Vicepremiér a ministr Barták dává jako klíčový důkaz o své bezúhonnosti fakt, že je držitelem bezpečnostní prověrky.

Vicepremiér a ministr Barták dává jako klíčový důkaz o své bezúhonnosti fakt, že je držitelem bezpečnostní prověrky. | foto: René Fluger, ČTK

Mám prověrku, hájí své sporné vazby ministr obrany Barták

  • 68
Ministr obrany a místopředseda vlády Martin Barták obchodoval či spolupracoval s lidmi, kteří figurují ve velkých kauzách, jsou odsouzeni za trestné činy či podezřelí ze styků s mafií. Patří k nim třeba Roman Vaškůj, který je na útěku před trestem za podvod, nebo Andrej Korpljakov, podle BIS hlava ruské mafie. Barták na tom nevidí nic zvláštního.

Buď má ministr obrany a vicepremiér Martin Barták nehoráznou smůlu na lidi, nebo – což je horší varianta – věděl, že spolupracuje a obchoduje s kontroverzními "šíbry", kteří figurují i ve velkých kauzách.

VICEPREMIÉR BARTÁK A LIDÉ KOLEM NĚJ

Martin Barták, vicepremiér – vicepremiér a ministr obrany – původním povoláním neurochirurg – po roce 2000 byl poradcem místopředsedy ODS Petra Nečase a šéfa výboru pro obranu Jana Vidíma – od roku 2006 náměstkem ministra obrany, od 2009 ministrem – přítel Daniela Landy, sympatizant jeho řádu Ordo Lumen Templi.

Jan Mareš
– zástupce šéfa Bartákova kabinetu – musel opustit post šéfa NBÚ kvůli kontaktům na Berkovu mafii.

Roman Vaškůj
– dnes na útěku před trestem 7,5 roku za půlmiliardový podvod – 2005 a 2006 s Bartákem ve firmě Hanácké minerální vody.

Milan Šmerda
– dříve odsouzen k 16,5 roku – s Bartákem byli v letech 2001 až 2002 spoluvlastníky SG Praha.

Andrej Korpljakov
– dle BIS hlava ruské mafie – Barták Korpljakovovi prodal v roce 2002 podíl ve firmě MČS.

V minulosti se jich kolem něj pohybovalo nebývalé množství – od údajného bosse ruské mafie Andreje Korpljakova přes několikanásobného recidivistu až po člověka, který byl v kontaktu s takzvaným Berkovým gangem.

U jednoho z nejmocnějších mužů v zemi jsou takové kontakty velmi problematické, byť to automaticky neznamená, že on sám má s podezřelými aktivitami cokoliv společného.

MF DNES poprvé z otevřených zdrojů zmapovala všechny Bartákovy podivné vazby. Problémem je, že vicepremiér své kontakty vysvětluje jen velice neochotně. Redakce o jeho vyjádření marně žádala téměř dva týdny. Promluvil, až když ho reportér náhodou osobně potkal.

Barták: Mám prověrku

Jací lidé se tedy kolem dnešního ministra obrany pohybovali? O Andreji Korpljakovovi už v roce 2000 časopis Týden napsal, že je vysoce postaveným členem mafie. Za hlavu ruské mafie označila Korpljakova i Bezpečnostní informační služba a jeho jméno v souvislosti se špičkami ruskojazyčného zločinu zmínil i Mirek Topolánek, tedy předseda strany, která Martina Bartáka nominovala do současné vlády.

Barták tomu samému Korpljakovovi v roce 2002 prodal svůj podíl ve firmě MČS (nyní ExotTop). Jakoukoli spojitost s ruským zločinem však Barták odmítá. Říká, že při obchodní transakci ho zastupoval právník a on kupní smlouvu osobně nepodepisoval. A nevěděl prý, v jakých rukou jeho podíl skončil.

Vicepremiér Barták dává jako klíčový důkaz své bezúhonnosti fakt, že je držitelem bezpečnostní prověrky na stupeň tajné v Česku i v NATO. "Pro tento účel jsem musel zpřístupnit detaily o svém majetku, soukromí i kariéře," říká.

Zmiňovanou prověrku však získal od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) v době, kdy jej vedl další kontroverzní muž, Jan Mareš. Tedy tentýž člověk, z něhož Barták později udělal zástupce šéfa svého kabinetu na ministerstvu obrany. Předtím dělal Bartákovi poradce.

