Neděle 5. dubna 2020, svátek má Miroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. dubna 2020 Miroslava

Mádl a Issová: Takový ohlas na bábu jsme nečekali, ale nelitujeme

  20:59aktualizováno  20:59
Herci Jiří Mádl a Martha Issová čelí podle svých slov nečekaně silným reakcím na klip Petra Zelenky "Přemluv bábu a dědu, ať nevolí levici". Internetový apel se dotkl spousty lidí, prý degraduje seniory. Jiným ale promluvil z duše. Dotčení nás mrzí, ale nelitujeme, napsali pro iDNES.cz Mádl a Issová.

Spot Issová | foto: iDNES.cz

Mádl a Issová ve videu kritizují levicovou politiku a nešetří ani poznámkami na adresu seniorů. Podle některých byly poznámky za hranicí, důchodce a starší generaci degradují a zesměšňují.

Na bouřlivých vlnách debaty o klipu se rozhodla svézt i Strana zelených. Socioložka Jiřina Šiklová, která za SZ kandiduje do Sněmovny, natočila spolu s lídrem strany Ondřejem Liškou parodický klip s názvem "Tahle země není pro starý?". (více o něm si přečtěte zde)

Herci však tvrdí, že se nikoho dotknout nechtěli. "Co je kritizováno jako urážka, není sdělením a záměrem nás autorů. Urážku z klipu dělají tendenční interpretace jeho kritiků. Pokud jsme se některého seniora nebo jakéhokoli slušného občana dotkli, upřímně mě to mrzí," vzkázal čtenářům iDNES.cz Jiří Mádl.

CO SI O KLIPU MYSLÍ BLOGEŘI IDNES.CZ

Klip podle něj vznikl především kvůli tomu, že mladí na politiku rezignovali, jsou k ní apatičtí a často se o ni vůbec nezajímají.

"Rozruch, jaký jsme tím způsobili, mě překvapil. Vítám jakýkoli projev nesouhlasu, follow-upy, parodie a především mám radost ze seriózních diskusí. Jistě nikdo nepochybuje, že nekontroverzní slohové cvičení by je v takové míře nevyvolalo, proto zůstávám při čtení komentářů na internetu i v tiskových médiích klidný a potěšen," dodal Mádl.

Nic by nevracela ani jeho kolegyně Martha Issová. "Chtěla jsem jako člověk objevující se v médiích, v jejichž hledáčku být rozhodně nepovažuji za smysl svého života ... vyjádřit nespokojenost se současným stavem politické scény. A na to má právo opravdu každý," napsala iDNES.cz.

Podle ní se v reakcích na klip projevila velká skepse a nevíra v ostatní lidi, protože spousta pisatelů nechápe, že jen vyjádřila názor jako občan. "Podezírají nás, že jsme dostali tučně zaplaceno. Pokud platí pravidlo 'podle sebe soudím tebe', radši ani nedomýšlet," podivila se.

Své názory chce vyjadřovat i dál a apelovat na to, aby se všichni, "včetně nás mladých arogantů, bab i dědků" začali zajímat o dění kolem sebe. A vyžadovat, aby bylo splněno, co se slíbí.

VYJÁDŘENÍ JIŘÍHO MÁDLA

Rád bych zdůraznil, že nejsem jednosměrně smýšlející slepě pravicový volič. Levici jako takovou respektuji a snažím se levicově smýšlet a mým vrstevníkům i v tomto směru otvírat oči. Byl bych rád kdybychom měli důstojnou, schopnou a realistickou levicovou stranu, my ji v ČR dle mého názoru ovšem nemáme. Kolotočářské sliby a sázení na lidskou naivitu mi vadí a jistě uráží občany jakéhokoli věku.
Problém je, že mladí lidé rezignovali, jsou k politice často apatičtí a téměř se o ni nezajímají. I z toho důvodu jsem se rozhodl natočit s Petrem Zelenkou a Marthou Issovou spot "Přemluv bábu".
Rozruch, jaký jsme tím způsobili, mě překvapil. Vítám jakýkoli projev nesouhlasu, follow-upy, parodie a především mám radost ze seriózních diskusí. Jistě nikdo nepochybuje, že nekontroverzní slohové cvičení by je v takové míře nevyvolalo, proto zůstávám při čtení komentářů na internetu i v tiskových médiích klidný a potěšen.
Co mě ovšem mrzí a nemohu na to nereagovat, je tvrzení, že jsme urazili staré lidi a že je paušalizujeme jako hloupé a nesvéprávné voliče levice. Když řeknu, že italští fotbalisté simulují, také tím netvrdím, že tak konají všichni italští fotbalisté do jednoho, ale pravdou je, že simulují výrazně častěji než třeba Angličané.
Pokud je někdo rozhořčen politickým sdělením klipu, nemůže mluvit o urážce, protože tím z povahy věci předjímá existenci limitů projevu politického názoru, které byly daným klipem porušeny. Takové meze podle mě nemají v politické, potažmo společenské sféře místo. Vše ostatní co by mohlo být považováno ve spotu za urážku, je dané žánrem (virál) a stylizací. Jednoduše to, co je kritizováno jako urážka, není sdělením a záměrem nás autorů, urážku z klipu dělají tendenční interpretace jeho kritiků.
Pokud jsme se některého seniora nebo jakéhokoli slušného občana dotkli, upřímně mě to mrzí. Přesto natočení klipu nelituji a šel bych do toho znovu.

