Důchodová komise poprvé zasedala. Řešit chce, kde najít shodu v penzích

  13:57aktualizováno  13:57
Nová důchodová komise by měla mít v brzké době představu o tom, jakým směrem by se v příštích letech mohly ubírat úpravy důchodového systému. Možnost shody mezi politickými stranami, akademiky, zaměstnavateli či odbory by měly naznačit výsledky dotazníku, který dostali všichni členové.

První zasedání komise pro spravedlivé důchody. (22. února 2019) | foto: ČTK

V dotaznících by tázaní měli odpovědět na to, jaká by podle nich měla být míra solidarity a zásluhovosti, podíl výdajů na HDP či poměr penze ke mzdě. Novinářům to po prvním jednání důchodové komise řekly její předsedkyně Danuše Nerudová a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Fotogalerie

„Zjistíme mantinely, ve kterých se pohybujeme. Budeme vědět, jakou míru konsensu v jednotlivých oblastech potřebujeme najít, aby návrh mohl být realizován, a to po dlouhou dobu. 

Nemůžeme dělat opatření, která budou v platnosti dva tři roky,“ řekla šéfka komise, rektorka Mendelovy univerzity Nerudová. Podle ní by výsledkem dotazníků měla být „mapa priorit příjmové stránky“.

Opoziční politici a experti zadání ale kritizují. Podle nich by komise měla řešit hlavně kroky k udržitelnosti důchodové soustavy.

Podobnou mapu o představách politických stran o systému penzí sestavila už komise, v níž zasedá 44 politiků z parlamentních stran, zástupců zaměstnavatelů, odborů, úřadů, akademiků i neziskových organizací, na svém prvním jednání řešila hlavně organizační věci. Scházet se bude jednou měsíčně. předchozí Potůčkova komise v minulém volebním období za Sobotkovy vlády. Nerudová uvedla, že výsledky a zjištění její tým využije.

Maláčová zavádí důchodovou komisi. Má pomoci ženám a fyzicky pracujícím

Maláčová předpokládá, že se každému tématu bude tým věnovat na dvou či třech zasedáních. K příjmům a udržitelnosti systému by se tak mohl dostat případně koncem tohoto roku. Do příštích parlamentních voleb tak budou členům zbývat necelé dva roky.

Na březnovém jednání se komise zaměří na nižší penze žen. Dostat by měla od ministerstva práce pět variant řešení. 

Zvýšení penzí navrhne Maláčová znovu o devět stovek

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhne podle Maláčové pro příští rok zvýšení starobních důchodů v průměru o 900 korun. Chystá také novelu, která by znovu zvýšila podíl pevné části penze. S návrhem na průměrné přidání o 900 korun přišel před pár týdny premiér Andrej Babiš a ČSSD záměr podporuje.

„Co se týká diskuse zásluhovost versus solidarita, tak je opravdu potřeba mít oba tyto principy v balanci, v harmonii. Zásluhovost je velmi důležitá, na druhou stranu musíme také pomáhat těm, kteří pracovali a mají nízké důchody,“ řekla Maláčová.

Důchody se skládají z pevné a procentní části. Pevný díl je pro všechny stejný a letos činí 3270 korun. V zásluhové procentní výměře se odráží výše výdělku a odpracované roky.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Komunisté mladou Bedřišku věznili, lidé však platili mincí s její podobiznou

Spis Bedřišky Synkové, dívky z československé koruny. O tom, že je na minci...

Komunistický režim poslal Bedřišku Synkovou roku 1954 za mříže na několik let. Přesto Češi druhého září 1957 začínají...

Motorkářka v serpentinách narazila do stromu, na místě podlehla zraněním

Ilustrační snímek

Mladá motocyklistka zahynula v sobotu odpoledne na Děčínsku. Pravděpodobně nezvládla průjezd serpentinami a narazila do...

Najdete na iDNES.cz