Máme šílené krávy, ale vybíjení nehrozí

  20:08aktualizováno  20:08
Nemoc šílených krav je v České republice. "Potvrdil se původní nález," konstatoval sklesle na mimořádné tiskové konferenci ministr zemědělství Jan Fencl. Podezřelá kráva z Dušejova na Jihlavsku tedy byla opravdu nemocná.Nicméně Ústřední nákazová komise ještě nedala pokyn k vybíjení celého chovu a čeká na další potvrzující testy z Německa.Přečtěte si odpovědi ředitele veterinární správy.Podívejte se na fotogalerii a videoreportáž TVD.

U Dušejova se spálil odpad z masokombinátu
Veterináři pod dohledem hasičů spálili přibližně tři kilometry od Dušejova na Jihlavsku sedm tun odpadu z masokombinátu Kostelecké uzeniny. Jeho součástí byly i části těla dojnice z dušejovského zemědělského družstva, u níž bylo potvrzeno první onemocnění BSE v tuzemsku.

"Na jatkách nemohou oddělit odpady z jednotlivých kusů, proto musíme celou produkci spálit," řekl zástupce hasičů František Zadina. "Vyvážení tekutých odpadů, které obsahují vnitřnosti, střeva, rohy, nohy i výkaly, potrvá asi šestatřicet hodin," upřesnil.

Pálí se na hranicích dřeva, slámy a pneumatik na území mezi jihlavským a pelhřimovským okresem. Hranice stavěli hasiči ve spolupráci se zemědělským družstvem Dušejov a Kosteleckými uzeninami od pátečního rána.

Tento tekutý obsah, uložený v kontejnerech, nelze podle Zadiny pálit ve spalovně. "Pneumatiky se na hranici přidávaly kvůli vyšší výhřevnosti, samozřejmě se svolením orgánů životního prostředí," podotkl Zadina.

Kvůli potvrzenému výskytu BSE u krávy v zemědělském družstvu Dušejov svolal hejtman kraje Vysočina František Dohnal (KDU-ČSL) na pondělí Bezpečnostní radu kraje.

Přestanete jíst hovězí maso? Hlasujte v anketě

On-line rozhovor
s ředitelem veterinární správy najdete
ZDE

Testovat na BSE musí i drobní chovatelé

V Česku se objevilo podezření na BSE

Polští celníci hovězí nepustí 

Jatka začínají testovat zvířata

Řezníci vyslechli vášnivé diskuse

I Rakousko řeklo ne českému hovězímu

20 otázek a odpovědí o nemoci šílených krav

Vzorky ještě prozkoumá německá laboratoř
Vzorky z nakažené šestileté krávy budou ještě poslány do laboratoře v německém Tübingenu. "Naše laboratoře nemají zkušenosti s pozitivními testy, zatímco laboratoř v Tübingenu je má," uvedl Fencl. "Jde o jakousi superkontrolu. Výsledky bychom měli znát uprostřed příštího týdne," dodal.

Teprve poté bude v Dušejově poražen všechen skot o rok mladší i starší než kráva nakažená BSE. "Každopádně však již opatření připravujeme. V případě BSE nehrozí nebezpečí z prodlení, neboť nejde o nákazu, která by se přenášela ze zvířete na zvíře. Nakazit je se možné jen potravou," řekl iDNES mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Státní veterinární správa tvrdí, že nemoc BSE se masivně nerozšíří. "Svědčí o tom mimo jiné i to, že do dnešního dne bylo vyšetřeno téměř 11 tisíc vzorků mozků skotu, z nichž nyní jediný případ je pozitivní," uvádí se v pátečním prohlášení Státní veterinární správy.

Ústřední nákazová komise varuje před bezhlavým vybíjením všech zvířat starších než 30 měsíců. "Tato zvířata se budou porážet tak, jak budou vyřazována z chovu, ale ve všech případech bude zajištěno jejich laboratorní vyšetření na BSE," stojí v prohlášení.

Jak se sem nemoc dostala?
Veterinární správa zkoumá, jak se BSE mohla do chovu v Dušejově dostat. "Předběžné šetření ukazuje na to, že v letech 1995 a 96, kdy infikovaná kráva byla ve věku do jednoho roku, byly do mísírny krmiv dováženy masokostní moučky z Německa, které byly pochopitelně certifikovány veterinárním dozorem země původu jako bezpečné, což je smutné," uvedla Státní veterinární správa.