Vyjádření Marthy Issové

Musím říct, že když jsme se s Jirkou Mádlem a Petrem Zelenkou na natočení spotu domlouvali, nikdo z nás netušil, jak velkou diskuzi rozpoutáme. Já tedy rozhodně ne. A jsem za to, že se tak stalo, nesmírně vděčná a cítím potřebu napsat, proč.

Vzhledem k tomu, že jsem za své rozhodnutí plně zodpovědná, ponořila jsem se na několik hodin do všech možných debat a reakcí na internetu a čím dál tím víc si byla jistá, že jsme udělali dobře. Pokud lidé vynaloží tolik energie a času na to, aby se zajímali o to, jestli politici plní svoje sliby a jestli to, co se v naší zemi děje, je v pořádku, jako vynaložili na posuzování počinu dvou idiotů, jak nás často nazývají, pak bude demokracie v Česku fungovat zase o něco lépe.

A pokud ne, je to jen smutná zpráva o míře netolerance mezi námi. A nejen to. Je to i zpráva o velké skepsi a nevíře v ostatní lidi, protože spousta pisatelů nechápe, že jsme se prostě sebrali a jako občané tohoto státu vyslovili nahlas svůj názor, ale podezírají nás, že jsme dostali tučně zaplaceno. Pokud platí pravidlo "podle sebe soudím tebe", radši ani nedomýšlet...

Každopádně za sebe můžu říct, že jsem chtěla, jako člověk objevující se v médiích, v jejichž hledáčku být rozhodně nepovažuji za smysl svého života a s jejichž úrovní často nejsem spokojena, vyjádřit nespokojenost se současným stavem politické scény ve své zemi. A na to má právo opravdu každý. A vidím to jako jediné východisko.

Pokud se všichni, včetně nás mladých arogantů, bab i dědků, začneme zajímat o to, co se kolem nás děje a vyžadovat, aby to co se slíbí, bylo splněno a připomínat, že politika je služba lidem a existují v ní hranice, které se nemají překračovat, pak jsem si jistá, že jsme pokročili jako společnost o kus dál.

A až se v nějaké straně objeví lidé, kteří budou plnit politický program léčba sebevědomí, duchovní růst a blaho českého národa, pak ji svým volebním hlasem s velkou radostí podpořím, ať bude směřovat doleva, nebo doprava. Zatím je to všechno bída, jen mi vzhledem k výši státního dluhu a lenosti lidí myslet momentálně levice přijde jako větší zlo.

A v čem pro mě "Přemluv bábu" bylo nejzásadnější? Uvědomila jsem si, že už nechci ani minutu ze svého drahocenného času trávit tím, že budu posuzovat myšlenky a činy někoho, kdo pro můj život není důležitý, ale budu ho věnovat lidem, které miluji a sama sobě, tomu, abych se co nejlépe poznala a měla na věci vždy svůj vlastní náhled. Jednoduše abych prožila hodnotný a šťastný život, k čemuž rozhodně patří to, že budu nadále vyjadřovat svůj názor, ať se to někomu líbí, nebo ne. Howgh.

Autoři: ,

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Míříme ke katastrofě. Mrtvých ve Švédsku přibývá, klid dostává trhliny

Copak se celý svět zbláznil? Nebo snad jenom my děláme něco špatně? Tuto otázku si uprostřed pandemie koronaviru kladou...

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při špatném nošení mohou roušky proti koronaviru spíš uškodit, říká WHO

Světová zdravotnická organizace nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v nynějším boji proti šíření...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Soudy omezují do května svou činnost. Komplikují tím jednání o péči o děti

Kvůli nákaze koronavirem omezují svou činnost na doporučení ministerstva spravedlnosti některé české soudy. Přerušení...

Od čtvrtka by mohla otevřít papírnictví či obchody s obuví, řekl Babiš

Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami,...

Návrh zákona upravuje exekuce. Ulehčí dlužníkům a ochrání podnikatele

Vláda už na svém úterním jednání schválila návrh zákona, který například chrání podnikatele před insolvencí, zmírňuje...

Ministerstvo začalo tajit, kdo se kdy soudí. Bude to řešit Ústavní soud

V tichosti během nouzového stavu zanonymizovalo Ministerstvo spravedlnosti veřejnou justiční databázi infoSoud. Po více...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Před pár dny měli skvěle fungující gastropodnik, dnes bojují o přežití

Před čtyřmi lety Petra Pavičová opustila pozici manažerky v korporátu a s manželem založila FoodIN catering. Z nuly...