Pracoviště s novým MR simulátorem, jenž zvládá diagnostiku a rozlišení měkkých tkání lidského těla s naplánováním radioterapie, už je pacientům plně k dispozici. Vybudováno bylo letos na jaře a spolu s dodanou magnetickou rezonancí MR 1,5 T ho zkušebně spustili začátkem června.
„Některé nádory a okolní tkáně jsou lépe zobrazitelné v MR obraze a díky tomu může být léčba zářením cílenější, což zároveň sníží ozáření vedlejších tkání a pacient bude mít méně nežádoucích účinků,“ vysvětluje výhody ředitel MOÚ Marek Svoboda.
Nová magnetická rezonance oproti klasickému diagnostickému MR přístroji dokáže rychle přenést data do plánovacího softwaru. Její cívky umí zobrazit páteř, mozek, klouby i břišní svaly. U pacientů léčených radioterapií na KRO pomohou včas detekovat případné znovuobjevení onemocnění.
13,7 milionů korun stály ústav stavební práce nového pracoviště Na 40,9 milionů pak vyšlo pořízení speciální magnetické rezonance |
Software také umí sledovat dýchací pohyby a přizpůsobit tak zaměření ozařovacího paprsku na ložiska v hýbajících se orgánech, jako jsou plíce, ledviny nebo játra.
V případě léčby dětí nebo malých nádorů, nádorů mozku a ložisek v blízkosti životně důležitých struktur bude moct pacient zůstat zafixován přímo na ozařovně. Přístroj totiž disponuje mobilním odpojitelným stolem, na němž ho lze převézt.
Přesnější, spolehlivější, rychlejší...
Podle přednosty KRO Pavla Šlampy MR obraz v kombinaci s obrazem z CT simulátoru „zpřesňuje stanovení ozařovaných objemů, zvláště v mozku, gynekologické oblasti a při ozařování prostat“. „Takto speciálně plánovaná radioterapie představuje i zajištění ochrany okolních tkání a orgánů před zářením,“ vysvětluje.
Osm otázek o magnetické rezonanci. Co byste měli před vyšetřením vědět?![]() |
„Zobrazení orgánů a měkkých tkání na MR je oproti CT, dnes standardní zobrazovací metodě používané pro plánování radioterapie (RT), neporovnatelně kvalitnější,“ míní primář Oddělení radiologie Jan Křístek. Zobrazení nádorů před radioterapií na diagnostickém MR se provádělo i dosud, obrazová data však bylo potřeba složitě převádět do plánovacího softwaru pro RT.
„Pro Kliniku radiační onkologie se otevírá nová dimenze možností v terapii onkologických onemocnění – přesnější, spolehlivější, časově dostupnější, účinnější, přátelštější pro aplikující odborníky i jejich pacienty,“ shrnuje Křístek.