Sousedé a Maďarsko zakázali dovoz hovězího
Jako první reagovalo na potvrzení nákazy v Česku Slovensko. Zakázalo od půlnoci ze soboty na neděli 10. června dovoz a převoz veškerého hovězího dobytka, produktů z něho a embryí, všech druhů masokostních mouček a krmiv s jejím obsahem, dále krmiv pro společenská zvířata s obsahem živošišných bílkovin, s výjimkou mléka, mléčných výrobků a rybí moučky. Současně se zpřísňuje kontrola těchto komodit na hraničních veterinárních stanicích.

Každý kus hovězího dobytka dovezený z ČR od roku 1993 bude zařazen do rizikové skupiny a podstoupí veterinární kontrolu, po porážce bude testován na BSE. Stejně reagovalo vzápětí Maďarsko a Polsko.

Slovenský tisk
Mýtus o čistotě českých chovů dobytka se po pátečním potvrzení výskytu Nemoci šílených krav zhroutil jako domeček z karet. Teď už si nikdo nedovolí tvrdit, dokdy se udrží podobná pověst o stádech na Slovensku, napsal slovenský list Pravda. Deník si všímá, že český ministr zemědělství Jan Fencl ještě nedávno v Bruselu protestoval proti zařazení ČR do třetí rizikové skupiny zemí s možným výskytem BSE. Vzápětí přišel pro sousedy úder z nejméně očekávané strany, píše Pravda s připomínkou, že první zvíře s nálezem BSE nebylo z dovozu, ale narodilo se v Česku. Podle listu nejspíš pochybili výrobci krmiv nebo sami chovatelé.

Brusel: nic se nemění
Evropská unie zatím z výskytu BSE nedělá tragédii. "Pro nás se nic nemění. Není to potěšující, ale Stálý vědecký výbor už zařazením České republiky do třetí kategorie rizikovosti předpokládal potenciální riziko," řekl ČTK mluvčí Evropské komise. Stálý vědecký výbor Evropské unie v dubnu ČR klasifikoval jako zemi, kde je BSE velmi pravděpodobně přítomna.

Hovězího se nebojte, říká šéf veterinární správy
Příznaky nemoci odhalily ve středu u kusu hovězího rychlotesty v Kosteleckých uzeninách na Jihlavsku.

Šéf veterinární správy Josef Holejšovský v pátečním on-line rozhovoru ujistil, že se hovězího bát nemusíme. "Hovězí můžete jíst proto, že všechna zvířata, která mohou onemocnět, t.j. starší 30 měsíců, budou vyšetřována a pokud budou pozitivní, budou vyřazena," řekl. Dodal, že pokud by se přítomnost BSE v hovězím mase prokázala, znamenalo by to konec celého chovu v Dušejově na Jihlavsku, odkud kus pocházel.
 
"Ostatní zvířata musí být pod trvalým dozorem a všechna zvířata, která by v budoucnu uhynula nebo byla poražena musí být vyšetřena. Mimo tato opatření v konkrétním chovu by musela být vyšetřována všechna zvířata starší 30 měsíců poražená na jatkách a určená pro spotřebu," vysvětlil Josef Holejšovský v on-line rozhovoru. Vyšetření by přišla až na 280 milionů korun.

Testy provádějí nepřetržitě jen Kostelecké uzeniny
Kostelecké uzeniny posílaly vzorky testů na přítomnost BSE v pondělí. "Výsledek nám byl Státním veterinárním ústavem oznámen o den později," uvedla mluvčí Kosteleckých uzenin Vladka Pivoňková.

Případů BSE může být ovšem v České republice i více. O nich se ovšem lidé vůbec nemusejí dovědět. Testy na přítomnost BSE totiž provádějí nepřetržitě jen v Kosteleckých uzeninách.

"Kostelecké uzeniny dělají testy samozřejmě především z obchodních důvodů a je vidět, že se to vyplatilo. Ovšem pravděpodobnost, že by existovaly ještě další případy, je velmi malá," řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.


Co to je BSE?
Pod touto zkratkou se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. BSE způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla popsána v roce 1986 v Anglii.

Co způsobuje BSE?
Podle většiny vědců způsobují tuto nemoc infekční bílkoviny - priony. Priony jsou běžně přítomny v organismu, ale tzv. špatný prion zvenčí zapříčiní, že v nich dojde ke změnám, a způsobí vznik nemoci. Objevují se však i názory, že špatné priony vznikají následkem genetické vady.