Z NBÚ Mareš musel odejít poté, co se provalily jeho kontakty na takzvaný Berkův gang – skupinu obžalovanou z manipulování konkurzů v severních Čechách.  

Jak mi ministr nevyhrožoval

Zápisník reportéra

Získat od vicepremiéra Martina Bartáka vyjádření k jeho kontaktům s podivnými lidmi je nadlidský úkol. Odpovědím se řadu dní důsledně vyhýbal. Nakonec mi pomohla až neuvěřitelná náhoda.
Je pondělí večer, zrovna sedím s Ivanem Langerem u kávy a ptám se ho na předvolební kampaň ODS. Najednou mu zazvoní mobil. "Potřebuju něco projednat s Martinem Bartákem, za pět minut sem přijde," říká Langer, když zavěsí.
Zjevně netuší, že o Bartákovi píšu. Vicepremiér za chvíli skutečně přichází a mou přítomností je nepříjemně zaskočený. V následující půlhodině z něj však dostanu alespoň nějaké odpovědi na otázky, které mě nejvíce zajímaly.
To nejzajímavější však přichází až na závěr. "Pane redaktore, napište to odpovědně, protože my se k tomu postavíme také odpovědně," loučí se Barták a dodává: "Vy máte své informace a my máme zase své informace. A to není vyhrožování," řekne se zcela vážnou tváří.
Od člověka, který má pod palcem vojenské zpravodajce, zní ta poznámka zvláštně. Atmosféru odlehčí až Langer. "Martine, jako tvůj možný budoucí advokát ti radím, raději už nic neříkej," říká s úsměvem. Mně se to moc vtipné nezdálo.

Hlavní postavou případu je bývalý soudce Jiří Berka. Mareš, ve skupině přezdívaný "Mařena", sice obviněn nebyl, ale ukázalo se, že od lidí z Berkovy skupiny přijal starožitné hodinky za desítky tisíc korun. Marešův bývalý podřízený Vladimír Šíša je navíc obžalován z přijímání úplatků. Ty mohly podle jedné vyšetřovací verze sloužit k manipulacím s udělováním prověrek.

ČSSD Bartáka za zaměstnání Mareše na ministerstvu už několikrát kritizovala. "V době, kdy mi udělovali prověrku, jsem Mareše osobně neznal. Na ministerstvo jsem ho vzal na doporučení kolegů. Chyběli nám lidé, kteří se dobře vyznají ve státní správě. Je to hodný a slušný člověk," brání se Barták.

Další problematickou figurou, se kterou ministr působil v jedné firmě, je Roman Vaškůj. Toho letos soud poslal za půlmiliardový daňový únik na sedm a půl roku do vězení.

Figuroval také v kauze Čunek, podle obžaloby se snažil uplatit svědkyni Marcelu Urbanovou, aby změnila svou výpověď proti Čunkovi. Barták působil s Vaškůjem v letech 2005 a 2006 v orgánech firmy Hanácké minerální vody.

Vídali se také na automobilových závodech. "Na konci 90. let u mě v týmu jezdil rallye," vzpomínal v červnu Vaškůj na Bartáka, kterého přátelsky oslovuje "Martin".

"V dozorčí radě jsem byl na žádost člena mé rodiny, pan Vaškůj s tím neměl nic společného," řekl pouze Barták. Vaškůj je v současné době na útěku před vězením.

Závodníci fandí Landovi

Automobilové závody spojily Bartáka i se zpěvákem Danielem Landou. Jezdili spolu ve stáji SG Praha, byli také třetinovými majiteli stejnojmenné firmy.

Tu s nimi vlastnil podnikatel Milan Šmerda, bývalý pořadatel vánočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze. A také recidivista před lety odsouzený celkem k 16,5 roku vězení, mimo jiné za krádež a zpronevěru. "Ta firma nikdy nevyvíjela žádnou činnost, Šmerdu jsem viděl párkrát v životě," říká Barták.

Výčet podivných kontaktů kolem Bartáka uzavírá Luděk Martinovský, který stál u zrodu krajně pravicové Národní strany a působil i jako předseda Vlastenecké ligy. Už od roku 1995 je jednatelem firmy Gladius české značkové zboží, s.r.o., kterou Barták v letech 2003 až 2006 spoluvlastnil. Dalším z vlastníků firmy byl i zpěvák Daniel Landa.

"Martinovský není žádný extremista, dokonce na to má rozsudek," říká vicepremiér. A opakuje, že na tom, se kterými lidmi se stýkal nebo stýká, nevidí nic divného.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video