Šanci ČSSD dávají dvě nové výrazné tváře, ministři Maláčová a Petříček

  12:29aktualizováno  12:29
Vládní ČSSD sice stále v preferencích živoří pod deseti procenty, ale přesto se může pochlubit tím, že se jí v poslední době povedl „zářez“. Do vysoké české politiky přivedla nové, mladé tváře, ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou a ministra zahraničí Tomáše Petříčka. A oba patří mezi nejvýraznější členy vlády.

Ministryně práce Jana Maláčová přichází na zasedání tripartity v Praze (19.11.2018) | foto: ČTK

Maláčová to dokázala za necelého půl roku, Petříček to zvládl za necelé tři měsíce. Ve vládě Andreje Babiše přitom ani jeden nebyl od začátku. Ještě jedna věc je spojuje, oběma je jen 37 let. ČSSD nyní může doufat, že oba pomohou i vzestupu celé strany.

„Dnes ve vládě jsou hlavní spory mezi ministryní financí Alenou Schillerovou a mezi ministryní práce a sociálních věcí Maláčovou,“ řekl iDNES.cz premiér Andrej Babiš. Vyměňují si podle něj názory na různé návrhy, které mají rozpočtové dopady. Vyplývá to jednak z funkcí, které obě zastávají, ale také z toho, že Maláčová je ve vládě velmi aktivní.

Pomohlo jí i načasování nástupu do funkce. Pár dnů poté byla jako ministryně loni v srpnu u toho, když prošlo zvýšení základní výměry důchodů v průměru o více než 900 korun a k tomu navíc tisícovka pro seniory nad 85 let.

„Na vládě jsem dnes spolu s kolegy z ČSSD bojovala za vyšší platy pro státní zaměstnance. Vyjednali jsme 3 miliardy! Peníze půjdou těm, kteří si je opravdu zaslouží, protože dělají důležitou práci za nízké platy.

Například pečovatelky v domovech pro seniory si více peněz zaslouží!“ mohla se pochlubit o pár dnů později na Twitteru. V říjnu jí Sněmovna kývla na proplácení prvních tří dnů nemoci a ve vládě pak i zvýšení minimální mzdy od ledna o 1150 korun na 13 350 korun. Jen při přetahování s ministryní financí Schillerovou za ANO musela ustoupit o zvyšování rodičovského příspěvku, který o 80 tisíc korun vzroste na 300 tisíc až od roku 2020. Hned na první jednání vlády letos se příští týden vrátí s požadavkem na zvýšení životního a existenčního minima.

„Musím přiznat, že paní ministryně Maláčová je jedna z nejaktivnějších ministryň práce a sociálních věcí, kterou si z posledních let pamatuji,“ pochválil ji v Týdnu šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula, zatímco kritici její sociální politiky založili na Twitteru parodický účet Jana Venezuela Maláčová. A to v narážce na politiku bývalého venezuelského lídra Huga Cháveze.

Šéf ČSSD Jan Hamáček je s Maláčovou velmi spokojen. Chce ji na březnovém sjezdu strany dostat do vedení sociální demokracie a Maláčová už sbírá krajské nominace. „Řeknu jedno jméno, které bych tam rád viděl, a to je Jana Maláčová, protože ji pokládám za novou tvář sociální demokracie. Je to velmi významná politička, která ztělesňuje hodnoty sociální demokracie tím, jak je založená, co dělá, co si myslí,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Hamáček. Připomíná, že když nastupovala do funkce, tak slyšel, že to je „nějaká úřednice z ministerstva“, kterou nikdo nezná.

Petříček, ministr, který pije krev Zemanovi i komunistům

Tomáš Petříček, druhá z komet sociální demokracie, se ve vládě začal výrazně projevovat také hned po svém nástupu. A to tak, že se proti němu záhy začali bouřit komunisté a jako terč si ho vybral i prezident Miloš Zeman.

Petříčkem vedené ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení označilo blokování plavby Kerčským průlivem ze strany Ruska za hrubé porušení mezinárodního práva. Vyzvalo také k propuštění zajatých ukrajinských lodí i námořníků. Na sociálních sítích sklidil Petříček aplaus za to, že se jasně staví na stranu Ukrajiny. 

