Makakovi Šimpymu na útěku narostly svaly, v zoo dělá škaredé obličeje

  14:19aktualizováno  14:19
Makak Šimpy, který byl osm měsíců na útěku, tráví první den opět v zajetí v olomoucké zoo. A moc se na to netváří. Přesněji - dělá na okolí škaredé obličeje. "Makakové mají velice dobrou mimiku," říká zooložka Jitka Vokurková, podle níž opičákovi pěkně narostly svaly.

Makak Šimpy opět v olomoucké zoo | foto: Vladislav GalgonekČTK

Odhaduje se, že makak od útěku s "parťákem" Tatinem naběhal a naskákal ve volné přírodě stovky kilometrů.

Nejdřív zamířil obloukem až k Moravské Třebové (začátek listopadu), v polovině ledna se vyskytl až u Dalečína na Vysočině a nakonec ho ve čtvrtek chytili v Licibořicích na Chrudimsku. (více o odchytu čtěte zde)

Makakové na útěku

Druhý makak, kterému v zoo říkali Tatin, stále uniká. Podle posledních poznatku se drží blíž domovu, někde ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku.
"Útěk Šimpyho byl spojený s tím, ve svém věku kolem pěti až šesti let pohlavně dospívá. Ve volné přírodě by mu tak hormony velely buď se podřídit své stávající tlupě, anebo vyrazit hledat nějakou jinou. Což byl zřejmě i jeho případ," vysvětluje motivy zooložka Vokurková.
Ošetřovatelé už se smiřovali s tím, že opičáci zůstanou na svobodě. Letošní česká zima jim nevadí, jsou schopni zvládnout i mrazivější počasí a více sněhu než ho nyní u nás je. Hlavní je sehnat potravu. V případě jejího nedostatku se přiblíží k lidem třeba i Tatin a může být polapen.

Podle ošetřovatelů se nezdá, že by strádal. Příroda mu dopřála dobrou posilovnu a krásnější srst. Živil se tím, co našel na polích, v zahradách nebo sadech, třeba jablky.

"Ze zajetí rozhodně nijak zvlášť nadšený není. Hází na nás bez nadsázky škaredé obličeje. Makakové mají velice dobrou mimiku, jejich pocity jsou proto snadno čitelné," popsala jeho chování v zoo Jitka Vokurková.

I přes špatnou náladu prý Šimpy neodmítá jídlo. Vybírá si to, co na svobodě nebylo, třeba brokolici nebo rohlíky, dostal také vařenou rýži.

Teď ho čekají tři týdny veterinární karantény. "V plánu máme vyšetření trusu na parazity. Pokud to bude v pořádku, zřejmě jej dále nijak zvlášť zkoumat nebudeme a on se pak bude moci vrátit ke své tlupě," uvedla zooložka.

Chytit ho nemohl nikdo známý

Makaka se podařilo odchytit díky starostovi Licibořic, který ho krmil piškoty téměř z ruky do ruky. Jednoduché to ale nebylo.

"Při předcházejících neúspěšných pokusech o odchyt jsme zjistili, že u toho nesmí být nikdo, koho Šimpy z olomoucké zoo zná. Jen jsme tedy s hasiči a policií po telefonu zkonzultovali množství uspávací látky," vysvětlila Vokurková.

Uspanou opici snesli kolem šesté večer ze stromu hasiči a pak putovala co nejrychleji do zoo. Z olomoucké zoo mu jelo naproti auto, řidiči se potkali někde na půl cesty.

Šimpy a Tatin vyrazili loni 22. června ze zoo na Svatém Kopečku. Šimpy zamířil po červené k Moravské Třebové, pak kolem Svitav až k Dalečínu na Žďársku (modrá), nakonec byl lapen v Licibořicích na Chrudimsku (zelená).Tatin se zdržuje zřejmě ve vojenském prostoru Libavá poblíž Olomouce.

Šimpy a Tatin vyrazili loni 22. června ze zoo na Svatém Kopečku. Šimpy zamířil po červené k Moravské Třebové, pak kolem Svitav až k Dalečínu na Žďársku (modrá), nakonec byl lapen v Licibořicích na Chrudimsku (zelená).Tatin se zdržuje zřejmě ve vojenském prostoru Libavá poblíž Olomouce.


Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Lidé hlasovali na stránkách SPD pro přijetí sirotků. Strana anketu stáhla

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury ve středu dalo na svůj oficiální facebookový profil anketu. Ptalo se v...

Hosté Rozstřelu zhodnotí, co dobrého může přinést legalizace prostituce

Ilustrační snímek

Piráti prosazují legalizaci prostituce. V pátečním Rozstřelu budou od 12:30 o případných dopadech legalizace mluvit dva...

Najdete na iDNES.cz