Poslanci nebudou trestat Piráta Peksu kvůli stížnosti premiéra Babiše

  10:36aktualizováno  14:45
Spor dvou poslanců, premiéra v demisi Andreje Babiše a Piráta Mikuláše Peksy, musel řešit mandátový a imunitní výbor. Babiš si na něj stěžoval, protože o něm Peksa při jednání delegace zahraničního výboru ve Švédsku řekl, že zneužívá dotace a je trestně stíhaný. Mandátový a imunitní výbor ale kvůli stížnosti Babiše odmítl zahájit disciplinární řízení.

Výbor podle předsedy Stanislava Grospiče z KSČM v usnesení vyzval všechny poslance, aby se v zahraničí zdrželi nevhodných výroků. „My jsme nezahájili řízení. Ta věc je velice obtížná, protože se udála v zahraničí, ani na půdě parlamentu České republiky. Neudála se ani v situaci, kdy byla přítomna nadpoloviční většina daného výboru,“ řekl iDNES.cz Grospič.

„Přijali jsme usnesení, kterým apelujeme na to, kteří zastupují v rámci parlamentní diplomacie Českou republiku v zahraničí, zachovávali určité principy morální slušnosti a nedopouštěli se věcí, které by diskriminovaly Českou republiku v očích třetích partnerů. To znamená, aby primárně si uvědomili, že jsou povinni hájit Českou republiku a nikoli Českou republiku dehonestovat,“ uvedl Grospič. Při hlasování o tomto usnesení se podle šéfa poslanců Pirátů a člena výboru Jakuba Michálka dva zástupci strany zdrželi.

Babišovi o Peksových slovech řekl další člen delegace, poslanec ANO Robert Králíček. „Dle mých informací měl během tohoto jednání člen delegace Mikuláš Peksa vystoupit a v ústním projevu napadnout mou osobu tak, že měl o mně hovořit jako o premiérovi, který zneužívá a rozkrádá dotace, že jsem trestně stíhaný,“ napsal Babiš do zdůvodnění své žádosti.

„Evropské peníze jsou 500 milionů občanů EU. Já cítím potřebu je chránit úplně stejně jako peníze českých daňových poplatníků. Nechci, aby byly zneužívány, a pokud tady vidím takový střet, cítím potřebu na něj upozorňovat,“ hájil svá slova Mikuláš Peksa.

Peksa se stížnosti vysmál „kuchařkou“ pro poslance, jak mluvit

V úterý se Peksa podnětu od Babiše vysmál brožurou „Kuchařka jak mluvit v zahraničí o současné vládě v demisi a nepoškodit zájmy ČR“. Po rozevření desek zájemce o to, jak se o Babišově vládě smí v zahraničí mluvit, uvidí prázdné desky, v nichž není ani „ň“. Na poslední straně desek je citát Friedricha Nietzscheho: „Na světě existují věci, které jsou tak odporné, že je nutno je skrývat a zamlčovat, nejen z důvodů estetických, nýbrž z důvodů čistě humánních. Pravda například.“

Prezident Miloš Zeman přijal premiéra v demisi a předsedu hnutí ANO Andreje...

Premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš

Slovy o pravdě Piráti narážejí na to, že Babiš stále čelí trestnímu stíhání kvůli podezření na neoprávněné čerpání padesátimilionové evropské dotace na farmu Čapí hnízdo. Premiér v demisi přitom vnímá vyjádření poslance Pirátů s ohledem na zásadu presumpce neviny za urážku.

„Chápu, že pan premiér nechce, aby se o jeho střetu zájmů v zahraničí mluvilo. Ve fungující demokracii by ale takový premiér dávno odstoupil a morální zásady by mu vůbec nedovolily takto ponižovat politickou kulturu v zemi,“ uvedl k tomu Peksa. Kdyby poslanci řízení s Peksou zahájili, hrozil by mu peněžitý postih do výše jednoho poslaneckého platu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

OBRAZEM: Pietní akt v Resslově ulici připomněl úmrtí českých parašutistů

V úterý proběhl v ulici u Chrámu sv. Cyrila a Metoděje pitní akt na památku...

V úterý proběhl v ulici u Chrámu sv. Cyrila a Metoděje pietní akt na památku československých výsadkářů, kteří v...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Najdete na iDNES.cz