Máme bombu. Leťte do Německa

  0:01aktualizováno  0:01
Komunistická justice poslala Radomíra Šebestu na deset let do vězení za vzdušné pirátství. MF DNES získala tehdejší rozsudek nad mužem, který dostal milost od Václava Klause. Naplánovanému činu předcházely horečné přípravy.

Muži nejprve ukradli auto. S tím odjela skupinka do Prahy, odkud jejich letadlo odlétalo.

Ukradli také výbušniny. Ty pak posloužily jako výstraha, aby piloti stroje mířícího původně do Brna pochopili, že to únosci myslí vážně. Pak už "stačilo" propašovat kufřík s bombou na palubu a po hodině a půl vystoupit ve Frankfurtu nad Mohanem.

"Dne 10. května 1978 došlo k únosu letadla ČSA letícího v 18.04 hodin na pravidelné lince z Prahy do Brna, v němž sedělo 35 cestujících a šestičlenná posádka," uvádí se v rozsudku nad trojicí únosců, který vynesl v roce 1983 Krajský soud v Plzni.

"V 19.33 hodin přistálo letadlo proti vůli členů posádky i cestujících ve Frankfurtu." Nicméně ani v Německu se únosci trestu za svůj čin nevyhnuli. Byli odsouzeni ke třem letům vězení.

Ukradený dynamit
Na únosu se úplně na začátku domluvili dva kamarádi - tehdy šestadvacetiletý Radomír Šebesta a o rok starší Josef Katrinčák, oba z Karlových Varů. Pro emigraci se rozhodla i Katrinčákova žena Anna a do letadla vzali manželé i své dvě děti.

Co je přesně k úvahám o emigraci přivedlo, není jasné. Všichni žijí v zahraničí a MF DNES se je nepodařilo kontaktovat. Rozhodující slovo však měl při únosu Katrinčák, alespoň to tvrdí Ladislav Jakl, ředitel Klausova sekretariátu. I díky této okolnosti ostatně Šebesta milost dostal.

"Podle dokumentů, z nichž jsme vycházeli, Radomír Šebesta netušil, že jeho známí mají u sebe výbušninu. Když to zjistil, sám ji odpojil," řekl Jakl. Rozsudek z roku 1983 uvádí něco jiného.

Šebesta podle něj společně s Katrinčákem vyloupil začátkem května 1978 sklad výbušnin ve Stanovicích na Karlovarsku a odnesli přes tři a půl kilogramu trhavin. Je však možné, že se v rozsudku tehdejší komunistické úřady snažily únosce co nejvíc "pošpinit".

V rozsudku se však také uvádí, že tím, kdo kufřík s výbušninami v letadle měl, byl Katrinčák. "Průvodčímu letadla oznámil, že má u sebe až 15 kilogramů plastické trhaviny a ať letadlo změní kurz na NSR," píše se v něm. U soudu proto Katrinčák dostal nejpřísnější trest - dvanáct let. Jeho ženu Annu poslali soudci v nepřítomnosti do vězení na devět let.

Nejdřív ne a pak ano?
Zda požádali o milost i Katrinčákovi, Jakl neví. U Šebesty podle něj hrálo velkou roli, že jeho desetiletý trest byl snížen později na šest let. "Od únosu uběhlo přes dvacet let. Do Česka se však vrátit nemohl. Na hranicích by byl zadržen a poslán do vězení. Milost mu umožní stýkat se se starými rodiči," dodal Jakl.

Na případu je zajímavá ještě jiná věc. Šebesta podle informací MF DNES požádal o milost už předchozího prezidenta Václava Havla. "Ten ji zamítl," uvedl nejmenovaný zdroj z ministerstva spravedlnosti.

Havlův tajemník Jakub Hladík řekl, že se exprezident nebude k milostem vyjadřovat. "Nevím, zda pan Šebesta už dřív o milost žádal. Pokud to nebylo někdy v posledních dvou letech, tak to nezjistíme," řekl k tomu Jakl.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Najdete na iDNES.cz