Jak se BSE šíří?
Vzhledem k tomu, že největší koncentrace špatných prionů je v centrálním nervovém systému (mozek, páteř atd.), jsou kontaminovány produkty, do nichž jsou takové části zvířat přidány. Nejhůře je na tom masová moučka - právě tou byla následně krmena další zvířata - proto jsou BSE nakaženy i ovce, ale v poslední době se objevila i tvrzení, podle nichž se mohou infikovat třeba i králíci nebo ryby. Je však nutné je vědecky prokázat, což se zatím nestalo.

Je BSE přenosná na člověka?
Podezření, že by tomu tak mohlo být, poprvé vyslovili britští vědci v roce 1996. V současnosti se považuje možnost přenosu BSE na člověka za téměř jistě prokázanou, ale definitivní důkaz ještě chybí.
Pravděpodobná lidská forma BSE je novou variantou Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta je neurologickým onemocněním, které má jinak buď genetické příčiny, nebo se přenáší při transplantacích orgánů.

Farma v Dušejově na Jihlavsku, kde byl objeven první případ nemoci šílených krav v České republice, 8. června 2001

Odpad z masokombinátu se pálí na hranicích dřeva, slámy a pneumatik na území mezi jihlavským a pelhřimovským okresem. Hranice stavěli hasiči ve spolupráci se zemědělským družstvem Dušejov a Kosteleckými uzeninami od pátečního rána, 8. června 2001

Odpad z masokombinátu se pálí na hranicích dřeva, slámy a pneumatik na území mezi jihlavským a pelhřimovským okresem. Hranice stavěli hasiči ve spolupráci se zemědělským družstvem Dušejov a Kosteleckými uzeninami od pátečního rána, 8. června 2001

Odpad z masokombinátu se pálí na hranicích dřeva, slámy a pneumatik na území mezi jihlavským a pelhřimovským okresem. Hranice stavěli hasiči ve spolupráci se zemědělským družstvem Dušejov a Kosteleckými uzeninami od pátečního rána, 8. června 2001

Veterináři pod dohledem hasičů pálí přibližně tři kilometry od Dušejova na Jihlavsku sedm tun odpadu z masokombinátu Kostelecké uzeniny. Jeho součástí jsou i části těla dojnice z místního družstva, u níž bylo potvrzeno první onemocnění BSE v zemi, 8. června 2001

Nemoc šílených krav je v České republice. Podezřelá kráva z Dušejova na Jihlavsku tedy byla opravdu nemocná. I přesto ale Ústřední nákazová komise ještě nedala pokyn k vybíjení celého chovu. Čeká na další potvrzující testy z Německa, 8. června 2001

Pracovníci u kontejneru se zbytky mrtvých zvířat. Od pátečního rána připravovali lidé ze zemědělského družstva Dušejov a Kosteleckých uzenin hranice, na kterých byla zvířaza spálena, 8. června 2001

Traktoristé posluchají v Dušejově na Jihlavsku jaká opatření budou přijata poté, co byl ve zdejším stádu objeven kus s BSE, 6. června 2001

V Dušejově se připravují i na možnost, že bude muset být zlikvidováno celé stádo skotu. Jednalo by se o dobytek o rok mladší i starší než kráva nakažená BSE, 8. června 2001

Muž připravuje hranici ze dřeva, slámy a pneumatik. Ta vzplála mezi jihlavským a pelhřimovským okresem. Po celé odpoledne na ní hořely kusy mrtvých těl, 8. června 2001

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Česko si připomíná Palachovo upálení, Prahou prošel čtyřtisícový průvod

Pražané si na Václavském náměstí připomněli 50 let od upálení Jana Palacha....

Po celém Česku i v zahraničí si lidé připomněli památku studenta Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 upálil na...

Potřebuje nový obličej. V Česku nejsou zkušenosti, pojišťovna nepomůže

Pomoc se pokouší najít v zahraničí (14. ledna 2018).

Mirka Dobešová v dětství porazila rakovinu. Z boje o život si mimo jiné odnesla titanovou mřížku, která jí podpírá oko....

Kubera si u Zemana dal 16 cigaret. Vondráček si připadal jako moravské uzené

Prezident Miloš Zeman přivítal na Pražském hradě u příležitosti novoročního...

Na oběd s prezidentem Milošem Zemanem a šéfem Senátu Jaroslavem Kuberou z ODS předseda Sněmovny Radek Vondráček z ANO...

Najdete na iDNES.cz