Poslanec ANO Mašek chce zakázat demonstrace na Malostranském náměstí

  11:54aktualizováno  13:16
Protest přímo před Poslaneckou sněmovnou před hlasováním o důvěře vládě v červenci může vést i k rozšíření okruhu míst, kde se demonstrovat nesmí. Poslanec Jiří Mašek z hnutí ANO při jednání výboru pro bezpečnost mluvil o tom, že okruh, kde se nesmí demonstrovat, by se měl rozšířit či aby se nesmělo demonstrovat na Malostranském náměstí.

(ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Poslanci se totiž ve čtvrtek zabývali tím, jak je možné, že se 11. července konalo před Sněmovnou shromáždění odpůrců Andreje Babiše, když podle zákona je demonstrace přímo před dolní komorou parlamentu zakázána.

Babiš tehdy před demonstranty na chvíli vyšel, ale když ho ho nechtěli pustit ke slovu a začaly směrem k němu létat různé předměty, včetně plastových lahví, ochranka mu doporučila, ať se vrátí dovnitř do Sněmovny. Vláda pak získala důvěru hlasy poslanců ANO, ČSSD a KSČM.

Babiš chtěl mluvit s demonstranty, létaly lahve (07/2018)

Policejní prezident bude muset vysvětlovat

Poslanci z výboru se rozhodli, že si pozvou policejního prezidenta Tomáše Tuhého, aby jim vysvětlil, jak je možné, že shromáždění před Sněmovnou proběhlo. Zajímat je bude i stanovisko ministra vnitra Jana Hamáčka a pražského magistrátu.

Fotogalerie

Na Malostranském náměstí se konala povolená demonstrace, která pak přešla do nepovoleného shromáždění před Sněmovnou.

„Co probíhalo, nebylo přiměřené. A říkám to s vědomím toho, že jsem opoziční poslankyně a mohla bych mít radost, že tu někdo provolává hesla proti vládě a KSČM. Ale ne, když se to koná před Sněmovnou,“ zlobila se poslankyně Jana Černochová z ODS.

V půl jedné ráno po hlasování o vládě nemohla odejít hlavním vchodem, u kterého měla zaparkované auto. „Doufám, že se to nebude opakovat, a že policie bude chránit všechny,“ řekla Černochová.

Kdyby zasáhli těžkooděnci, veřejnost by nechápala, řekl Chovanec

Policie se místo nepřítomného ministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD a rovněž nepřítomného policejního prezidenta zastal exministr vnitra Milan Chovanec. „Kdyby zásah byl prostřednictvím těžkooděnců, veřejnost by to těžko chápala,“ řekl Chovanec.

Poslanec za hnutí ANO Jiří Mašek

Poslanec ANO Jiří Mašek

Poslanec ANO Mašek pak mluvil o tom, že by se měl rozšířit okruh, ve kterém by se žádné demonstrace kolem parlamentu konat nesměly. Nejprve zmínil okruh 500 metrů kolem Sněmovny, později to před novináři upravil tak, že by se nesmělo demonstrovat na Malostranském náměstí.

„Zasáhlo by to i některé památníky, kdy by občané měli mít možnost shromažďovat se, takže to je trochu problém. Je otázka, jestli nerozšířit lokality, které jsou vyjmenovány ze zákona, o Malostranské náměstí a podobně. Ale je to změna zákona, je to návrh, bude se o tom muset diskutovat,“ uvedl Mašek. Kolegové mu vysvětlili, že okruh půl kilometru kolem Sněmovny je moc velký na takovou restrikci.

Krátká vzdálenost nedává policii čas, tvrdil poslanec ANO

„Malostranské náměstí je bezprostředně blízko a ta vzdálenost, která z mého pohledu je velice krátká, je to pár metrů do Sněmovní ulice, nedává policii ani magistrátním úředníkům, pokud se ti lidé pohnou do Sněmovní, příliš času, aby se nějakým způsobem rozhodli a tu situaci adekvátně řešili,“ řekl Mašek. Z jeho pohledu šlo v červenci o kombinované selhání policie i úředníků, kteří měli demonstrantům říci, že před Sněmovnu nemohou a vyzvat je k ukončení nezákonného jednání.

„My jsme byli přítomni na tom shromážděni. Když došlo k přesunu té demonstrace, zástupce magistrátu už u toho nebyl,“ řekl poslancům zástupce magistrátu při jednání výboru pro bezpečnost Pavel Štefaňák.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz