Obří centrum s kamerami. Zakázka zastarala, Praha musí vypsat nový tendr

  16:47aktualizováno  16:47
Před více než třemi lety začalo hlavní město stavět za více než miliardu Multifunkční operační středisko v lokalitě Malovanka. Tento projekt měl být dokončený stejně s tunelem Blanka, ale udála se řada změn a projekt byl pozastaven. A jelikož kvůli průtahům zakázka zastarala, město teď místo brzkého otevření znovu vypisuje tendr na technologické vybavení.

Interiér plánovaného centra pro policisty a hasiče na Malovance v Praze | foto: Vizualizace: Satra

Byla to obří zakázka za více než miliardu korun. A také to byla jedna z klíčových staveb hlavního města. V centru by totiž měli sedět operátoři policie, záchranky, hasičů a například, pokud by došlo k teroristickému útoku, také celý krizový štáb Prahy.

Fotogalerie

Moderní technologie umístěné na Malovance se měly starat o provoz semaforů, městské dopravy nebo by měly hlídat pražské tunely. Byly by v celém Česku výjimečné.

Ke spuštění centra mělo dojít souběžně se zahájením provozu tunelu Blanka. Kvůli průtahům se však na jeho dokončení stále čeká. A město musí znovu vypsat lukrativní tendr na technologické vybavení.

V provozu za tři roky

Projekt se staví na etapy. V té první měla vzniknout samotná stavba. Ve druhé fázi pak měla Praha vybrat technologické vybavení. Stavět se začalo v září 2015. Jenže už další rok v květnu rada města rozhodla o úpravě využití objektu.

Přehodnotila své cíle. Například krizové centrum se rozhodlo město ponechat na Mariánském náměstí (sídlo radnice). Úpravy byly tak zásadní, že stavbu nemohl dokončit stávající dodavatel a práce se zastavily. 

„Byly provedeny pouze ty práce, které stávající smlouva umožňovala. Je tedy nutné schválit dodatek, který ukončí smluvní vztah se stávajícím dodavatelem, a následně vypsat zakázku na dokončení díla,“ uvedl mluvčí města Vít Hofman. Malovanka proto zatím zůstává ve stadiu staveniště.

Praha zrušila i druhou fázi – výběr dodavatele technologií. Tím mělo být původně sdružení firem kolem ČKD MTS. Jenže podle vedení města se technologie od roku 2012, kdy byla zakázka vysoutěžena, zásadně posunuly. Takže kvůli zastaralým technologiím bude Praha muset zakázku za 370 milionů vypsat znovu. Teď platí jako termín otevření centra rok 2022.

Kdo bude dodavatelem?

Lukrativní zakázka na technologie ještě není vypsaná. Už teď se však v kuloárech za jednoho z horkých favoritů považuje společnost VDT Technology. Ta spolupracuje mimo jiné s americkou společností BriefCam, jež poskytuje technologie takzvané videosynopse.

Ty dokážou zrychlit práci s kamerovými záznamy. Mimo jiné umějí filtrovat lidi a objekty (například tašky). Právě řešení od BriefCam by mohlo splňovat požadavek města na „nadčasovost“ technologií.

V obchodním rejstříku nelze dohledat, kdo je akcionářem VDT. V zápisech z jednání totiž firma nezveřejnila stránku se seznamem přítomných osob. V bezpečnostní komunitě se však spekuluje, že za společností stojí vlivný advokát Robert Pergl a bývalý náměstek primátora Pavla Béma Rudolf Blažek.

„Nemůžu vám k tomu nic říct, protože jsem advokát,“ řekl Pergl MF DNES. Exnáměstek Blažek odmítl komunikovat úplně.

„Držitelé akcií jsou uvedeni v příslušném registru i neveřejné části obchodního rejstříku, vámi zmiňovaná osoba však takovým vlastníkem není,“ odpověděla společnost VDT na dotaz, zda je Blažek jejím spolumajitelem. Otázku, zda se hodlá do zakázky na dohledové centrum přihlásit, společnost nechala bez odpovědi.

Blažek s Perglem působí například ve společnosti Czech Gulf Bussines Council. Pergl je předsedou jejího představenstva, Blažek místopředsedou.

Blažkův institut

Blažek byl pravou rukou primátora Pavla Béma. Pražským zastupitelem byl 24 let. Coby Bémův náměstek měl na starosti například projekt Opencard. V poslední době se začal opět viditelně angažovat i v oblasti bezpečnosti.

V Praze vznikne dopravní operační centrum Malovanka, bude řídit Blanku

Od února je předsedou správní rady Mezinárodního bezpečnostního institutu a patří rovněž mezi jeho spoluzakladatele.

MBI má jako jeden ze svých cílů „shromažďování, vyhodnocování a publikování dostupných informací se zaměřením na ochranu kritické infrastruktury a měkkých cílů,“ kromě toho ale poskytuje například poradenství.

Za dobu svého fungování už institut stačil získat zakázku od Pražské vodohospodářské společnosti za 338 tisíc korun na mapování zabezpečenosti vodohospodářských objektů na území hlavního města.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Města se připravují na tropy. Chystají kropení chodníků i tzv. treegatory

Technické služby kropí kvůli horku ulice Zlína.

Česko čeká tropický týden. Na některých místech se podle meteorologů teploty vyšplhají až na 37 stupňů. Na vedra se...

Čtvrtstoletí české ekologie: Stovky miliard šly hlavně na vodu a ovzduší

Ilustrační snímek

Do péče o životní prostředí se za čtvrt století investovalo 655 miliard korun. Většinu z toho zaplatily podniky, které...

Šmarda dvě hodiny jednal s prezidentem. Mlčí o tom, zda bude ministrem

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel...

Prezident Miloš Zeman se při návštěvě na Vysočině setkal s kandidátem na ministra kultury, místopředsedou ČSSD Michalem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz