Chátrání barrandovských teras po letech skončí, majitel získá stavební povolení

  10:09aktualizováno  10:09
Slavná prvorepubliková restaurace Terasy v Praze na Barrandově má šanci na záchranu. Majitel objektu na začátku března dostane stavební povolení k rekonstrukci a dostavbě zchátralé funkcionalistické památky. Pustit se do ní však chce nejdříve v druhé polovině příštího roku.

Někdejší oblíbený podnik pražské smetánky, který dnes patří podnikateli Michalisu Dzikosovi, je zavřený od roku 1997 a chátrá. Před sedmi lety se objevil projekt na jeho obnovu, měl být hotový v roce 2006, ale stále zůstává jen na papíře.

Zástupce investora Jaromír Hrdlička tvrdí, že se zbrzdil především proto, že se řadu let čekalo na územní rozhodnutí a stále ještě chybí stavební povolení.

To ale majitel pravděpodobně už za několik dní dostane od stavebního úřadu Městské části Praha 5. "Dlouho jsme čekali na posudek památkářů. Předpoklad je, že začátkem března vydáme stavební povolení," uvádí Zuzana Bilá z odboru vnějších vztahů.

Terasy Barrandov

Funkcionalistické Terasy v Praze 5 jsou uzavřené už 14 let

Terasy Barrandov

Oproti minulosti je v blízkosti bývalé restaurace mnohem více hluku

Stavět se ale nezačne hned na jaře. Investor se totiž v následujících měsících chystá svůj původní záměr částečně upravit. Přiměla jej k tomu prý především ekonomická krize.

Stále se sice počítá s opravou restaurace a přístavbou hotelu podle návrhu ateliéru Kuba a Pilař. Zvažuje se však, že hotel bude pro méně movitou klientelu, než se původně počítalo. Také se možná upustí od plánu zbudovat v něm kongresové centrum.

"Rozjezd stavby tak lze očekávat nejdříve ve druhé polovině příštího roku, spíše ale později. Už na to tolik nespěcháme," tvrdí Hrdlička. Obnova Teras má stát řádově stovky milionů korun, neměla by překročit půl miliardy.

Investor má souhlas památkářů

Zchátralý dům na skále nad Vltavou v současnosti hlídá bezpečnostní služba. Podle Hrdličky je zabezpečený před větrem a provádějí se v něm pouze nezbytné provizorní opravy. Připravilo se sice nové připojení na vodovod a kanalizaci, hlavní práce se ale rozběhnou až po získání stavebního povolení.

"Budova restaurace trpí spíše opakujícími se útoky vandalů a zlodějů, jejichž stopy nesou některá okna a dveře. Mnohé otvory jsou proto zabedněny, takže interiér v některých místech působí dojmem pevnosti v očekávání hordy nájezdníků," uvádí zástupce investora. 

Hotel vyroste z obou stran stávající budovy proto, že by si prý restaurace sama na sebe nevydělala. Hrdlička argumentuje, že oproti meziválečné době je kvůli frekventovaným silnicím v okolí nesrovnatelně větší hluk, a proto nelze počítat s tolika návštěvníky.

Jisté také je, že se neobnoví bazén dole pod skálou, který během desítek let nevyužívání zarostl keři (podle pamětníků tam stejně pronikalo příliš málo slunce).

Památkáři s projektem dlouhodobě souhlasí. "Před lety nám celkem konvenoval a odsouhlasili jsme ho i s novou dostavbou. Dospělo se k docela zajímavému návrhu," uvedl v minulosti ředitel pražského pracoviště Národního památkového ústavu Michael Zachař.

Terasy se kulturní památkou staly v roce 1988, od začátku 90. let spolu s přilehlou vilovou čtvrtí i filmovými ateliéry mají statut památkové zóny.

Inspirace z Kalifornie na pláni Habrová

Barrandovské terasy jsou dílem stavebního inženýra a podnikatele Václava Havla a architekta Maxe Urbana. Otce bývalého prezidenta inspirovala restaurace Cliff House v San Francisku, která se dodnes tyčí nad Pacifikem. Urban zhotovil moderní architektonický projekt, Havel na něj zajistil peníze. Svůj záměr uskutečnili na pražské periferii na neobydlené pláni Habrová, kde zbudovali restauraci s vyhlídkovou věží. Terasy se slavnostně otevřely veřejnosti 4. října 1929 a rychle se staly oblíbeným cílem vyšší a střední třídy. Punc exkluzivního podniku si udržely i během komunismu. Po sametové revoluci funkcionalistickou stavbu v restituci získali prezident Václav Havel a jeho bratr Ivan. Své podíly převedli na manželky, posléze se jedinou majitelkou bývalé restaurace stala prezidentova choť Dagmar, která ji v únoru 2003 prodala Dzikosovi.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Soud bude rozhodovat v kauze padělaných obrazů prodaných za miliony

Jiřina Bohdalová převezme na Febiofestu ocenění Kristiana

Krajský soud v Praze rozhodne v případu podnikatele Jaroslava Fröhlicha, jeho ženy Evy a kolegy Milana Trokana, kteří...

VIDEA TÝDNE: Krejčířova vila v plamenech, sražený chlapec a skandál Netanjahuové

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Rozsáhlý požár tento týden zasáhl vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích. Je možné, že ji někdo...

Najdete na iDNES.cz