Schwarzenberg loni dlužil 13 milionů, nejvíc z poslanců

  15:53aktualizováno  15:53
Největším dlužníkem ve Sněmovně je ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. V majetkovém přiznání za loňský rok oznámil dluh 13,2 milionu korun. Na druhou stranu se ovšem stal vlastníkem řady nemovitostí. Vít Bárta si podle přiznání loni pořídil auto za více než milion, manželka Kateřina Klasnová mu zaplatila cestu Orient Expressem.

Karel Schwarzenberg v sobě nezapře aristokrata. Překvapivě dobře umí ladit barvy. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Schwarzenberg nejvíc vydělal na pronájmech. V Česku na nich inkasoval asi 10,7 milionu, v Rakousku 1,9 milionu korun. Na důchodu ze zahraničí získal zhruba 563 tisíc a za 520 tisíc prodal pozemek.

Vicepremiér dále mimo jiné dostal 75 tisíc korun za užívání ochranné známky, 48 tisíc z věcného břemene a 39 tisíc z dotací. Za téměř milion nakoupil státní dluhopisy, za statisíce kupoval nemovitosti. Nejdráž ho přišel pozemek ve Slavonicích, za který zaplatil přes 117 tisíc. Dále koupil například ornou půdu v Potočné u Číměře, a to za více než 43 tisíc korun.

Bárta koupil auto za milion a dostal výlet Orient Expressem

Neformální lídr VV Vít Bárta dostal 9,96 milionu jako splátku za prodej akcií bezpečnostní agentury svému bratru Matějovi. Za více než milion korun pořídil auto, splácel z něj úvěr 932 tisíc korun. Dalších 2,26 milionu dlužil na hypotéce. Bárta je podílníkem ve firmě BF Development.

Jeho manželka a nynější šéfka poslanců VV Kateřina Klasnová mimo jiné uvedla, že dlužila na hypotéce 2,1 milionu a od Bárty dostala kolo za 48 tisíc korun. Naopak Bárta od Klasnové dostal cestu Orient Expressem za 119 tisíc. Od Michala Babáka pak dostal panenku UNICEF v hodnotě 30 tisíc.

Bártova bývalá stranická kolegyně Kristýna Kočí ve svém přiznání uvedla dva dary - alkohol a tělový krém od čínského velvyslanectví za neznámou cenu a také šátek za 15 tisíc právě od Víta Bárty.

Šťastný dostal hodinky za 180 tisíc

Josef Novotný (VV) dlužil podle přiznání 900 tisíc korun Josefu Kolářovi. Jan Farský (TOP 09 a Starostové) přiznal rodinnou půjčku - Jiřině Farské dlužil 1,5 milionu korun.

Boris Šťastný (ODS) získal z vypořádání dědictví po matce 11,4 milionu korun. Dva miliony vložil do investičního fondu, 1,3 milionu dlužil na hypotéce. Šťastný měl hned několik příjmů; za poradenství vyinkasoval 600 tisíc korun, 324 tisíc a 276 tisíc korun za činnost v orgánech Pražských služeb a Všeobecné zdravotní pojišťovny. Od otce dostal Šťastný hodinky za 180 tisíc korun.

O hodinkách ve svém přiznání psal i ministr zemědělství Petr Bendl - prodal je za 400 tisíc. Kromě toho prodal i osobní vůz za 1,15 milionu. Zároveň si ve stejném období koupil jiný, o dvě stě tisíc dražší automobil. A také si pořídil dům v Dolním Bezděkově za dva miliony korun (čtěte více o Bendlově přiznání).

Poslanci musejí podat přiznání do Sněmovny do konce června. Zpřístupňují se postupně - veřejné jsou potom, co projdou kontrolou, zda jsou formálně v pořádku.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Poslankyni Majerovou, která podpořila Klause, odvolali z výborů Sněmovny

Zuzana Majerová Zahradníková (ODS)

Poslankyni Zuzanu Majerovou Zahradníkovou, která opustila klub ODS poté, co se postavila za Václava Klause mladšího,...

Proti bytům pro schizofreniky se postavili místní, Zlín domy přesto postaví

Vizualizace přestavby dvou baťovských domků na zlínské Letné

Zlínští zastupitelé schválili stavbu jedenácti startovacích bytů pro schizofreniky. Jednání provázela dvouhodinová...

Vondráčkův debakl. A před tím spor o to, kdo z koho dělá vola

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO)

Šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO utrpěl v pátek ve Sněmovně drtivou prohru. Poslanci z osmi stran odmítli a vrátili...

Najdete na iDNES.cz