Malá Hanoj oslavovala. Nahlédněte do prostředí českých Vietnamců

  11:45aktualizováno  11:45
Asiaté tomu místu na okraji Prahy přezdívají Malá Hanoj. Na 25 hektarech bývalého masokombinátu jsou nejen sklady zboží pro tržnice, ale i restaurace, školka nebo vlastní pošta. Je to malé vietnamské město. Čechům se neuzavírá, třeba o víkendu se mohli přijít podívat na oslavy tradičního asijského svátku.

Lví tanec - tradiční oslava vietnamského dne dětí | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Areál SAPA v pražské Písnici ožívá především o sobotách a nedělích, kdy se do zdejších velkoskladů sjíždějí Vietnamci z celých Čech. "Je to takové 'vietnamské Makro', tady nakupují svoje levné zboží, které pak vozí do tržnic i kamenných obchodů," popsal Jaroslav Picka, znalec vietnamské kultury, který do této země jezdí už téměř třicet let.

Jsou tu ale i malé krámky, například s čerstvou zeleninou a ovocem, které nabízejí i našinci málo známé tropické druhy. Otevírají v šest ráno.

"Majitelé jsou většinou Vietnamci, prodávají tady ale i Číňané, Poláci, Turci nebo Indové. Nakupovat sem pomalu začínají chodit i Češi," popisuje osmačtyřicetiletý Van, který do Česka přišel v roce 1978. Vystudoval Báňskou školu v Ostravě, poté pomáhal s organizací pobytů pro Vietnamce, po revoluci začal podnikat. Nyní vede v SAPA pobočku zajišťující zdravotní pojištění a vydává vietnamské noviny.

Areál křižuje pojízdný stánek s jídlem, aby prodavači nemuseli ani na chvilku opustit stánek. Nabídka je tradiční - nudle, rýže nebo polévka pho s hovězím masem, rýžovými nudlemi a zeleninou. "Kdo tady byl přes poledne, musí mu být jasné, proč se tomu tady říká Malá Hanoj. Voní to tu jako ve vietnamském městě. Ty omáčky, to koření," popisuje Picka.

. On-line rozhovor

Na to, jak se žije Vietnamcům v ČR, bude ve čtvrtek od 12:00 odpovídat studentka medicíny Trang Tran Thu.

Ani život Asijců v SAPA ale není jen samá práce, ve volném čase mohou zajít třeba do některé z místních heren, relaxačního salonu nebo do buddhistického chrámu. V areálu jsou i dva kulturní sály pro více než pět set lidí, konají se v nich například tradiční asijské svatby. Ročně jich bývá kolem padesátky.

Nezapomíná se ani na děti. Ve zdejší školce se učí - paradoxně - základy vietnamštiny. "Nejpozději v pěti letech musí začít chodit do české školky, pak chodí do české školy. Umí výborně česky, ale vietnamštinu neznají," vysvětluje Van. Je zde i jazykové centrum, kde se učí češtinu děti i dospělí.

Oslava dne dětí v asijském areálu SAPA na okraji Prahy

O víkendu panovala v SAPA uvolněnější atmosféra než obvykle. Slavil se den Trung Thu, což znamená "uprostřed podzimu". Znají ho ve všech východoasijských zemích, které byly ovlivněny konfucionismem. Jeho vyvrcholením byl takzvaný lví tanec.

Děti, pro něž je svátek určen především, si užívaly na kolotočích a autíčkách, dospělí pro ně připravili soutěže. Ty, které dosáhly nejlepších školních výsledků, dostaly od Svazu Vietnamců diplomy.

Oslava dne dětí v asijském areálu SAPA na okraji Prahy

Od oslavy Trung Thu ve Vietnamu se ale ta česká liší. "U nás je mnohem spontánnější, sejdeme se sami, není to nijak organizované," popisuje hlavní rozdíl mladá studentka medicíny Trang Tran Thu, která si v Česku nechá říkat Terka.

Ve Vietnamu lidé v tento den vyjdou do ulic s lampiony, zpívají a společně si povídají. Svátek Trung Thu je oslavou luny, právě v den svátku by měla svítit nejjasněji. "Uctíváme lunu, podle našich předků má velký vliv na život," vysvětlila Terka. V tuto dobu roku už také bývá zpravidla sklizená rýže.

Na oslavě se sešly stovky Asiatů z celé republiky. "Takový podobný dětský den žádná národnostní menšina nedělá. Svědčí to především o tom, jaký mají vztah k dětem," je přesvědčený Picka, který je také redaktorem vietnamského časopisu.

Oslava dne dětí v asijském areálu SAPA na okraji Prahy

Udržování tradic a velká soudržnost jsou podle Picky pro Vietnamce typické. "Mají nejen silný vztah k rodině, ale i ke své vlasti. Mají silný vztah ke svým krajanům. Když třeba zjistí, že je někdo z jejich rodného města, tak jsou okamžitě ochotni mu pomoci," líčí Picka.

Velké asijské centrum má své výhody i nevýhody. "Určitě je plus, že spolu můžeme mluvit naším jazykem, že jsme tady pohromadě. Pracovní prostředí je tady ale docela hlučné," popsal Van. "Kdyby se tady podařilo vybudovat opravdu asijskou čtvrť, bylo by to fajn," uzavírá Terka.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Stát začíná drasticky škrtat. Ministři jsou v šoku a řeší, kde ušetří

Ministryně financí Alena Schillerová oznamuje na tiskové konferenci hospodaření...

Ministryně financí Alena Schillerová navrhla ušetřit oproti dosavadnímu výhledu rozpočtu na rok 2020 celkem 25,3...

Koleje VUT v Brně zachvátil požár, 77 studentů muselo opustit budovu

Hasiči zasahovali v úterý večer v hlavní budově České pošty v Brně. Ilustrační...

Na kolejích Vysokého učení technického (VUT) v Brně pod Palackého vrchem v sobotu odpoledne hořelo. Kvůli požáru...

Tři mimořádné události na železnici za týden. Na vině jsou technika i lidé

RegioShark na karlovarském nádraží.

Pravděpodobně technické problémy a lidské chyby způsobily v tomto týdnu už tři mimořádné události na české železnici....

Najdete na iDNES.cz