„Česká republika anexi Krymu neschvaluje, neuznává a nepodporuje, což je oficiální stanovisko české vlády,“ uvedl také Petříček, když kritizoval, že Babišův syn byl s vědomím premiéra na Rusy anektovaném Krymu, kvůli čemuž byly na Rusko uvaleny mezinárodní sankce.

Náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Petříček (13. září 2018)

„Česká diplomacie v čele s ministrem zahraničí Petříčkem je příliš podbízivá cizím zahraničním zájmům a zájem České republiky ji příliš nezajímá,“ zaútočil na ministra zahraničí na konci listopadu výkonný výbor komunistické strany.

„Jeden den má stanovisko a druhý den má o 180 stupňů jiné. Já řekl panu premiérovi, že má názor podle toho, s kým mluví, ne vlastní,“ uvedl také později šéf KSČM Vojtěch Filip. Petříček podle něj nedodržuje slib, že bude nezávislý na europoslanci Miroslavu Pochem z ČSSD, jemuž dělal asistenta.

„Dělá hrubé chyby,“ vytkl Petříčkovi ve svém pravidelném pořadu v televizi Barrandov prezident Miloš Zeman. „Když tam nemáte profesionála, ale člověka, který dělá hrubé chyby, který nezná význam Itálie v Evropské unii, který nezná význam Maďarska ve Visegrádské čtyřce, no tak musím jenom zakroutit hlavou, usmát se a politovat ministerstvo zahraničí,“ vytkl mu údajné vyškrtnutí Maďarska ze seznamu prioritních zemí české zahraniční politiky.

„To, že jsme šestá nejbezpečnější země na světě, je i důsledkem toho, že jsme pevně ukotveni v bezpečnostních strukturách EU a NATO,“ říká Petříček a jasně pojmenoval, proč ho mají jako terč právě komunisté. „Jeden z důvodů, proč komunistická strana není součástí této koalice, je, že na některých tématech v oblasti zahraniční politiky se prostě s koalicí ANO a ČSSD neshodne,“ řekl v rozhovoru pro ČT Petříček.

Neváhal se ohradit proti nápadu svého stranického kolegy, exministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, že by Česko mělo stahovat vojáky z Afghánistánu. „Stále je řada důvodů, proč bychom měli v Afghánistánu zůstat. Je to i kvůli naší bezpečnosti, můžeme zamezit šíření obchodu s drogami, můžeme zabránit další migrační vlně z regionu. Jsou to věci, které mají přímý dopad na českou i evropskou bezpečnost,“ řekl Petříček.

Hamáček je s ním spokojen a nepadá v úvahu, že by právě ministr zahraničí mohl být mezi těmi, jichž by se mohla dotknout rekonstrukce vlády, o níž premiér Babiš uvažuje, že ji provede. A to i když by si to komunisté nebo prezident Zeman přáli.

„Možná by bylo zajímavé, kdybyste se podíval na mé vyjádření, když pan Petříček nastupoval do funkce, kdy přesně padaly argumenty, že to je nějaký asistent pana Pocheho a že nemá vlastní názor. Já jsem už tehdy říkal, že může překvapit. Jsem jak za Tomáše Petříčka, tak za Janu Maláčovou rád. Za nové a čitelné tváře ČSSD,“ uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz Hamáček.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Být světlem pro jiné. Proti režimu se upalovali mniši, studenti i komunisté

Hořící vietnamský mnich Thích Quang Duc. Snímek byl oceněn World Press Photo a...

V roce 1963 se upálil buddhistický mnich Thich Quang Duc. Chtěl tak přimět jihovietnamský režim, aby zastavil perzekuci...

Kauza Huawei je projev obchodní války, soudce smím kritizovat, řekl Zeman

Udílení státních vyznamenání - prezident Miloš Zeman během svého úvodního...

Prezident Miloš Zeman odmítl nařčení, že se pokouší ovlivňovat soudce. „Neovlivňoval jsem je, ale kritizoval jsem a...

Ukrajina má zprávy o sovětských únosech. Česko chce archiv digitalizovat

Stavby bývalého sovětského gulagu Pevek na východní Sibiři

Sověti po druhé světové válce odvlekli z Československa tisíce lidí. Dodnes čeští badatelé nemají informace o osudech...

Najdete na iDNES.cz