ČSSD podpoří rozpočet, slíbila Maláčová. Dostane o 5,9 miliardy více

  13:17aktualizováno  17:03
Sociální demokracie podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové podpoří ve vládě státní rozpočet pro příští rok. V červnu se ministři za ČSSD při projednávání základních čísel rozpočtu pro jednotlivá ministerstva ve vládě zdrželi. „To se nebude opakovat," řekla Maláčová.

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD se dohodly, jak bude zajištěno dofinancování sociálních služeb. | foto: Roman Vondrouš, ČTK

S ministryní financí Aleny Schillerové za ANO vyjednala navýšení rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí o 5,9 miliardy korun. Původně Maláčová požadovala do rozpočtu své kapitoly o více než 11 miliard korun navíc.

Fotogalerie

Dohodu potvrdila i Schillerová, která se už v předchozích dnech dohodla i s dalšími členy vlády. „Potvrzuji, že rozpočet ministerstva práce a sociálních věcí bude navýšen přesně o 5 miliard a 901 milionů. Příští týden proběhne debata o IT, jsem připravena ještě v rozpočtu 2019 uvolnit z obsluhy státního dluhu 800 milionů korun,“ uvedla Schillerová.

Podle Maláčové by její resort mohl v příštím roce dostat ještě až 1,3 miliardy korun na navýšení platů, zajištění kybernetické bezpečnosti, investiční pobídky a spolufinancování evropských projektů. Na tom ale shoda není.

Ministryně práce a sociální věcí a místopředsedkyně ČSSD pak řekla, že má i o od dalších ministrů za sociální demokracii zprávy, že jsou se změnami při sestavování rozpočtu spokojeni. „Je to slušný kompromis,“ řekla Maláčová. Šéf sociální demokracie Jan Hamáček je spokojen s dosavadním jednáním o rozpočtu. Nyní ještě očekává debatu o mzdách ve veřejném sektoru.

Po dohodě, že novým ministrem kultury bude Lubomír Zaorálek, který nahradí odvolaného Antonína Staňka, což akceptoval i prezident Miloš Zeman, tak sociální demokracie a ANO dokázaly vyřešit druhý zásadní bod, který dosud ohrožoval stabilitu vládní koalice.

Zaorálek chce ještě jednat o penězích pro kulturu

Zaorálek v pátek řekl, že v případě nástupu na ministerstvo kultury bude o rozpočtu resortu na příští rok dál jednat. Důležité je podle něj řešit nedůstojné poměry pokud jde o platy v centrálních i regionálních organizacích. „Vymínil jsem si, že v případě ministerstva kultury ta jednání neuzavíráme. Jsem si skoro jist, že tam něco chybí, jde mi o to, jak je to zásadní, kolik peněz je třeba a o čem jednat,“ řekl Zaorálek.

Po odvolání dosavadního ministra Antonína Staňka jednal s Schillerovou o rozpočtu náměstek pověřený řízením ministerstva René Schreier. Domluvili se o navýšení příjmů proti původnímu návrhu o 440 milionů korun.

Rozpočet bude vláda Andreje Babiše schvalovat 16. září za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana. Do Sněmovny ho musí poslat do konce září.

Schillerovou ještě příští týden čeká jednání s šéfkou rozpočtového výboru za KSČM Miloslavou Vostrou. Komunisté, kteří menšinovou vládu tolerují, se zatím nevzdali svého požadavku, že schodek rozpočtu musí být nižší, než s tím vláda počítá. Zatímco vláda počítá se schodkem 40 miliard korun, komunisté zatím požadují, aby nebyl vyšší než 30 miliard korun.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

V Rozstřelu vystoupí poradce posledních komunistických premiérů Krejčí

Politolog Oskar Krejčí hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

V rámci seriálu výrazných a významných osobností, které byly u toho, když se v roce 1989 měnil režim, přijal pozvání do...

Nejvíce si Češi stěžují na zpožděné lety. Počet uznaných reklamací stoupl

Ilustrační snímek

Méně stížností na objednané zájezdy hlásí za letošní rok Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Podíl...

Vláda schválila rozpočet se schodkem 40 miliard, prezident ho podpoří

Prezident Miloš Zeman (vlevo) přišel na jednání vlády o státním rozpočtu....

Vláda za účasti prezidenta Miloše Zemana schválila návrh státního rozpočtu na rok 2020 se schodkem 40 miliard korun....

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VÝROBY A MANIPULACE ZÁSOB

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz