Pokud se syrští sirotci najdou, měli bychom jim pomoci, domnívá se Maláčová

  13:24aktualizováno  18:00
Podle slov ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové by Česká republika měla přijmout padesát syrských sirotků z uprchlických táborů. Zároveň však ministryně zdůraznila, že prioritou by měla být pomoc přímo na místě. V nedělním pořadu Partie televize Prima se Maláčová vyjádřila také ke státnímu rozpočtu, jehož podporu na příští rok se vládní koalice pokusí vyjednat primárně s KSČM.

„Pro nás je nepřípustné, aby desetimilionová země s tradicí humanity, kterou máme, říkala, že a priori nikomu nepomůžeme a nikoho nepřijmeme. Pomáhat se musí. I když souhlasím s tím, že nejlepší je pomoci na místě,“ prohlásila v neděli Maláčová.

Ministryně poukazuje především na to, že utečenecké tábory nejsou podle ní vhodným prostředím pro výchovu a vývoj dětí. „Myslím, že se to podaří. Nechme to příštím týdnům. Ale pokud se ty děti najdou, tak si myslím, že bychom pomoci měli,“ pokračovala Maláčová.

Pro přijetí opuštěných syrských dětí je i poslankyně Markéta Pekarová Adamová z TOP09. „Moc dobře víme, že v uprchlických táborech takové děti jsou. Hovoří se o třech a půl tisících dětí. Jsou to děti, které buď nemají rodiče, nebo jsou bez doprovodu a nikdo neví, kde jejich rodiče jsou,“ uvedla Pekarová Adamová.

Se středečním rozhodnutím poslanecké sněmovny, která zamítla návrh na přijetí sirotků, nesouhlasí ani místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. „Je to nikoliv v rukou pana premiéra, ale na úvaze pana ministra vnitra. V situaci, kdy pan premiér si získává politické body, kdy řekne nelidské ne, by se ČSSD měla více vymezit,” podotkla.

Vláda bude jednat o podpoře rozpočtu hlavně s KSČM, říká Maláčová

Maláčová se v neděli vyjádřila také ke státnímu rozpočtu, jehož podporu se podle ní vládní koalice pokusí vyjednat primárně s KSČM. Ministryně označila komunisty za přirozeného partnera vzhledem k tomu, že umožnili vznik kabinetu ANO a ČSSD.

TOP 09 by chtěla ve Sněmovně naopak prosadit, aby vláda přepracovala rozpočet na rok 2019 tak, aby byl vyrovnaný a s vyššími investicemi. ČSSD to nepodpoří. Piráti a TOP 09 v Partii navržený rozpočet odmítli. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu zopakoval, že KSČM podpořila jeho vládu jen jednorázově, chce proto o rozpočtu jednat se všemi sněmovními stranami. 

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek v Otázkách Václava Moravce uvedl, že jeho strana bude ve Sněmovně navrhovat, aby vláda sestavila nový rozpočet, který by byl vyrovnaný, a na investice by vyčlenil alespoň 150 miliard namísto 120 miliard korun, tedy tolik jako v dobách hospodářské krize před šesti lety. Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka na Kalouskova slova zareagoval slovy, že to jeho strana nepodpoří a že na investice je v rozpočtu více peněz než v minulých letech.

„Při hlasování o důvěře vlády tuto vládu podpořili poslanci a poslankyně KSČM, takže to je první přirozený partner,“ řekla Maláčová na dotaz, kde ANO a ČSSD budou hledat hlasy pro schválení rozpočtu.

Opozici vadí schodek i málo investic

Předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) v úterý řekla, že komunisté chtějí vládní návrh rozpočtu nejdříve podrobně prostudovat a na základě toho se pak rozhodnout. Předsedkyně připustila, že navrhovaný schodek 40 miliard korun není z ekonomického hlediska optimální. Míní však, že každá vláda plní své politické priority. Opozici kromě vysokého schodku vadí na rozpočtu i nízká míra investic v době hospodářského růstu.

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Investice jsou přitom podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) prioritami rozpočtu, stejně jako zvyšování životní úrovně seniorů a růst platů ve státní správě. 

Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,5 bilionu korun a příjmy 1,4 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá i v letech 2020 a 2021. Letos je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun, k této neděli je podle Babiše přebytek rozpočtu zhruba deset miliard korun.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Rath mluvil u soudu třetí den. Přišlo i na miliony od Kottových

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath přichází ke krajskému soudu v...

Třetí den pokračovala výpověď bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha ve druhé části jeho korupční kauzy u...

Voliči všech stran více podporují oddlužení bez podmínky splatit 30 procent

Insolvenční-zákon.cz

Veřejnost se přiklání k tomu, aby podmínkou osobního bankrotu a odpuštění zbytku dluhu nebylo splacení alespoň 30...

Dlouho nebyla snaha Palachův obraz měnit, říká historik i přítel z dětství

Stanislav Hamr v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (18. ledna 2019)

Jaký byl ve skutečnosti Jan Palach? Historik Petr Blažek dostal od jeho spolužáka z dětství Stanislava Hamra pozvánku...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz