Malý: Na 17. listopad se nedá zapomenout

  10:24aktualizováno  10:24
Biskup Václav Malý zůstává jedním ze symbolů listopadu 89. "Byly to pro mě nezapomenutelné okamžiky, kdy se lidé alespoň na krátkou dobu dali dohromady a byli k sobě ohleduplní. Na to se nedá zapomenout," řekl během on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.

Biskup Václav Malý - Biskup Václav Malý. | foto: Petr NovotnýMF DNES

Odpovědi Václava Malého čtěte ZDE

"Bohužel část naší společnosti zapomíná, v jaké nesvobodě jsme před listopadem 1989 žili. Komunistická strana se dosud výrazně nedistancovala od všech špatností, které jejím jménem a za její vlády byly po druhé světové válce napáchány. Proto je pro mě ta strana nedůvěryhodná," uvedl biskup na iDNES.

Na otázku, proč nebyl komunistická strana zakázána, odpověděl: "K jejímu zákazu počátkem 90. let nebyla dostatečná a účinná společenská podpora. Důsledky neseme dodnes."

Během revolučních událostí v roce 1989 Václav Malý nenapodobitelným způsobem moderoval statisícové demonstrace v centru Prahy. Zakládal Občanské fórum.

Měl za sebou typický osud disidenta. Nedlouho po vysvěcení na kněze podepsal Chartu 77 a vstoupil do Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). "Kdo podepsal Chartu, tak se svým způsobem zachránil," říká v dokumentu Charta 77.

Záchranu ´duše´ si ale vykoupil půlroční vazbou a zákazem církevní praxe. Komunisté ho obvinili z podvracení republiky. Pak se Malý léta živil jako topič, byl mluvčím chartistů i Českého helsinského výboru.

Nejcennější je svoboda
Krátce po revoluci se vrátil do duchovní sféry, ale v povědomí veřejnosti zůstává jednou z ikon protikomunistického vzdoru. V době, kdy obliba komunistů opět roste a volila by je až pětina lidí, Václav Malý nepřestává zdůrazňovat význam svobody.

"Lidem stále zdůrazňuji, že svoboda je to nejcennější, i když nepodceňuji jejich sociální problémy. Ale nemohu přijmout optiku 'nojo, ale my jsme na pokraji životního minima, co je nám platná svoboda'. Vždy má člověk vidět život v souvislostech," řekl před časem MF DNES.

Pětapadesátiletý Václav Malý je titulárním biskupem marcelliánským a pomocným biskupem pražským. Stojí v čele rady Iustitia et pax (Spravedlnost a mír) při České biskupské konferenci. Rada se zabývá dodržováním lidských práv v ČR i ve světě a vystupuje proti jejich porušování.

Za obranu lidských práv dostal Václav Malý v polovině října Osvětimskou cenu Jana Pavla II. Převzal ji přímo z rukou papeže Benedikta XVI.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Krejčířova vila v plamenech, sražený chlapec a skandál Netanjahuové

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Rozsáhlý požár tento týden zasáhl vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích. Je možné, že ji někdo...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Plavkyně Pechová překonala La Manche jako první handicapovaná žena

Handicapovaná plavkyně Markéta Pechová přeplavala kanál La Manche. (25. srpna...

Markéta Pechová z Liberce si splnila svůj sen, ve svých čtyřiceti letech přeplavala kanál La Manche, přesně tak, jak si...

Najdete na iDNES.cz