Opozice doporučí vydání Parkanové, koaliční poslanci zatím váhají

  20:17aktualizováno  20:17
Jasno o vydání místopředsedkyně Sněmovny a bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové mají zatím jen čtyři členové mandátového a imunitního výboru. Vyplynulo to z ankety iDNES.cz mezi politiky. Koaliční poslanci budou chtít od policie kromě žádosti o vydání i spis.

O vydání někdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) budou poslanci jednat v červenci.

Pro vydání exministryně obrany jsou členové mandátového a imunitního výboru za sociální demokracii. "Nedokážu si představit, že by někdo mohl hlasovat jinak. Určitě budu pro vydání," říká Stanislav Křeček.

Jeho stranického kolegu Jeronýma Tejce by od stejného rozhodnutí odradil jen nějaký výrazný zlom v případu či zásadní sdělení Parkanové. "Zatím jsme nezaznamenali žádnou informaci o tom, že by ta věc byla účelově zmanipulovaná. Jedna věc je manipulování a druhá odlišný právní názor. Ten ale ať soudí nikoliv Sněmovna, ale soud, případně státní zástupce," řekl Tejc.

"Budu hlasovat pro vydání. Žádost policie se mi zdá kvalitní, logicky napsaná a je kovaná. A nezdá se mi, že by to bylo politicky ovlivněné," řekl iDNES.cz poslanec za ČSSD Jan Chvojka. Ten se přitom u vydávání Davida Ratha zdržel hlasování. Tehdy to odůvodňoval tím, že jako právník má vůči kauze pochybnosti (více o zbavení Ratha imunity čtěte zde).

Rozložení sil v imunitním výboru

Pro doporučení vydat Parkanovou

 • Jiří Dolejš, KSČM
 • Jan Chvojka, ČSSD
 • Stanislav Křeček, ČSSD
 • Jeroným Tejc, ČSSD

Zatím se nerozhodli

 • Marek Benda, ODS
 • Josef Cogan, TOP 09
 • František Dědič, ODS
 • Jana Kaslová, TOP 09
 • Marie Rusová, KSČM
 • Jiří Skalický, TOP 09
 • Jan Vidím, ODS
 • Ivana Weberová, ODS

Jana Drastichová, Radek John a Bohuslav Sobotka na dotaz iDNES.cz nereagovali.

Političky TOP 09 svými hlasy nepodpoří nejspíš ani komunisté. "Předběžně se domnívám, že budu hlasovat pro vydání, protože v takto závažných podezřeních může vyřešit a očistit poslance jedině průběh řádného vyšetřování," řekl iDNES.cz poslanec KSČM Jiří Dolejš. Komunistická poslankyně Marie Rusová nechala otázku, jak bude v imunitním výboru hlasovat, bez komentáře s tím, že na odpověď ještě není správná doba.

Od policie máme málo materiálů, tvrdí koalice

Poslanci koaličních stran zatím nejsou rozhodnutí, zda doporučí Sněmovně Parkanovou vydat k trestnímu stíhání. Podle Jany Kaslové (TOP 09) budou členové výboru potřebovat právní posudek. "Tento případ je totiž čistě právního charakteru a jako právník potřebuji nějaké další stanovisko, abych se mohla s čistým svědomím rozhodnout," uvedla poslankyně.

"O věci nemohu rozhodnout, protože žádost o vydání je jen částečná. A v pátek začala Sněmovnou obíhat odpověď tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky z roku 2006, která se týká zakázky na obrněné transportéry. Pan Sobotka odpovídá v rozporu se stanoviskem policie," domnívá se poslanec Josef Cogan (TOP 09) - více o Sobotkově dopise čtěte zde.

Rozhodnutí zatím nejsou ani Jiří Skalický (TOP 09) a Ivana Weberová (ODS). "Sice jsem četla žádost o vydání, nicméně žádné další podklady jsem neviděla a chci také počkat, co k té věci řekne samotná paní poslankyně Parkanová," uvedla Weberová. Podle jejího názoru doporučení výboru Sněmovně ve středu ještě nepadne.

Jana Vidíma z ODS čeká studování žádosti až v pondělí, teprve poté se rozhodne, zda političků doporučí vydat policistů ke stíhání, či nikoliv. "Viděl jsem to jen zběžně, a říkat vám proto tak závažný závěr si netroufám," reagoval Vidím.

"Zatím jasno nemám a dokud neuvidím další materiály, tak jej mít ani nebudu," míní poslanec za ODS Marek Benda a jeho kolega František Dědič mluví obdobně. "Celá věc je zatím příliš syrová a ze šesti stránek žádosti se nemohu rozhodnout, protože nevím, z jakého posudku policie vychází, jak došla k vyčíslení tak velké škody, zda má k dispozici posouzení armádních expertů. Není ani jasné, zda podle zákona opravdu musí být posudek ceny i pro vojenské záležitosti," vyjmenovává pochyby Dědič. Policie Parkanovou viní, že i kvůli ní vznikla státu škoda ve výši 658 milionů korun - více o kauze čtěte zde.

Hlasovat o imunitě budou poslanci v červenci

Mandátový a imunitní výbor se sejde ve středu. Podle jeho členů na hlasování o (ne)doporučení vydat Parkanovou určitě příští týden nedojde.

"Zahájíme řízení o imunitě paní poslankyně a pak předpokládám, že si vyžádáme od policie další materiály. Ať už celý spis nebo jen některé zásadní věci, které mají dokladovat, že došlo k trestnému činu," nastínil průběh jednání poslanec ODS František Dědič. "Navíc zatím nevíme, zda paní Parkanová už bude chodit do parlamentu a budeme mít šanci, aby nám i ona sama k tomu něco řekla," míní Dolejš. Podle Bendy zatím exministryně přizvána na jednání výboru nebyla.

Na doporučující či zamítavé stanovisko proto nejspíš dojde až na začátku prázdnin. Poslanci se na schůzi sejdou 10. července. Pokud by chtěli projednávat imunitu Parkanové, musí mít před jednáním k dispozici stanovisko mandátového výboru.

Policejní žádost o vydání místopředsedkyně dolní komory parlamentu Vlasty Parkanové dorazila do Sněmovny ve středu. Politička je podezřelá z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku.


 • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

 • Další z rubriky

Jak bude bránit evropské hodnoty? Hostem Rozstřelu bude Věra Jourová

Věra Jourová se letos v listopadu stane eurokomisařkou, která má na starost dodržování hodnot Evropské unie a...

Ze svobody do totality. Dóm v Brně připomíná projekcemi minulý režim

Život v totalitním Československu od roku 1948 až do sametové revoluce přibližuje nový multimediální projekt Totalita....

Premium

Jen je nechte, ať si hoří. Pro lesy to je přirozené, říká kybernetik

Požárů na Sibiři a v Amazonii se příroda bát nemusí, člověk ano. Tvrdí to kybernetik Pavel Vlk, který popisuje...

Polské PiS pomohla podle ČSSD sociální politika, STAN mluví o autoritářství

Vítězství národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) v polských parlamentních volbách bylo podle...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz