Mafián Mrázek ovlivňoval politiku, ukázalo vyšetřování

  5:52aktualizováno  5:52
Zavražděný boss českého podsvětí František Mrázek měl za vlády sociální demokracie přístup do těch nejvyšších pater politiky – na Úřad vlády, do Poslanecké sněmovny, na ministerstvo vnitra i do mocného Národního bezpečnostního úřadu. Jaký měl vliv, se ukázalo při vyšetřování jeho vraždy.

Mrázek například přes bývalého ředitele bezpečnosti NBÚ Martina Hejla dosazoval své lidi k ministrovi vnitra Stanislavu Grossovi. | foto: Jaroslav HejzlarČTK

Policie totiž obrátila naruby všechny dostupné spisy včetně Mrázkových odposlechů, které se v minulosti pořizovaly. Z jejich analýzy vyplynulo, že Mrázek udržoval nadstandardní vztahy s bývalým ředitelem bezpečnosti NBÚ Martinem Hejlem.

Z odposlechů, jejichž obsah MF DNES zná, vyplývá, že Mrázek využíval tohoto vlivného státního úředníka jako tajného informátora. Zároveň s ním konzultoval dokonce i personální politiku na ministerstvech.

Mrázek přes Hejla dosazoval své lidi k ministrovi vnitra Stanislavu Grossovi. "Bylo by dobré k Mladému (Grossovi) sehnat kontakt," řekl Mrázek Hejlovi a ten mu odpověděl: "Už ho máme. Vypadá dobře."

Mrázek byl v té době podezřelý z objednání tří vražd a podílu na vytunelování bank. Bezpečnostní ředitel Hejl mu přesto zajišťoval informace z vlády, z NBÚ a z vyšetřovaných kauz, které se Mrázka dotýkaly.

V prosinci 1999 Hejl Mrázka informoval, že policie odložila vyšetřování střelby na sponzora ČSSD Ivana Lhotského. Z objednání této střelby byl podezřelý Mrázek.

Hejl: Jsem čistý
Vysoký úředník i boss podsvětí používali pro větší konspiraci v hovorech přezdívky a kódy. Hejl: "Jo, jinak to houkací auto (střelba na Lhotského – pozn. red.), tak ti hasiči (policisté), tak to dali do lednice. Nikam to nevede."

Mrázek: "Rozumím. Prý nejde zjistit, kdo to odpálil. Kuchař (policista) to dal prostě do lednice."

NBÚ, jehož bezpečnostnímu odboru Hejl šéfoval, má na starosti prověrky vysoce postavených osob. Policisté získali v době Hejlova působení na úřadu, tedy v letech 1998 až 2001, podezření, že od něj Mrázek získává cenné informace z prověrek.

Třeba choulostivé údaje ze soukromí vysoce postavených lidí. Politici, úředníci či podnikatelé totiž musí při prověrce uvést i to, jaké mají úspory na účtech nebo jestli mají milenku či milence.

Policisté proto případ předali k prověření tajné službě BIS. Ta Hejla dotlačila alespoň k tomu, aby opustil NBÚ. Co přesně dělal, však nebylo jasné. "Nikdy jsem Mrázkovi takové informace neposkytl," řekl Hejl MF DNES.

Připustil, že se s ním stýkal, ale odmítl, že by překročil zákon. "Jediné, co mi můžete vyčítat, je, že jsem se choval neeticky," řekl.

Ministr vnitra Ivan Langer ve středu MF DNES řekl, že to jsou pro něho "šokující informace". "Pokud se to potvrdí, je to šokující. Mělo by se to prověřit. Mělo by se zjistit, jestli tam ještě dnes neexistuje nějaká vazba," uvedl.

Podnikatele Františka Mrázka zastřelil nájemný vrah, když odcházel ze sídla firmy k opancéřovanému autu. (více zde) Vraždu se zatím policii nepodařilo objasnit.

Aktéři odposlechů

František Mrázek
František Mrázek Začínal už před listopadem 1989 jako klasický vekslák. V devadesátých letech se podílel na vytunelování šesti bank. Pak se z něj stal vládce českého podsvětí. Policie ho podezřívala z několika nájemných vražd, včetně pokusu o vraždu někdejšího sponzora ČSSD Ivana Lhotského. Mrázek si však vybudoval rozsáhlou síť kontaktů v politice a ve státní správě. Tyto "své lidi" pak využíval k prosazení svých obchodních zájmů. V několika posledních letech žil Mrázek zejména z toho, že ovládal se svým partnerem Tomášem Pitrem potravinářský kolos Setuza . Nájemný vrah ho zastřelil 25. ledna 2006. Policie vraha dosud nenašla. Vyšetřování je už několik měsíců na bodu mrazu. Policie případ odložila.

Martin Hejl
Martin Hejl Po listopadu 1989 začínal jako řidič české velvyslankyně v USA Rity Klímové. Pak nastoupil do tajné služby BIS. Pracoval v ekonomickém odboru a dostal na starost udržovat vztahy s Mrázkem a jeho podnikatelskou skupinou. V roce 1998 odešel do Národního bezpečnostního úřadu , kde dělal až do roku 2001 ředitele bezpečnostního odboru. S Mrázkem udržoval vztahy i tehdy. Teď pracuje jako soukromý konzultant. Hejl v neformálním rozhovoru s MF DNES řekl, že se "nedopustil ničeho protizákonného ". "Jediné, co mi pro mé kontakty s Mrázkem můžete vyčítat, že jsem se choval neeticky ," řekl.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Babiš si to vyřídí s Petříčkem, tvrdí Filip. Nižší schodek nevyjednal

Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání s premiérem  Andrejem Babišem na Úřadu...

Předseda komunistů Vojtěch Filip řekl , že si to premiér Andrej Babiš „vyřídí“ s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu motorkáři

Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře...

Najdete na iDNES.cz