Napajedla chtějí žalovat majitele zámku, lidé už totiž nesmí do parku

  12:12aktualizováno  12:12
Obyvatelé Napajedel už neprojdou přes zámecký park. Jeho majitelka ho totiž pro veřejnost uzavřela. Podle radnice tím ovšem porušila smlouvu. Město proto chystá soudní žalobu.

Zámek Napajedla | foto: Zámek NapajedlaiDNES.cz

Desetihektarový park u zámku v Napajedlech je neprůchodný. Pro místní lidi je to přitom nezvyk, dlouhé roky byli zvyklí jím procházet a starší obyvatelé si do něj chodili hrávat jako děti.

"Bývalo to středisko města. Konaly se tu první máje, děti sem chodily do jeslí, sportovaly v parku," řekla pamětnice Božena Koulová.

I proto se vůči novému nařízení většina místních brání. Včetně radnice. "Do konce měsíce podáme na majitele zámku soudní žalobu," upozornil místostarosta Zbyněk Ohnoutek.

Areál před pár týdny uzavřela Eva Gajdošík, která zámek i park koupila před pěti lety. Na severní i jižní bránu nechala vyvěsit informační cedule a do parku rozestavěla ochranku.

"Park je státní památka, a protože je to náš soukromý majetek, máme za něj zodpovědnost," vysvětlila dcera majitelky Petra Psotková.

Majitelka koupila zámek s věcným břemenem

Podle radních však park zneprůchodnila bez vědomí města a bez předchozího jednání.

"Je to porušení všech předchozích dohod," píše se v prohlášení podepsaném starostkou Irenou Brabcovou.

Majitelka totiž koupila zámek s věcným břemenem a ve smlouvě se zavázala park zpřístupnit.

Jenže právníci si dohodu vykládají odlišným způsobem. "Máme zajistit přístup k nemovitostem, ne procházení, rychlou jízdu na kole nebo ničení plotů a parku," zdůraznila Psotková.

A upozornila, že návštěvníci park také ničili, rozbíjeli okna, nedodržovali provozní řád a radnice to neřešila. "Nechtěli sem posílat městskou policii," tvrdí.

Park byl používanou zkratkou

Nové nařízení podle radnice znepříjemňuje život třetině obyvatel města. Hlavně těm, kteří bydlí v jižní části Napajedel zvané Malina. Areál parku používali jako zkratku na úřad, do školy a školky, do spořitelny nebo obchodů na náměstí.

Na zákazy doplatí hlavně starší lidé a děti. Zatímco dříve platilo, že vešli do parku branou u hřebčína, prošli cestičkami a bezpečně tak dorazili do centra Napajedel, dnes je tato cesta nemožná.

Dovnitř se dostanou jen zástupci města nebo sportovci, kteří mají od brány klíče. Projít však mohou pouze na volejbalové a házenkářské hřiště a tenisové kurty či k bývalému kulturnímu domu v areálu parku. Ostatní projdou jen do části parku. Dál než k vnitřní hlídané bráně se nedostanou.

Druhá, tedy hlavní brána je otevřená jen v pátek a o víkendech. Ale mohou jí projít pouze návštěvníci zámku a kavárny.

Obyvatelům nezbývá než park obejít po chodnících kolem hlavní cesty z Napajedel do Topolné, což je frekventovaná silnice a často bývá kvůli opravám v okolí součástí objízdných tras pro těžká nákladní auta.

"Pro starší lidi je tato cesta hůř schůdná. V jižní části jich bydlí dost. Park byl pro ně klidná, bezpečná zkratka, třeba když šli na hřbitov," popsala Koulová.

Podle dcery majitelky je to umělá kauza

Poradit si budou muset i rodiče s dětmi z této části města. Za pár dní začne škola a posílat děti na kole nebo pěšky kolem hlavní cesty není moc příjemná představa.

"Pohyb lidí kolem hlavní cesty je riskantní, na kole je to zvlášť pro školáky nebezpečné. Zvažujeme jednání s dopravcem, který by kvůli tomu upravil spoje tak, aby děti odvezl včas na vyučování," dodal místostarosta Ohnoutek.

Podle Psotkové je celá záležitost jen uměle vyvolaná kauza a vyřešit by ji místo soudní žaloby mohla veřejná diskuse i jednání mezi majiteli a radnicí.

"Vládne tady vůči nám zášť, přitom jsme dominantu Napajedel zachránili a hájíme si jen svůj majetek," prohlásila.

Majitele napajedelského zámku většinu parku pro veřejnost uzavřeli.

Majitele napajedelského zámku většinu parku pro veřejnost uzavřeli.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Ve vládě plníme spíš program ČSSD, kritizuje kandidát do vedení ANO Macura

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

V posledních volbách v Ostravě převálcoval konkurenci a teď primátor Tomáš Macura míří i do nejužšího vedení hnutí ANO....

Přichází jaro. Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi,...

Ředitelé škol se vybírají podle sympatií, ministerstvo to chce změnit

Devět obcí se spojilo, aby zachránilo základní školu ve Strýčicích.

Ministr školství Robert Plaga se dostal do sporu se zástupci obcí a měst. Byl by rád, kdyby jeho úřad do budoucna mohl...

Najdete na iDNES.cz