nezvládl,“ říká ředitel Zajíc.

Řada dětí ale navzdory doporučení pedagogicko-psychologické poradny nebo speciálně-pedagogického centra na pomoc asistenta nedosáhne. Kraje, které zřízení těchto postů školám povolují, totiž na platy asistentů nemají dostatek peněz. Školy navíc často dostávají finance jen na část úvazku a zbytek mzdy musí doplatit samy.

„Kraje navíc platí asistenta vždy jen na jeden rok. Plno lidí s výborným vzděláním a zkušenostmi odrazuje nejistota čekat každý rok, jestli budou moci pokračovat. Odráží se to i na jejich pozici ve škole,“ upozorňuje Klusáčková.

Odborníci proto připraví i vhodnější systém financování asistentů. Chtějí například sjednotit dosud roztříštěná pravidla v jednotlivých krajích. „Nyní se běžně stává, že totéž dítě v jednom kraji asistenta dostalo, a když se přestěhovalo do jiného, tak ne,“ uvedl Langer. Ministr školství Marcel Chládek už dříve uvedl, že chce peníze na asistenty přidat.

Školy žádají o prostředky na asistenty i Evropskou unii

Ombudsmanka Anna Šabatová na jaře upozornila, že pokud stát asistenta v odůvodněném případě nezajistí, dopouští se nepřímé diskriminace. Na její úřad se obrátili rodiče autistického chlapce, kterému asistent pomáhal na prvním stupni běžné základní školy. Na druhém stupni už ale podle krajského úřadu nárok na jeho podporu neměl. Rodiče tak museli asistenta pedagoga platit sami, informovala Liga lidských práv.

Některé školy se raději nespoléhají na stát a snaží se peníze sehnat jinde. Například na ZŠ waldorfská v pražských Jinonicích působí od loňského září čtyři asistenti díky operačnímu programu EU. „Kraje platí asistenty zejména pro děti se závažnějšími problémy, u nás někteří žáci mají menší potíže, například poruchy učení. Ve velkých třídách ale často nestíhají,“ řekla iDNES.cz koordinátorka projektu na škole Renata Krásová.

Jedna z asistentek si například vyzvedala dva čtvrťáky z hodiny češtiny a v klidu bokem s nimi procvičovala pravopis nebo rozbor vět. „Nebyli ve stresu a mohli pracovat v pomalejším tempu. Máme s tím výborné zkušenosti,“ doplnila Krásová. Škola však řeší, co dělat, až dotace příští rok v březnu skončí. Zatím zvažuje, že se poohlédne po jiném grantu, nebo požádá o pomoc rodiče.

Autor:

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu

  • Nejčtenější

Vláda zakázala vycházení po 21:00, omezila obchody a v neděli je zavřela

Lidé od středy 28. října nesmí chodit ven po deváté hodině večer, rozhodla vláda. Zákaz platí vždy do 4:59 ráno a to až...

Moderátor tepal šéfa lékařů, vrátil mu to další host. Nova se omluvila

V názorový střet se změnil večerní rozhovor v Televizních novinách na Nově. To když moderátor Petr Suchoň po žádosti o...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

My se nedáme, protestovaly v Praze stovky lidí proti vládním opatřením

Na pražském náměstí Republiky se ve středu sešli odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru. Na místě u pódia...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tři mrtví v Nice, v Avignonu útočníka přemohli. Francie posiluje bezpečnost

Při útoku u kostela ve francouzském městě Nice zemřeli tři lidé a několik dalších je zraněných. Mezi oběťmi je žena s...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

V sobotu zatím přibylo 6 771 pozitivních na covid. Méně než před týdnem

Sledujeme online Během soboty zatím přibylo k šesté hodině večerní 6 771 pozitivně testovaných na covid-19. Přírůstek je o tisícovku...

Podruhé může být covid horší. Co víme o obranyschopnosti lidského těla

Ačkoli se lidsky může zdát, že koronavirus ovlivňuje životy lidí již dlouho, z hlediska vědy je covid-19 stále velmi...

V 92 letech zemřel vědec Rudolf Zahradník, byl školitelem Angely Merkelové

Ve věku 92 let v sobotu zemřel jeden ze zakladatelů české kvantové chemie Rudolf Zahradník. Informaci na svém webu...

Plošné testování i u personálu sociálních služeb, navrhuje ministerstvo

Ministerstvo zdravotnictví plánuje zavést plošné testování na nemoc covid-19 také u pracovníků v sociálních službách,...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Veterináři varují před dvěma druhy sýrů, které prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

Splachujete prstem a spíte s mazlíčky? Zbavte se hygienických zlozvyků

Říká se, že čistota je půl zdraví. Některé vaše každodenní rituály vám ovšem můžou spíše uškodit. Pokud máte třeba...