Malá Hanoj oslavovala. Nahlédněte do prostředí českých Vietnamců

  11:45aktualizováno  11:45
Asiaté tomu místu na okraji Prahy přezdívají Malá Hanoj. Na 25 hektarech bývalého masokombinátu jsou nejen sklady zboží pro tržnice, ale i restaurace, školka nebo vlastní pošta. Je to malé vietnamské město. Čechům se neuzavírá, třeba o víkendu se mohli přijít podívat na oslavy tradičního asijského svátku.

Lví tanec - tradiční oslava vietnamského dne dětí | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Areál SAPA v pražské Písnici ožívá především o sobotách a nedělích, kdy se do zdejších velkoskladů sjíždějí Vietnamci z celých Čech. "Je to takové 'vietnamské Makro', tady nakupují svoje levné zboží, které pak vozí do tržnic i kamenných obchodů," popsal Jaroslav Picka, znalec vietnamské kultury, který do této země jezdí už téměř třicet let.

Jsou tu ale i malé krámky, například s čerstvou zeleninou a ovocem, které nabízejí i našinci málo známé tropické druhy. Otevírají v šest ráno.

"Majitelé jsou většinou Vietnamci, prodávají tady ale i Číňané, Poláci, Turci nebo Indové. Nakupovat sem pomalu začínají chodit i Češi," popisuje osmačtyřicetiletý Van, který do Česka přišel v roce 1978. Vystudoval Báňskou školu v Ostravě, poté pomáhal s organizací pobytů pro Vietnamce, po revoluci začal podnikat. Nyní vede v SAPA pobočku zajišťující zdravotní pojištění a vydává vietnamské noviny.

Areál křižuje pojízdný stánek s jídlem, aby prodavači nemuseli ani na chvilku opustit stánek. Nabídka je tradiční - nudle, rýže nebo polévka pho s hovězím masem, rýžovými nudlemi a zeleninou. "Kdo tady byl přes poledne, musí mu být jasné, proč se tomu tady říká Malá Hanoj. Voní to tu jako ve vietnamském městě. Ty omáčky, to koření," popisuje Picka.

. On-line rozhovor

Na to, jak se žije Vietnamcům v ČR, bude ve čtvrtek od 12:00 odpovídat studentka medicíny Trang Tran Thu.

Ani život Asijců v SAPA ale není jen samá práce, ve volném čase mohou zajít třeba do některé z místních heren, relaxačního salonu nebo do buddhistického chrámu. V areálu jsou i dva kulturní sály pro více než pět set lidí, konají se v nich například tradiční asijské svatby. Ročně jich bývá kolem padesátky.

Nezapomíná se ani na děti. Ve zdejší školce se učí - paradoxně - základy vietnamštiny. "Nejpozději v pěti letech musí začít chodit do české školky, pak chodí do české školy. Umí výborně česky, ale vietnamštinu neznají," vysvětluje Van. Je zde i jazykové centrum, kde se učí češtinu děti i dospělí.

Oslava dne dětí v asijském areálu SAPA na okraji Prahy

O víkendu panovala v SAPA uvolněnější atmosféra než obvykle. Slavil se den Trung Thu, což znamená "uprostřed podzimu". Znají ho ve všech východoasijských zemích, které byly ovlivněny konfucionismem. Jeho vyvrcholením byl takzvaný lví tanec.

Děti, pro něž je svátek určen především, si užívaly na kolotočích a autíčkách, dospělí pro ně připravili soutěže. Ty, které dosáhly nejlepších školních výsledků, dostaly od Svazu Vietnamců diplomy.

Oslava dne dětí v asijském areálu SAPA na okraji Prahy

Od oslavy Trung Thu ve Vietnamu se ale ta česká liší. "U nás je mnohem spontánnější, sejdeme se sami, není to nijak organizované," popisuje hlavní rozdíl mladá studentka medicíny Trang Tran Thu, která si v Česku nechá říkat Terka.

Ve Vietnamu lidé v tento den vyjdou do ulic s lampiony, zpívají a společně si povídají. Svátek Trung Thu je oslavou luny, právě v den svátku by měla svítit nejjasněji. "Uctíváme lunu, podle našich předků má velký vliv na život," vysvětlila Terka. V tuto dobu roku už také bývá zpravidla sklizená rýže.

Na oslavě se sešly stovky Asiatů z celé republiky. "Takový podobný dětský den žádná národnostní menšina nedělá. Svědčí to především o tom, jaký mají vztah k dětem," je přesvědčený Picka, který je také redaktorem vietnamského časopisu.

Oslava dne dětí v asijském areálu SAPA na okraji Prahy

Udržování tradic a velká soudržnost jsou podle Picky pro Vietnamce typické. "Mají nejen silný vztah k rodině, ale i ke své vlasti. Mají silný vztah ke svým krajanům. Když třeba zjistí, že je někdo z jejich rodného města, tak jsou okamžitě ochotni mu pomoci," líčí Picka.

Velké asijské centrum má své výhody i nevýhody. "Určitě je plus, že spolu můžeme mluvit naším jazykem, že jsme tady pohromadě. Pracovní prostředí je tady ale docela hlučné," popsal Van. "Kdyby se tady podařilo vybudovat opravdu asijskou čtvrť, bylo by to fajn," uzavírá Terka.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Povinné čipy nic neumějí. Registraci psů stát nechal na soukromých firmách

ilustrační snímek

Nový zákon o povinném čipování psů má zajistit větší kontrolu a třeba i pomoci vrátit zaběhnuté zvíře majiteli. Jenže...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz